New Zealand Darts Council

Member of the World Darts Federation ~ Member of Asia/Pacific Area Council

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

New Zealand Community Trust

 

 
Home
Officers
Need to Know
Juniors
Online Forms
Calendar
Results
Where to Play
Affiliate to NZDC
Links
>

 

 

NZ Sport Logo

World Darts Federation

Visit Us On Facebook

Email New Zealand Darts Council

 

Top

NZDC Ranked Players

18th May 2024

 

Top Men 2023/24
Ben Robb 110pts
Darren Dummingan 64pts
Craig Brown 62pts
Haupai Puha 62pts
Alan Skayman 60pts
Brian Corbett 52pts
Marcus Jonathan 48pts
Jonathan Tata 48pts
Mark Revell 44pts
Warren Taylor 42pts
Darren Herewini 40pts
Brad Hamill 38pts
Hadyn Garing 36pts
Josh Walters 36pts
Kayden Milne 32pts
Simon Hitch 30pts
Tony Carmichael 26pts
Martin Black 24pts
Cairns Mason 24pts
Sam Laing 22pts
Jimmy Samuels 22pts
Craig Ross 20pts

Top Women 2023/24
Nicole Regnaud 128pts
Desi Mercer 114pts
Wendy Harper 92pts
Victoria Monaghan 84pts
Maryanne Teinaki 78pts
Sharlene Maru-Habid 64pts
Taylor-Marsh Kahaki 56pts
Tara Mears 52pts
Amelia Watt 38pts
Hanuere Pene 32pts
Kayla Hitch 30pts
Christine Hay 28pts
Chenesse Kauika 20pts
Heather Siebers 20pts
Maralyn Waitere 20pts

Top Youth Boys 2023/24
Zacarno King 54pts
Moeroa Rota Jnr 44pts
Conrad McCullam 36pts
Jack Sheppard 32pts
Dominic Clements 30pts
Oakley Brown 28pts
Ihaka Kaio-Wynyard 26pts
Apanui Kaiwai 24pts
Jacob Hoessler 20pts
Aliki Quinn-Suaesi 20pts
Tipene Wheeler 20pts

Top Youth Girls 2023/24
Grace Padget 42pts
Sophie Beaumont 38pts
Caena Waerea 32pts
Aaliyah Taukamo-Pohio 28pts
Jadine Black 22pts
Hayley Hitch 22pts
Manaia Kaio-Wynyard 22pts
Hailey Reeves 20pts

Top Juniors 2023/24
Liam Jones 14pts
Faolan Eden 12pts
Lynn Marshall 10pts

Full New Zealand Rankings

L

 


Shot New Zealand
Open
Winners
2023

Ladies

Maryanne Teinaki

Men's

Haupai Puha

Sponsors
Shot Darts
Products

 


 

   


New Zealand Darts Council National Championships 2018

VENUE ~ ROTORUA EVENTS CENTRE ~ ROTORUA

DATE ~ Sunday 5th August 2018 to Friday 10th August 2018

 N.Z.D.C. Playing Rules

 

Sunday 5th August

    New Zealand Community Trust Men's Region Team Play-Offs

    New Zealand Community Trust Ladies Region Team Play-Offs

Monday 6th August

    New Zealand Community Trust Men's Region Team Knockout Finals

    New Zealand Community Trust Ladies Region Team Knockout Finals

    NZDC Husband & Wife

Tuesday 7th August

    NZDC Mixed Pairs

   Wednesday 8th August

    Puma New Zealand Open Singles ~ Men's

    Puma New Zealand Open Singles ~ Ladies

Thursday 9th August

    NZDC Pairs ~ Ladies

    John McCormick Memorial Singles ~ Men's

Friday 10th August

    Pat McCormick Singles ~ Ladies

    NZDC Pairs ~ Men's

    New Zealand Community Trust Tournament Team Matches

    Most Consistent Player

    New Zealand Team

 

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Ces Purkis Memorial Personality Trophy

