New Zealand Darts Council

Member of the World Darts Federation ~ Member of Asia/Pacific Area Council

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

New Zealand Community Trust

 

 
Home
Officers
Need to Know
Juniors
Online Forms
Calendar
Results
Where to Play
Affiliate to NZDC
Links
>

 

 

NZ Sport Logo

World Darts Federation

Visit Us On Facebook

Email New Zealand Darts Council

 

Top

NZDC Ranked Players

19th November 2023

 

Top Men 2023/24
Ben Robb 114pts
Haupai Puha 100pts
Craig Brown 74pts
Brian Corbett 60pts
Darren Dummingan 56pts
Alan Skayman 56pts
Darren Herewini 46pts
Marcus Jonathan 40pts
Craig Ross 38pts
Jimmy Samuels 38pts
Jonathan Tata 36pts
Warren Taylor 36pts
Kayden Milne 34pts
Mark Revell 32pts
Simon Hitch 30pts
Warren Parry 28pts
Josh Walters 28pts
Jorden Whyte 24pts
Sam Laing 22pts
Brad Hamil 20pts

Top Women 2023/24
Nicole Regnaud 114pts
Desi Mercer 102pts
Wendy Harper 94pts
Victoria Monaghan 80pts
Maryanne Teinaki 70pts
Sharlene Maru-Habid 56pts
Taylor-Marsh Kahaki 42pts
Amelia Watt 42pts
Tara Mears 40pts
Kayla Hitch 28pts
Vani Bakani 24pts
Christine Hay 24pts
Mihi Awatere 20pts
Marina Lawson 20pts
Ashlee Regnaud 20pts
Dawn Unuka 20pts

Top Youth Boys 2023/24
Hunter Eyles 40pts
Oakley Brown 36pts
Dominic Clements 30pts
Zacarno King 30pts
Conrad McCullam 30pts
Jack Sheppard 26pts
Max Whaanga 26pts
Moeroa Rota Jnr 22pts
Conquest Waerea 22pts
Jacob Hoessler 20pts

Top Youth Girls 2023/24
Jadine Black 36pts
Caena Waerea 34pts
Hailey Reeves 30pts
Maia Black 22pts
Manukatia Hokianga 22pts

Full New Zealand Rankings

L

 


Shot New Zealand
Open
Winners
2023

Ladies

Maryanne Teinaki

Men's

Haupai Puha

Sponsors
Shot Darts
Products

 

 

   
2005 Puma New Zealand Masters Results
Parmerston North 18th & 19th June
 
Puma Darts (Aim For Perfection) British Darts Organisation

 

   
   
  Men's Singles (Consolation)
  Ladies Singles (Consolation)
  Puma NZ Masters Men's Singles
  Puma NZ Masters Ladies Singles
  Men's Pairs
  Ladies Pairs  
           
   

Men's Singles (Consolation)

W Mercer (Canterbury)

      NZ MASTERS SINGLES
    Brian George (Manawatu)     2005
  B George (Manawatu)       MENS
      B George (Manawatu)   ( Last 16 )
  C Mitchell Burnard (Waitara)       CONSOLATION
    Cliff Mitchell Burnard (Waitara)      
  A Heydon         
        B George (Manawatu)  
  D Saviker (Wanganui)        
    David Saviker (Wanganui)      
  C Rickit        
      D Saviker (Wanganui)    
  K Puketapu (Waitara)        
    Andrew Goodwin (Manawatu)      
  A Goodwin (Manawatu)        
          Ru Teinaki 
  L Jarman (Wanganui)       (Kapi Mana)
    Ron Simmonds (Wanganui)      
  R Simmonds (Wanganui)       ( WINNER )
      Ru Teinaki (Kapi Mana)    
  Ru Teinaki (Kapi Mana)        
    Ru Teinaki (Kapi Mana)      
  T Taua         
        Ru Teinaki (Kapi Mana)  
  R Tata (Hutt Valley)        
    Ra Tata (Hutt Valley)      
  J Klenner (Waitara)      
 
 
      R Szabo Wellington)

  W Peters (Waihi)    
    Rob Szabo Wellington)  
  R Szabo Wellington)    

 

