New Zealand Darts Council Logo

New Zealand Darts Council

Member of the World Darts Federation ~ Member of Asia/Pacific Area Council

50th Anniversary Logo

New Zealand Darts Council Junior/Youth Championships 2009

VENUE ~ MANAWATU DARTS ASSOCIATION, PALMERSTON NORTH

DATE ~ 12th, 13th and 14th July 2009

 Full Results

 Tournament Teams

 Last 16 in Each Event

 Photo's

 

Full Results    
Youth Mixed Pairs Winners -  R15 Brandon Hiko - Karli Padget
R/up R2 Selwyn Robson - Maria Siavale [last 16]
Cons Winner  Matthew Pullen - Esther Goldsmith
Cons R/up Kingston Maru-Habib - Mataatamarie Pokai-Marks [last 16]
Junior Mixed Pairs Winners -  R4 MANAWA VEITAYAKI - NICOLE MANUEL-HEPI
R/up R4 MATIU DAVIS-PLACE -  JESSIE MCGREEVY [last 16]
Cons Winner  SANDER DEAN - SAVANIA TEMOANANUI
Cons R/up MICHAEL FAWTHORPE - CHEYENNE KOKIRI-PRICE [last 16]
Junior Girls Singles Winners -  R10 ASHLEE REGNAUD
R/up R15 ASHLEE YOUNG [last 16]
Cons Winner  R10 CHARA WALKER
Cons R/up R9 CELESTE PAENGA [last 16]
Junior Boys Singles Winners -  R15 SANDER DEAN
R/up R2 CALIO HENRY [last 16]
Cons Winner  R12 CREWZ NEPIA
Cons R/up R4 MATIU PLACE [last 16]
Youth Girls Pairs Winners -  R15 KARLI PADGET - JESSICA WILSON 
R/up R6 ESTHER GOLDSMITH - TURUHIRA IRWIN [last 16]
Cons Winner  R12 K FISHWICK - S HUYNEN
Cons R/up S WILKINSON- K SHUTE [last 16]
Youth Boys Pairs Winners -  R12 JONATHAN SILCOCK - JONATHAN TATA
R/up R9 LARSEN TEMARAMA - JOVARN DARWIN [last 16]
Cons Winner  P FORD - S MARU-HABIB
Cons R/up C BENTLEY - C TAHAU [last 16]
Youth Girls Singles Winners -  R6 E GOLDSMITH
R/up R2 O ASHIN [last 16]
Cons Winner  R5 EMMA WILSON
Cons R/up R8 O SIMS [last 16]
Youth Boys Singles Winners -  R9 L TEMARAMA
R/up R8 A SIMPSON [last 16]
Cons Winner  R3 C ROBERTS
Cons R/up R2 S ROBSON [last 16]
Junior Girls Pairs Winners -  R9 H KOKIRI-PRICE - C PAENGA
R/up R4 N MANUEL-HEPI - J McGREEVY [last 16]
Cons Winner  R9 S PAENGA - R WILLIAMS
Cons R/up R8 R PERRY - C FARLEY [last 16]
Junior Boys Pairs Winners -  R8 C WADSWORTH - H SMITH
R/up R4 M VEITAYAKI - M DAVIS  [last 16]
Cons Winner  R11 J & S MC ENTEE
Cons R/up R10 C NEPIA - T SAMOA [last 16]

Last 16 in Age Groups

 

 Junior Girls Singles

 Junior Girls Singles (Consolation)

 Junior Girls Pairs

 Junior Girls Pairs (Consolation)

 Junior Boys Singles

 Junior Boys Singles (Consolation)

 Junior Boys Pairs

 Junior Boys Pairs (Consolation)

 Junior Mixed Pairs

 Junior Mixed Pairs (Consolation)

 Youth Girls Singles

 Youth Girls Singles (Consolation)

 Youth Girls Pairs

 Youth Girls Pairs (Consolation)

 Youth Boys Singles

 Youth Boys Singles (Consolation)

 Youth Boys Pairs

 Youth Boys Pairs (Consolation)

 Youth Mixed Pairs

 Youth Mixed Pairs (Consolation)

 Photo's

 

       
R12 J SILCOCK       YOUTH BOYS SINGLES
  R2 D OLTACHES     MAIN ROUND
R2 D OLTACHES 0     2009
    R8 M KAURI-PATON    
R8 M KAURI-PATON 2 0   (LAST 16)
  R8 M KAURI-PATON      
R11S McENTEE        
      R8 A SIMPSON  
R8 A SIMPSON     0  
  R8 A SIMPSON      
R6 B TAHAU 2 2    
    R8 A SIMPSON    
R6 M PULLEN 1      
  L OLTACHES      
R2 L OLTACHES        
        R9 L TEMARAMA
R9L TEMARAMA        
  R9L TEMARAMA     (WINNER)
R15 B HIKO 2      
    R9L TEMARAMA    
R12 J TATA 1 2    
  B LAMBERT      
R8 B LAMBERT     3  
      R9L TEMARAMA  
R8 J DARWIN        
  J DARWIN      
R2 D SMITH 0 1
 