Winner Jo and Brian Steed

 

 

 

NEW ZEALAND COMMUNITY TRUST

MEN'S REGION TEAMS SECTION PLAY

Men's Round Robin Sections
Section 1               Section 2            
    1 2 3 4 W       1 2 3 4 W
Gisborne 1   W/33 L/28 L/11 1   Hutt 1   W/32 L/17 W/34 2
Tasman 2 L/27   L/21 L/21 0   Southland 2 L/20   L/6 L/15 0
Northland 3 W/33 W/36   L/8 2   Bay of Plenty 3 W/34 W/34   W/35 3
Capital 4 W/34 W/34 W/33   3   Hawkes Bay 4 L/20 W/35 L/13   1
                 
Section 3               Section 4            
    1 2 3 4 W       1 2 3 4 W
King Country/Waikato 1   W/33 L/12 W/34 2   Wairarapa 1   L/25 L/19 W/34 1
Wainuiomata 2 L/21   W/33 W/33 2   Taranaki 2 W/36   L/21 W/35 2
Auckland 3 W/36 L/31   W/35 2   Canterbury 3 W/34 W/35   W/34 3
Aoraki 4 L/28 L/8 L/9   0   Manawatu/Wanganui 4 L/14 L/15 L/14   0
Three Way Play-Off Wainuiomata 1st, Auckland 2nd and King Country/Waikato 3rd              

MODE OF PLAY

 

RD 1               RD 2               RD 3

1 Vs 4              2 Vs 1              3 Vs 1

3 Vs 2             4 Vs 3              2 Vs 4

 

REGION TEAMS PLAY-OFFS (Men's)

1st Division Winners Canterbury 2nd Division Winners Wairarapa

 

Men's 1st Division
Capital 34
Capital 33
Taranaki 16  
Capital 23
Wainuiomata 33    
Wainuiomata 18  
Hutt 12  
Canterbury Winner
Canterbury 35  
Canterbury 34  
Northland 23    
Canterbury 33
Bay of Plenty 33  
Bay of Plenty 17
Auckland 28
Men's 2nd Division
Gisborne 28
Manawatu/Wanganui 33
Manawatu/Wanganui 33  
Manawatu/Wanganui 31
King Country/Waikato 34    
King Country/Waikato 30  
Southland 10  
Wairarapa Winner
Wairarapa 34  
Wairarapa 34  
Tasman 11    
Wairarapa 33
Hawkes Bay 33  
Teams Game   Hawkes Bay 13
Aoraki 32

 

NEW ZEALAND COMMUNITY TRUST

LADIES REGION TEAMS SECTION PLAY

Ladies Round Robin Sections
Section 1               Section 2            
    1 2 3 4 W       1 2 3 4 W
Wainuiomata 1   W/19 W/19 L/13 2   Northland 1   L/9 L/9 W/19 1
Taranaki 2 L/5   L/14 L/7 0   Tasman 2 W/19   W/19 W/19 3
Southland 3 L/17 W/21   L/13 1   Auckland 3 W/21 L/17   W/19 2
Hutt 4 W/19 W/19 W/19   3   Wairarapa 4 L/18 L/4 L/7   0
                 
Section 3               Section 4            
    1 2 3 4 W       1 2 3 4 W
Hawkes Bay 1   L/8 L/7 L/5 0   King Country/Waikato 1   L/10 W/19 W/21 2
Gisborne 2 W/20   L/15 L/4 1   Bay of Plenty 2 W/20   W/19 W/20 3
Canterbury 3 W/20 W/20   L/15 2   Aoraki 3 L/10 L/4   W/19 1
Capital 4 W/20 W/20 W/20   3   Manawatu/Wanganui 4 L/11 L/5 L/12   0

 

MODE OF PLAY

 

RD 1               RD 2               RD 3

1 Vs 4              2 Vs 1              3 Vs 1

3 Vs 2              4 Vs 3              2 Vs 4

 

