New Zealand Darts Council Logo

New Zealand Darts Council

Member of the World Darts Federation ~ Member of Asia/Pacific Area Council

50th Anniversary Logo

 

2009 Ladies 2009 Men's
Jannette Jonathan Bernie Smith

 

Men's Rankings List 2009 Breakdown of Points & Allocation

 

Position Last Name First Name Member Points  

Mosgiel

5000 2009

South Island Masters 09 North Island Masters 09 Canterbury Open 09 Puma NZ Masters 09 NZ Open 09 NZ Singles 09

Aucland

Open

09

Alan King Memorial 09 Levin Open 09
1 SMITH  BERNIE CANTERBURY 25     6   6   1 12      
2 MOSS (WR 47) GREG WAIRARAPA 24           8 6 8     2
3 HUNT (WR 36) PETER PALMERSTON NTH 20       8   12          
3 TUHUA MONTY WEST CITY 20   6 1   2 6 1 1   1 2
5 CALDWELL CRAIG KAPI MANA 17       4 2 2 4 4     1
5 KOKIRI KOHA KAPI MANA 17           1 12       4
7 PARRY  WARREN SOUTHLAND 16   8 8                
8 SZABO ROB  WELLINGTON 13       2 1 2   6 2    
8 DAY MIKE WEST CITY 13       6         6   1
10 PULLEN CRAIG HASTINGS 12           2   4     6
10 TOMS EDDIE WELLINGTON 12           2 8 1     1
12 KOMENE RICHARD HASTINGS 11       4   1   6      
13 LADBROOK JASON CANTERBURY 10   1 2   4 1 2        
13 TE WHERO RICHARD COSMOS 10           2     8    
13 FERGUS BILL PALMERSTON NTH 10             2       8
16 SAMSON  DERRICK MANAWATU 9         1 6 2        
16 FORSTER  CHAS UPPER HUTT 9       1   4   2 2    
18 PUKETAPU KIM WAITARA 8       1   4 1 2      
19 CARMICHAEL TONY OTAGO 7   4 2             1  
20 GOOCH STEVE WAITARA 6           1 1 2 2    
20 HAZEL PHILLIP TARADALE 6       2   4          
20 PADGET STEPHEN SOUTHLAND 6   2 4                
20 NGERU TONY HUTT VALLEY 6       1   1 4        
20 HARRIS CODY STH AUCKLAND 6         2   4        
20 WEKO TUKINA KAPI MANA 6             6        
20 DODUNSKI JOHN HAMILTON 6       1         1   4
27 WHITTAKER BARRY CANTERBURY 5   1     1   1 2      
27 SANDERS CRAIG OTAGO 5   2 1             2  
27 TAI LOU WAIHI 5       1     2 1 1    
27 HARRINGTON DAVE CANTERBURY 5   4 1                
27 McELROY GRAME COUNTIES MANUKAU 5               4 1    
27 TATA RA  WAINUIOMATA 5           1   4      
27 HIKO BRANDON SOUTHLAND 5   2 1   1         1  
34 EDWARDS LUCAS KAPI MANA 4                 4    
34 DICK ROBERT KAIMAI 4             4        
34 SINCLAIR JOHN COUNTIES MANUKAU 4                 4    
34 Mc GRATH MARK TAUPO 4           4          
34 Mc ELHINNEY KEITH CANTERBURY 4         1   2 1      
34 RAMAGE DARRELL CANTERBURY 4   2     1         1  
34 DE GROOT GREEN DALE OTAGO 4                   4  
41 LEDINGTON BARRY SOUTHLAND 3     2   1            
41 PATU PUMAU HASTINGS 3           1   2      
41 SMITH JAMIE TAUMARUNI 3       1   1   1      
41 TEMARAMA JOE KAPI MANA 3             2 1      
45 HILL IAN HUTT VALLEY 2           2          
45 HEREWINI KAWANA KAPI MANA 2             2        
45 HENRY JOHN STH CANTERBURY 2   1           1      
45 ARBUCKLE HAYDEN OTAGO 2     1         1      
45 GRIFFITHS JONATHAN GEYSERLAND 2             2        
45 JACOBSEN BRYAN TAUMARUNI 2       2              
