New Zealand Darts Council Logo

New Zealand Darts Council

Member of the World Darts Federation ~ Member of Asia/Pacific Area Council

50th Anniversary Logo

New Zealand Darts Council Junior/Youth Championships 2010

VENUE ~ OTAGO DARTS ASSOCIATION, DUNEDIN

DATE ~ 9th, 10th and 11th July 2010

 Full Results

 Tournament Teams

 Last 16 in Each Event

 Photo's

 

Full Results    
Youth Mixed Pairs Winners -  R2 Louie Kauwhata - Adriana Malaki
R/up R4 T Tai - M Pokai-Marks [last 16]
Cons Winner  M Kauri-Paton - O Sims
Cons R/up K Maru-Habib - T Nuku [last 16]
Junior Mixed Pairs Winners -  R2 Bailey Matthews - Stacey Heavey
R/up R2 C Henry - E Whitu-Chung [last 16]
Cons Winner  L Daly - N Regnaud
Cons R/up J Penney - K McEntee [last 16]
Junior Girls Singles Winners -  R11 Holly Taylor
R/up R2 S Heavey [last 16]
Cons Winner  R15 Hayley Freeman
Cons R/up R15 Z Teasdale [last 16]
Junior Boys Singles Winners -  R2 Bailey Matthews
R/up R10 L Daly [last 16]
Cons Winner  R6 Whakapunake Maraki
Cons R/up R2 E Jessop [last 16]
Youth Girls Pairs Winners -  R4 Tracey-Lee Nuku - Maatamarie Poki-Marks
R/up R5 E Wilson - R Frost [last 16]
Cons Winner  R8 Olivia Sims - Raewyn Perry
Cons R/up R12 K Fishwick - R Williams [last 16]
Youth Boys Pairs Winners -  R4 Tumoe Tai - Sam Marks- Ngawhika
R/up R12 J Silcock - M Strang [last 16]
Cons Winner  R8 Harley Smith - Buddy Lambert
Cons R/up R8 T Taplin - B Siebers [last 16]
Youth Girls Singles Winners -  R15 Ripeka Te Moananui
R/up R2 A Malaki [last 16]
Cons Winner  R2 Maria Siavale
Cons R/up R5 E Wilson [last 16]
Youth Boys Singles Winners -  R12  Jonathan Silcock
R/up R2 L Oltaches [last 16]
Cons Winner  R2 Hemi Johnson
Cons R/up R2 T Masters [last 16]
Junior Girls Pairs Winners -  R10 N Regnaud - M Campbell
R/up R 11 K Mc Entee - S Allen-Rimene [last 16]
Cons Winner  R2 S Heavey - E Whitu-Chung
Cons R/up R15 Z Teasdale - H Freeman [last 16]
Junior Boys Pairs Winners -  R2 B Matthews - C Henry
R/up R10 L Daly - K Dowie [last 16]
Cons Winner  R10 Toa Samoa - Fabian Daly
Cons R/up R12 J Huynen - C Smith [last 16]

Last 16 in Age Groups

 

 Junior Girls Singles

 Junior Girls Singles (Consolation)

 Junior Girls Pairs

 Junior Girls Pairs (Consolation)

 Junior Boys Singles

 Junior Boys Singles (Consolation)

 Junior Boys Pairs

 Junior Boys Pairs (Consolation)

 Junior Mixed Pairs

 Junior Mixed Pairs (Consolation)

 Youth Girls Singles

 Youth Girls Singles (Consolation)

 Youth Girls Pairs

 Youth Girls Pairs (Consolation)

 Youth Boys Singles

 Youth Boys Singles (Consolation)

 Youth Boys Pairs

 Youth Boys Pairs (Consolation)

 Youth Mixed Pairs

 Youth Mixed Pairs (Consolation)

 Tournament Teams

 Photo's

 

 

         
R12 M Strang - R Williams       Youth Mixed Pairs
  R2 L Kauwhata - A Malaki     Main Round
R2 L Kauwhata - A Malaki       2010
    R2 L Kauwhata - A Malaki    
R5 A Holswich - A Frost       (LAST 16)
  R6 S Skedgwell - T Irwin      
R6 S Skedgwell - T Irwin        
      R2 L Kauwhata - A Malaki  
R15 T Henderson - R Te Moananui        
  R15 T Henderson - R Te Moananui      
R8 C Wadswoth - R Perry        
    R6 T Stevens - A Burke    
R6 T Stevens - A Burke        
  R6 T Stevens - A Burke     Louie Kauwhata
R15 S Dalloway - S Te Moananui       Adriana Malaki
        Auckland
R8 T Taplin - H Perry        
  R8 T Taplin - H Perry      
R6 B Tahau - E Goldsmith       (WINNERS)
    R8 T Taplin - H Perry    
R15 S Robb - G Wallace        
  R10 C Nepia - A Regnaud      
R10 C Nepia - A Regnaud        
      R4 T Tai - M Pokai-Marks  
R8 B Lambert - T Apere-Hama        
  R12 J Silcock - K Fishwick      
R12 J Silcock - K Fishwick    
 