       
Ladies Singles (Consolation)        
A Te Amo (Manawatu)       NZ MASTERS SINGLES
  Anita Te Amo (Manawatu)     2005
L Murphy (Manawatu)       LADIES
    Anita Te Amo (Manawatu)   ( Last 16 )
T Keegan (Palmerston North)       CONSOLATION
  Bev Teinaki (Kapi Mana)      
B Teinaki (Kapi Mana)        
      A Te Amo (Manawatu)  
T Williams (Sun City)        
  Tai Williams (Sun City)      
P Speir (West City)        
    T Williams (Sun City)    
M Eagers (NSW)        
  Margaret Eagers (NSW)      
M Harvey (Sun City)       Anita Te Amo 
        (Manawatu)
A Fowler (Sun City)        
  Anne Fowler (Sun City)     Winner
L George (Manawatu)        
    A Fowler (Sun City)    
M Flinoff (Te Awamutu)        
  Millie Flinoff (Te Awamutu)      
J Scott (Sun City)        
      Helen Makiha (Hutt Valley)  
H Makiha (Hutt Valley)        
  Helen Makiha (Hutt Valley)      
E Herbert (Taumarunui)      
 
 
    H Makiha (Hutt Valley)
J Rodgers (Palmerston North)    
  Melisa Te Amo (Manawatu)  
M Te Amo (Manawatu)    

 

Puma NZ Masters Men's Singles        
       
BEST OF 5 LEGS BEST OF 5 LEGS BEST OF 7 LEGS BEST OF 9 LEGS  
Simon Whitlock (Aus)       NZ MASTERS SINGLES
3 - 0 Simon Whitlock (Aus)     2005
Rex Harper (Waihi) 3     MENS
    Simon Whitlock (Aus) (30.83)   ( Last 16 )
Jason Ladbrook (Canterbury) 1 4    
 3 - 1 Steve Duke (Aus)      
Steve Duke (Aus)        
      Simon Whitlock (Aus) 29.53  
Preston Ridd (Canterbury)     5  
 3 - 2 Preston Ridd (Canterbury)      
Bruce Evans  3 0    
    Preston Ridd (Canterbury) (24.32)    
Wayne Weening (Aus) 2      
 3 - 2 Derrick Samson (Manawatu)      
Derrick Samson (Manawatu)        
        Simon Whitlock 
Herbie Nathan (Rotorua)       (Australia)
 3 - 1 Barry Whittaker (Canterbury)      
Barry Whittaker (Canterbury) 2     ( WINNER )
    Shane Tichowitsch (Aus) (19.42)    
Wayne Carey (Wainuiomata) 3 1    
 3 - 2 Shane Tichowitsch (Aus)      
Shane Tichowitsch (Aus)     3  
      Bernie Smith (Canterbury) (25.06)  
Bernie Smith (Canterbury)        
 3 - 0 Bernie Smith (Canterbury)      
Kelvin Greig (Palmerston North) 3 4  
 
 
    Bernie Smith (Canterbury) (23.12)
Kelvin Mears (Nelson) 1  
 3 - 1 Kelvin Mears (Nelson)  
Robert Grant (Sth City)    

 

Puma NZ Masters Ladies Singles        
       
BEST OF 5 LEGS BEST OF 5 LEGS BEST OF 7 LEGS BEST OF 9 LEGS  
Carol Forward (Aus)       NZ MASTERS SINGLES
 3 - 0 Carol Forward (Aus)     2005
Meta Reid (Wainuiomata) 3     LADIES
    Carol Forward (Aus) (23.98)   ( Last 16 )
Bubs Sylva (Aus) 1 4    
 3 - 1 Bubs Sylva (Aus)      
Selina Clemas (Wainuomata)        
      Carol Forward (Aus) (19.89)  
Rachel Padget (Southland)     1  
 3 - 1 Rachel Padget (Southland)      
Marion Morgan (Taumaranui) 0 1    
    Jane Harrington (Canterbury) (22.14)    
Peta Whitlock (Aus) 3      
 3 - 0 Jane Harrington (Canterbury)      
Jane Harrington (Canterbury)        
        Jannette Jonathan 
Christine Sheerin (Hutt Valley)       (Taumaranui)
 3 - 0 Christine Sheerin (Hutt Valley)     New Zealand
Renee Bull (Wainuiomata) 0     ( WINNER )
    Lillian Broadbent (Aus) (20.89)    
Lillian Broadbent (Aus) 3 0    
 3 - 0 Lillian Broadbent (Aus)      
Colleen Nichols (Aus)     5  
      Jannette Jonathan (Taumaranui) (21.87)  
Joanne Forward (Aus)        
 3 - 1 Avatiu Teinaki (Kapi Mana)      
Avatiu Teinaki (Kapi Mana) 0 4  
 