45 Mc GINN PETER WAINUIOMATA 2     2                
45 WALTERS TREVOR HASTINGS 2       2              
45 LAMPSHIRE DEAN CANTERBURY 2         2            
45 PEARCE ROBERT MOSGIEL 2               2      
45 COWLES AARON MARLBOROUGH 2               2      
45 GOOCH PETER WELLINGTON 2               2      
45 RYAN JOHN HUTT VALLEY 2             1 1      
45 CHAPMAN JOHN FAR NORTH 2             1 1      
45 HENRY WILSON COUNTIES MANUKAU 2                 2    
45 AITKEN JOHN CANTERBURY 2                   2  
45 ABERNETHY ROSS OTAGO 2                   2  
45 TEINAKI RU  KAPI MANA 2                     2
45 McGRATH MARK TAUPO 2                     2
64 CAREY WAYNE WAINUIOMATA 1             1        
64 YOUNG KEITH MOSGIEL 1   1                  
64 FRASER DARYL MOSGIEL 1     1                
64 WILSON ERROL KAPI MANA 1       1              
64 BOCKING DAVE WHANGAREI 1               1      
64 CASSIDY DINX SOUTH AUCKLAND 1             1        
64 MOSS NEVILLE WAIRARAPA 1           1          
64 GLAVISH RON AUCKLAND UNITED 1           1          
64 HANNAM CASEY WAINUIOMATA 1           1          
64 TURNER LAURIE MANAWATU 1           1          
64 CURRY DARRYL PALMERSTON NTH 1           1          
64 MOSES JOE WAINUIOMATA 1   1                  
64 HARRINGTON JACK CANTERBURY 1   1                  
64 BROWN JOSHUA SOUTHLAND 1   1                  
64 SMITH RUSSELL SOUTHLAND 1     1                
64 SMITH FRANK OTAGO 1     1                
64 WOOD IAN GISBORNE 1       1              
64 BUDGE DAVE OTAGO 1         1            
64 HUBBARD RICHARD MANAWATU 1           1          
64 HEREWINI DARREN KAPI MANA 1           1          
64 TIAITI JOHN KAPI MANA 1             1        
64 NUKU TONY WAINUIOMATA 1             1        
64 BULL TONY KAPI MANA 1             1        
64 SHAW GLEN MANGARAKI 1             1        
64 THOMPSON SAM SUN CITY 1             1        
64 PANIONA TE WAIRONGOA WHANGAREI 1             1        
64 MARTINEZ CELSO OHAUPO 1             1        
64 BEARDALL SHAUN BAY OF ISLANDS 1               1      
64 PUKETAPU TANE WAITARA 1               1      
64 OOSTHUIZEN PIETER UPPER HUTT 1               1      
64 SHEPPARD KEITH CANTERBURY 1               1      
64 MITCHELL-BURNARD CLIFF TE KUITI 1               1      
64 MATTHEWS BAILEY COSMOS 1                 1    
64 AITKEN GARETH HAMILTON 1                 1    
64 TAYLOR WHITU WAIHI 1                 1    
64 WHITMORE ADAM UPPER HUTT 1                 1    
64 JOYCE CYNDRIC WHANGAREI 1                 1    
64 STAFFORD CHRIS NTH OTAGO 1                   1  
64 CRANE TONY NTH OTAGO 1                   1  
64 BARRETT COLIN CANTERBURY 1                   1  
64 CLEMENTS CHRISTOPHER HOROWHENUA 1                     1
64 CHAPMAN MURRAY TARANAKI 1                     1
64 STEVENS RIKKI STH TARANAKI 1                     1
64 WILLIAMS PAUL WEST CITY 1                     1
64 HAWKE PETER PALMERSTON NTH 1                     1

 

Women's Rankings List 2009 Breakdown of Points & Allocation

Position Last Name First Name Member Points

 

 