 
    R4 T Tai - M Pokai-Marks    
R4 T Tai - M Pokai-Marks        
  R4 T Tai - M Pokai-Marks      
R2 D Oltaches - S Tawhara-Chung        

 

[Back to Last 16 Index]

 

 

 

         
J Waddell - D Kennedy       Youth Mixed Pairs
  T Masters - M Siavale     Consolation
T Masters - M Siavale       Round
    T Masters - M Siavale   2010
S Brown - T Campbell-Helms       (Last 16)
  S Brown - T Campbell-Helms      
A Tubby - P Smith        
      M Kauri-Paton - O Sims  
M Kauri-Paton - O Sims        
  M Kauri-Paton - O Sims      
L Oltaches - T Neho-Heta        
    M Kauri-Paton - O Sims    
D Rahi-Cook E Wilson        
  D Rahi-Cook E Wilson      
S Robinson - L Dowie       Mitchell Kauri-Paton
        Olivia Sims
S Harper - R Frost       Manawatu/Wanganui
  D Smith - E Heavey      
D Smith - E Heavey       (WINNERS)
    H Johnson - K Padget    
B Siebers - A Hyde        
  H Johnson - K Padget      
H Johnson - K Padget        
      K Maru-Habib - T Nuku  
         
  F Dean -B Te Moananui      
     
 
 
    K Maru-Habib - T Nuku    
         
  K Maru-Habib - T Nuku      
         

 

Back to Last 16 Index]

         
        JUNIORS
        MIXED PAIRS
        2010
        Main Round
        (LAST 16)
         
      R2 C Henry - E Whitu-Chung  
         
         
         
         
         
         
        Bailey Matthews
        Stacey Heavey
        Auckland
         
        (WINNERS)
         
         
         
         
         
         
         
     
 
 
         
         
         
         

[Back to Last 16 Index]

         
J Huynen - Z Neho       JUNIOR
  J Huynen - Z Neho     MIXED PAIRS
C Smith - R Williams       Consolation
    L Daly - N Regnaud   2010
S McEntee - H Taylor       (LAST 16)
  L Daly - N Regnaud      
L Daly - N Regnaud        
      L Daly - N Regnaud  
K Wadsworth - J Frost        
  E Jessop - S Allan-Rimene      
E Jessop - S Allan-Rimene        
    E Jessop - S Allan-Rimene    
         
  S Dean - Z Teasdale      
         
        Layton Daly - Nicole Regnaud
        Hutt Valley
  T Angus - R Perry      
        (WINNERS)
    M Campbell - K Dowie    
         
  M Campbell - K Dowie      
         
      J Penney - K McEntee  
         
  J Penney - K McEntee      
     
 
 
    J Penney - K McEntee    
         
  S Robb - H Freeman      
         

[Back to Last 16 Index]

         
        PUMA NZ 
  R10 N Regnaud     Junior Girls
        Singles
    R11 H Taylor   Main Draw
        2010
  R11 H Taylor     Last 16 
         
      R11 H Taylor  
         
  R11 S Allen-Rimene      
         
    R11 S Allen-Rimene    
         
  R2 E Whitu-Chung      
         
          Holly Taylor
        Wairarapa
  R14 Z Neho      
        (WINNER)
    R2 S Heavey    
         
  R2 S Heavey      
         
      R2 S Heavey  
         
  R8 R Perry      
     
 
 
         
    R11 K McEntee    
  R11 K McEntee      
         

[Back to Last 16 Index]

       
        PUMA NZ 
  R12 R Williams     Junior Girls
        Singles
    R12 R Williams   Consolation
        2010
  R5 J Frost     Last 16
         
      R15 Z Teasdale  
         
         
         
    R15 Z Teasdale    
         
         
         
        Hayley Freeman
        Aoraki
         
        ( WINNERS )
    R15 H Freeman    
         
         
         
      R15 H Freeman  
         
         
     
 
 
    R10 M Campbell    
         
         
         

[Back to Last 16 Index]

         
        PUMA NZ 
  R15 S Dean     Junior Boys
        Singles
    R15 S Dean   Main Draw
        2010
  R2 J Penney     Last 16
         
      R10 L Daly  
R10 F Daly        
  R6 T Burke      
R6 T Burke        
    R10 L Daly    
R12 C Smith        
  R10 L Daly      
R10 L Daly        
                 Bailey Matthews
R2 B Matthews       Auckland
  R2 B Matthews      
R15 T Dean Harris       ( WINNERS )
    R2 B Matthews    
         
  R10 T Samoa      
         
      R2 B Matthews  
         
  R6 J Warena      
     
 
 
    R6 J Warena    
         
  R2 C Henry      
         

[Back to Last 16 Index]

        PUMA NZ 
  R6 W Maraki     Junior Boys
        Singles
    R6 W Maraki   Consolation
        Last 16 
  R11 S McEntee     2010
         