 
    Jannette Jonathan (Taumaranui) (21.55)
Mihi George (Te Awamutu) 3  
 3 - 2 Jannette Jonathan (Taumaranui)  
Jannette Jonathan (Taumaranui)    

 

Men's Pairs        
       
BEST OF 5 LEGS BEST OF 5 LEGS BEST OF 5 LEGS BEST OF 7 LEGS  
Peter Hunt - Neville Moss       PUMA NZ OPEN 
  Peter Hunt - Neville Moss (PN Mast)     MENS PAIRS
Wayne Weening - Steve Duke       2005
    Bernie Smith - Barry Whittaker   Main Draw
Ru Teinaki - Joe Temarama   2   ( Last 16 )
  Bernie Smith - Barry Whittaker (Ch Ch)      
Bernie Smith - Barry Whittaker        
      Wayne Carey - Tony Nuku  
Wayne Carey - Tony Nuku     3  
  Wayne Carey - Tony Nuku (Wainui)      
Gary Tuari - Syd Hunia   3    
    Wayne Carey - Tony Nuku    
Scott Krause - Henry Bajowski        
  Scott Krause - Henry Bajowski (Aus)      
Robert Grant - John Sinclair        
        Simon Whitlock - Shane Tichowitsh
Simon Whitlock - Shane Tichowitsh        
  Simon Whitlock - Shane Tichowitsh (Aus)      
Rex Harper - Lou Tai       ( WINNERS )
    Simon Whitlock - Shane Tichowitsh    
Mark Luckwell - Al Fuller   3    
  Mark Luckwell - Al Fuller (Aus)      
Graham Kirdy - Dane Phillipson     4  
      Simon Whitlock - Shane Tichowitsh  
Poe Teinaki - Duncan Edwards        
  Wayne Mathews - Stephen Holt (Auck)      
Wayne Mathews - Stephen Holt   0  
 
 
    Ra Tata - Herbie Nathan
Pat Mahuika - Dean Lampshire    
  Ra Tata - Herbie Nathan (H.V. Roto)  
Ra Tata - Herbie Nathan    

 

Ladies Pairs
 
BEST OF 5 LEGS BEST OF 5 LEGS BEST OF 5 LEGS BEST OF 7 LEGS  
        PUMA NZ OPEN 
  Marion Morgan - Janette Jonathon (Taumaranui)     LADIES PAIRS
        2005
    Marion Morgan - Janette Jonathon (Taumaranui)   Main Draw
Marina Allbright - Diane Short   3   ( Last 16 )
  Marina Allbright - Diane Short (Wgtn)      
Liz Murphy - Elaine Herbert        
      Marion Morgan - Janette Jonathon (Taumaranui)  
Tai Williams - Anne Fowler     4  
  Tai Williams - Anne Fowler (Nelson)      
Colleen Nichols - Margaret Eagers   0    
    Rachel Padget - Carol Williams (Ch Ch)    
Denise Walker - Peggy Speir        
  Rachel Padget - Carol Williams (Ch Ch)      
Rachel Padget - Carol Williams        
        Marion Morgan - Janette Jonathon
Chris Sheerin - Judy Ngeru        
  Chris Sheerin - Judy Ngeru (H.V.)      
Phil Clements - Denise Barr       ( WINNERS )
    Chris Hay - Helen Makiha (H.V.)    
Anita Te Amo - Melissa Te Amo   3    
  Chris Hay - Helen Makiha (H.V.)      
Chris Hay - Helen Makiha     1  
      Chris Hay - Helen Makiha (H.V.)  
Rita Davey - Julie Hemahema        
  Rita Davey - Julie Hemahema (Opunaki)      
Bubs Slyva - Connie Spinks   2    
    Carol Forward - Joanne Forward (Aus)  
 
 
Renne Bull - Shelly Smith    
  Carol Forward - Joanne Forward (Aus)  
Carol Forward - Joanne Forward    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Coming Events

2023

 

*******************

New Zealand

Darts  Council

Ranking

Tournaments

2023

*******************

 

New Zealand Darts Council 2023

To Contact Webmaster Webmaster