REGION TEAMS PLAY-OFFS (Ladies)

1st Division Winners Auckland 2nd Division Winners Southland

 

Ladies 1st Division
Hutt 20
Hutt 11
King Country/Waikato 12  
Auckland 19
Capital 17    
Auckland 19  
Auckland 19  
Auckland Winner
Bay of Plenty 19  
Bay of Plenty 17  
Wainuiomata 10    
Tasman 9
Tasman 20  
Tasman 19
Canterbury 11
Ladies 2nd Division
Southland 19
Southland 19
Manawatu/Wanganui 10  
Southland 19
Gisborne 1    
Wairarapa 17  
Wairarapa 20  
Southland Winner
Aoraki 17  
Taranaki 19  
Taranaki 19    
Taranaki 8
Northland 19  
Northland 15
Hawkes Bay 15

 

NEW ZEALAND DARTS COUNCIL Husband & Wife

Event name: HUSBAND & WIFE     Date played: 6th AUGUST 2018  
                   
Last 32   Last 16   Quarter-Finals   Semi-Finals   Final  
Best of 5   Best of 5   Best of 5   Best of 5   Best of 7  
                   
R1 B & J Steed 3                
R12 M & K Herman 1 R1 B & J Steed 3            
R2 M & D Fowell 2     R1 B & J Steed 3        
R4 G & E Stone 3 R4 G & E Stone 0            
R6 T & D Walters 3         R1 B & J Steed 3    
R13 R & S Barrett 2 R6 T & D Walters 3            
R6 D & F McLean 3     R6 T & D Walters 0        
R12 P & B Baker 2 R6 D & F McLean 2            
R4 G & C Alcock 3                
R10 J & Y Regnaud 1 R4 G & C Alcock 1            
R2 M & P Rota 3     R2 M & P Rota 3        
R4 M & L Dunne 1 R2 M & P Rota 3            
R12 A & L Wright 3         R2 M & P Rota 0    
R16 M & B Magennity 2 R12 A & L Wright 0            
R14 B & R Ritchie 2     R4 R & W Harper 0        
R4 R & W Harper 3 R4 R & W Harper 3         R1 B & J Steed 4
R16 T & D Mercer 2 R9 J & A Temarama 3         R4 J & S Maru-Habib 0
R9 J & A Temarama 3     R9 J & A Temarama 1        
R8 B & C Jacobsen 1 R3 M & K Ngare 1            
R3 M & K Ngare 3         R4 J & S Maru-Habib 3    
R4 L & M Tai 3 R4 L & M Tai 1            
R10 K & S Hartmann 0     R4 J & S Maru-Habib 3        
R4 J & S Maru-Habib 3 R4 J & S Maru-Habib 3            
R7 C & T Kiri 1                
R4 M & J Jonathan 3 R4 M & J Jonathan 3            
R8 C & H Clements 2     R4 M & J Jonathan 0        
R1 I & N Webb 0 R16 S & R Padget 2            
R16 S & R Padget 3         R2 R & R Te Whero 2    
R2 R & R Te Whero 3 R2 R & R Te Whero 3            
R6 J & K O'Sullivan 2     R2 R & R Te Whero 3        
R8 D & K Curry 3 R8 D & K Curry 1            
R2 R & J Tonga 2                

 

New Zealand Darts Council Mixed Pairs

Event name: MIXED PAIRS     Date played: 7th AUGUST 2018  
                   
Last 32   Last 16   Quarter-Finals   Semi-Finals   Final  
Best of 5   Best of 5   Best of 5   Best of 5   Best of 7  
                   