      R6 W Maraki  
         
  R6 J Skedgwell      
         
    R15 T Te Moananui    
R15 T Te Moananui        
  R15 T Te Moananui      
R12 J Huynen        
        Whakapunake Maraki
R10 K Dowie       Hawkes Bay
  R10 K Dowie      
R15 S Robb       (WINNER)
    R10 K Dowie    
         
  R8 T Angus      
         
      R2 E Jessop  
         
  R8 K Wadsworth      
     
 
 
    R2 E Jessop    
         
  R2 E Jessop      
         

[Back to Last 16 Index]

 

R16 K Padget - T Campbell-Helms       PUMA NZ 
  R10 A Regnaud - L Dowie     YOUTH GIRLS
R10 A Regnaud - L Dowie       PAIRS
    R5 E Wilson - R Frost   2010
R8 N Burns - T Apere-Hama       Last 16 
  R5 E Wilson - R Frost      
R5 E Wilson - R Frost        
      R5 E Wilson - R Frost  
         
  R2 M Siavale - A Malaki      
         
    R15 R Te Moananui - D Kennedy    
         
  R15 R Te Moananui - D Kennedy      
        Tracey-Lee Nuku
        Maatamarie Poki-Marks
        Bay of Plenty
  R4 T Nuku - M Pokai-Marks      
        ( WINNERS )
    R4 T Nuku - M Pokai-Marks    
         
  R15 B & S Te Moananui      
         
      R4 T Nuku - M Pokai-Marks  
         
  R2  Heavey - S Tawhara-Chung      
     
 
 
    R2  Heavey - S Tawhara-Chung    
         
  R6 A Burke - E Goldsmith      
         

[Back to Last 16 Index]

       
        Youth Girls Pairs
  R5 A Frost - A Tubby     Consolation
    R5 A Frost - A Tubby    
        2010
  R15 G Wallace - R6 T Irwin      
         
      R8 O Sims - R Perry  
         
         
         
    R8 O Sims - R Perry    
         
         
         
        Olivia Sims - Raewyn Perry
        Manawatu/Wanganui
         
        ( WINNERS )
    R12 K Fishwick - R Williams    
         
         
         
      R12 K Fishwick - R Williams  
         
         
     
 
 
    R8 H Perry - A Hyde    
         
         
         

[Back to Last 16 Index]

       
R2 D & L Oltaches       PUMA NZ 
  R2 D & L Oltaches     Youth Boys
R6 T Stevens - S Skedgwell       Pairs
    R4 T Tai - S Marks-Ngawhika   2010
R5 D Rahi-Cook - A Holswich       Last 16 
  R4 T Tai - S Marks-Ngawhika      
R4 T Tai - S Marks-Ngawhika        
      R4 T Tai - S Marks-Ngawhika  
         
  R6 B Tahau - M Pullen      
         
    R2 T Masters - L Kauwhata    
         
  R2 T Masters - L Kauwhata      
        Tumoe Tai
        Sam Marks- Ngawhika
        Bay of Plenty
  R2 H Johnson - D Smith      
        ( WINNERS )
    R5 M Kauri-Paton - C Wadsworth    
         
  R5 M Kauri-Paton - C Wadsworth      
         
      R12 J Silcock - M Strang  
         
  R15 S Dalloway - T Henderson      
         
    R12 J Silcock - M Strang    
         
  R12 J Silcock - M Strang      
         

[Back to Last 16 Index]

        PUMA NZ 
  R4 K Maru-Habib - R Nuku     Youth Boys
        Pairs
    R4 K Maru-Habib - R Nuku   Consolation
        2010
  R11 S McEntee - S Robinson      
         
      R8 T Taplin - B Siebers  
         
  R15 F Dean - S Robb      
         
    R8 T Taplin - B Siebers    
         
  R8 T Taplin - B Siebers      
         
        Harley Smith - Buddy Lambert
         
  R4 C Nepia - S Maru-Habib     Manawatu/Wanganui
         
    R4 C Nepia - S Maru-Habib   ( WINNERS )
         
  R5 S Harper - P Smith      
         
      R8 H Smith - B Lambert  
         
  R8 H Smith - B Lambert      
         
    R8 H Smith - B Lambert    
         
  R11 K Corlett - J McEntee      
         

[Back to Last 16 Index]

       
        YOUTH GIRLS SINGLES
  R5 R Frost     2010
        MAIN ROUND
    R2 A Malaki    
R5 A Frost       (LAST 16)
  R2 A Malaki      
R2 A Malaki        
      R2 A Malaki  
R6 A Burke        
  R8 T Apere-Hama      
R8 T Apere-Hama        
    R10 A Regnaud    
R15 G Wallace        
  R10 A Regnaud   1  
R10 A Regnaud       Ripeka Te Moananui
        Aoraki
R6 T Irwin        
  R15 R Te Moananui   3 Winner
R15 R Te Moananui        
    R15 R Te Moananui    
R5 A Tubby        
  R14 T Neho-Heta      
R14 T Neho-Heta        
      R15 R Te Moananui  
R12 K Fishwick        
  R12 K Fishwick      
R15 S Te Moananui