Mosgiel

5000 2009

South Island Masters 09 North Island Masters 09 Canterbury Open 09 Puma NZ Masters 09 NZ Open 09 NZ Singles 09

Aucland

Open 09

Alan King Memorial 09 Levin Open 09
1 JONATHAN (WR 19) JANNETTE TAUMARUNUI 33       6 8 4 2 12     1
2 PIKE MIHI TE AWAMUTU 30   6   2   6 1 4 1 6 4
2 HARRINGTON  JANE CANTERBURY 30   8 8   6   2 6      
4 WIKAIRA  PEGGY WEST CITY 26   2 4 4 2 2 1 4 2 4 1
5 KEEFE (WR 50) KATE KAPI MANA 18             12 4     2
5 MAKIHA  HELEN HUTT VALLEY 18       2   2 8 4     2
6 MORGAN (WR 38) MARION TAUMARUNUI 17           12 4 1      
8 SYLVA BUBS COUNTIES 15           2 1 8 4    
8 PADGET  RACHEL SOUTHLAND 15   4 1   2         8  
10 SMITH  MEGAN WAIMARINO 13       4   6 2 1      
11 TAYLOR GAIL WAIHI 12       1     4 1 6    
11 LUKE  POLLY KAPI MANA 12       1 1 4 1   1   4
13 RITCHIE ROSALIE CANTERBURY 10         4   6        
13 PENEHA ROTU WAINUIOMATA 10     6 1 2   1        
13 REID META WAINUIOMATA 10           8 1       1
16 UNUKA DAWN WELLINGTON 9             1 2     6
17 ORBELL KATHY HASTINGS 8       8              
17 Mac DONALD GERRI KAPI MANA 8         1 4 1 1 1    
19 HENRY VAL STH CANTERBURY 7   4 2       1        
19 ALLISON MABEL TAUPO 7       1     6        
19 SHEPPARD JENNY CANTERBURY 7             1 6      
22 NEHO ANNA WELLINGTON 6       2   2   1     1
22 MORRISON PIKI CANTERBURY 6     2   4            
22 BARRETT SHERYL WESTLAND 6         1   4 1      
25 HAY CHRIS HUTT VALLEY 5   2       2 1        
25 PRICE LEAH KAPI MANA 5             4 1      
25 HIKO JO SOUTHLAND 5   2     1         2  
28 Mc DONALD KARENA SOUTHLAND 4     4                
28 Mc KELVEY HEATHER HOROWHENUA 4           4          
28 KOKIRI MANA KAPI MANA 4                 4    
28 DENHOLM BRENDA OTAGO 4                   4  
28 TE AMO ANITA MANAWATU 4       2             2
33 CLEAVER VERENA TE KUITI 3             2 1      
33 TURNER RAEWYN MANAWATU 3           2   1      
33 LYNN CARISSA CANTERBURY 3         1     2      
33 WILLIAMS TAI SUN CITY 3             1 2      
33 STEED JO FAR NORTH 3               2 1    
33 EARNSHAW LORENE COUNTIES 3                 1   2
39 TEINAKI BEV KAPI MANA 2             2        
39 YOUNG SANDRA MOSGIEL 2     2                
39 TE WHERO ROGERE COSMOS 2                 2    
39 KAHAKI GIRL STH AUCKLAND 2                 2    
39 TEMARAMA ANNE MARIE KAPI MANA 2             2        
39 SMITH JENNY CANTERBURY 2     1   1            
39 WILLIAMS CAROL  CANTERBURY 2         2            
39 CARSON JILL PALMERSTON NTH 2           2          
39 RAMEKA HAZEL WAINUIOMATA 2           2          
39 REGNAULT - LEAF MARGARET TAUPO 2             2        
39 TE PAA WIRA WAINUIOMATA 2             2        
39 WAITERE MARALYN WAITARA 2               1     1
39 MATANGI METUA (Jnr) TOKOROA 2               2      
39 DARVELL ROSE WAIHI 2               2      
39 TAAKA MAXINE COUNTIES 2               2