R2 C Harris & T Osborne 3                
R12 S Battock & L Wright 0 R2 C Harris & T Osborne 2            
R3 E Pu & J Jonathan 3     R3 E Pu & J Jonathan 1        
R3 B Henton & M Allison 0 R3 E Pu & J Jonathan 3            
R13 S Jenner & T Mears 1         R2 Michael F Day & E Heavey 0    
R2 Michael F Day & E Heavey 3 R2 Michael F Day & E Heavey 3            
R14 F Granada & R Ritchie 1     R2 Michael F Day & E Heavey 3        
R2 M Day & C Curreen 3 R2 M Day & C Curreen 2            
R1 S Doak & J Steed 1                
R13 S Campbell & S Campbell 3 R13 S Campbell & S Campbell 1            
R5 S Gooch & M Waitere 0     R2 K Liuvaie & D Conrad 0        
R2 K Liuvaie & D Conrad 3 R2 K Liuvaie & D Conrad 3            
R3 D Bowers & K Ngare 1         R9 D Herewini & C Kauika 3    
R2 M Butter & S Matthews 3 R2 M Butter & S Matthews 0            
R2 M Tuhua & S Heavey 2     R9 D Herewini & C Kauika 3        
R9 D Herewini & C Kauika 3 R9 D Herewini & C Kauika 3         R9 D Herewini & C Kauika 0
R2 D Toki & T Kahaki 3 R2 D Toki & T Kahaki 3         R2 D Toki & T Kahaki 4
R5 R Bailey & S Abbott 1     R2 D Toki & T Kahaki 3        
R12 A Silcock & M Reid 1 R14 B Robb & W Downes 0            
R14 B Robb & W Downes 3         R2 D Toki & T Kahaki 3    
R5 N Harper & J Harper 1 R12 J Renata & A Maxwell 2            
R12 J Renata & A Maxwell 3     R4 L Tai & K Finlay 0        
R4 L Tai & K Finlay 3 R4 L Tai & K Finlay 3            
R9 J Temarama & A Temarama  1                
R1 B Steed & T Baker 1 R14 B Smith & C Williams 2            
R14 B Smith & C Williams 3     R2 B Kapa & L Hunter 1        
R5 A White & M Perry 1 R2 B Kapa & L Hunter 3            
R2 B Kapa & L Hunter 3         R9 C Hautapu & M Makiha 2    
R2 R Tonga & T Wikaira 1 R16 S Padget & K Padget 0            
R16 S Padget & K Padget 3     R9 C Hautapu & M Makiha 3        
R9 C Hautapu & M Makiha 3 R9 C Hautapu & M Makiha 3            
R1 J Miller & M Turner 1                

 

 PUMA New Zealand Open Singles ~ Men's

Men's Winner Tahuna Irwin Region 7 Gisborne

[Full Men's Results]                                            

PUMA New Zealand Open Singles ~ Ladies

Ladies Winner Judy Fenton Region 4 Bay of Plenty

 [Full Ladies Results]

New Zealand darts council Pairs ~ Ladies

Winners Treena Barker & Jo Steed Region 1 (Northland)

[Full Results]

 

JOHN McCORMICK MEMORIAL New Zealand Singles ~ Men's

Winner Mark Cleaver Region 5 (Taranaki)

[Full Results

 

PAT McCORMICK New Zealand Singles ~ Ladies

Winner Chenesse Kauika Region 9 (Capital)

[Full Results

 

NEW ZEALAND DARTS COUNCIL Pairs ~ Men's

Winners Tukina Weko & Jason Ladbrook Region 14 (Canterbury)

[Full Results

 

New Zealand Community Trust TOURNAMENT TEAM MATCHES

Ladies

A

Northern 33 - 27 Southern                 

B

Northern 33 - 23 Southern

Men's

A

Northern 33 - 27 Southern                 

B

Southern 33 - 22 Northern                            

MOST CONSISTENT PLAYER

Men's: Tahuna Irwin and Deon Toki     

Ladies: Chenesse Kauika and Taylor-Marsh Kahaki

 

NEW ZEALAND TEAM

Men's
Ben Robb ~ Tahuna Irwin ~ Mark Cleaver ~ Deon Toki        
Reserves


Ladies
Jo Steed ~
Chenesse Kauika

Reserves

 

Manager Robert (Bob) Wilson