 
    R4 T TAI    
R8 P HISCOX 2      
  R4 T TAI      
R4 T TAI        

 

[Back to Last 16 Index]

 

 

       
R6 C BENTLEY       Puma
  R6 C BENTLEY     YOUTH BOYS SINGLES
R5 S HARPER 2     Consolation
    R6 C BENTLEY   2009
R15 J RIMAATI 0 0   (LAST 16)
  R15 J RIMAATI      
R10 A DALY        
      R3 C ROBERTS  
R2 K WHETU-CHUNG     2  
  R9 N AKAVI      
R9 N AKAVI 0 2    
    R3 C ROBERTS    
R3 C ROBERTS 2      
  R3 C ROBERTS      
R5 A HOLESWICH        
        R3 C ROBERTS
R4 K MAUR-HABIB       KING COUNTRY WAIKATO
  R8 R HOPKINS      
R8 R HOPKINS 0     Winner
    R2 S ROBSON    
R2 S ROBSON 2 2    
  R2 S ROBSON      
R9 D RODGERSS     0  
      R2 S ROBSON  
R11 K CORLETT        
  R4 S MARU-HABIB      
R4 S MARU-HABIB 0 0
 
 
    R5 B MC DERMOTT    
R5 B MC DERMOTT 2      
  R5 B MC DERMOTT      
R8 D HARROD        

 

[Back to Last 16 Index]        
R5 R FROST       YOUTH GIRLS SINGLES
  R5 R FROST     2009
R4 N KITSON 2     MAIN ROUND
    R5 R FROST    
R2 A MALAKI 0 0   (LAST 16)
  R2 A MALAKI      
R10 R STONE-NEPIA        
      R6 E GOLDSMITH  
R2 M SIAVALE     3  
  R4 M POKAI-MARKS      
R4 M POKAI-MARKS 0 2    
    R6 E GOLDSMITH    
R6 E GOLDSMITH 2      
  R6 E GOLDSMITH      
R4 A TUKAKI        
        R6 E GOLDSMITH
R12 K FISHWICK        
  C SATHERLEY     Winner
R12 C SATHERLEY 1      
    R15 J WILSON    
R15 J WILSON 2 1    
  R15 J WILSON      
R6 T IEWIN     1  
      R2 O ASHIN  
R8 N BURN        
  R9 N PRICE      
R9 N PRICE 0 2
 
 
    R2 O ASHIN    
R2 O ASHIN 2      
  R2 O ASHIN      
R5 K SHUTE        

[Back to Last 16 Index]

       
R5 A MASON       Puma
  R8 S HASLER     Youth Girls Singles
R8 S HASLER 1     Consolation
    R15 K PADGET   2009
R5 A TUBBY 2 0    
  R15 K PADGET      
R15 K PADGET        
      R5 E WILSON  
R8 H PERRY     2  
  R3 S WILKINSON      
R3 S WILKINSON 0 2    
    R6 E WILSON    
R12 S HUYNEN 2      
  R5 E WILSON      
R5 E WILSON        
        R5 EMMA WILSON
R8 A HYDE       TARANAKI
  R2 L TE WHERO     Winner
R2 L TE WHERO 2      
    R2 L TE WHERO    
R9 R PUNGATANA 0 0    
  R15 N BURKE      
R15 N BURKE     1  
      R8 O SIMS  
R4 T NUKU        
  R8 O SIMS      
R8 O SIMS 2 2    
    R8 O SIMS
 
 
R9 M KELE 1      
  R8 V SIMS      
R8 V SIMS        

[Back to Last 16 Index]

       
        JUNIOR BOYS PAIRS
  R4 M VEITAYAKI - M DAVIS       
        MAIN ROUND
    R4 M VEITAYAKI - M DAVIS    2009
         
  R2 C HENRY - A ROBSON 2   (LAST 16)
         
      R4 M VEITAYAKI - M DAVIS   
         
  R15 T BURKE - S DEAN 0 1  
         
    R6 W MARAKI - K ELLIS    
         
  R6 W MARAKI - K ELLIS      
         
         
        R8 C WADSWORTH - H SMITH
  R4 J MARU-HABIB - MARU-HABIB      
        MANAWATU
    R8 C WADSWORTH - H SMITH   Winner
         
  R8 C WADSWORTH - H SMITH 2 2  
         
      R8 C WADSWORTH - H SMITH  
         
  R4 K BISHOP - K HURAE      
    0
 
 
    R4 K BISHOP - K HURAE    
         
  R9 R PUNGATARA - K PUNGATARA      
         

[Back to Last 16 Index]

 

       
R9 Z PANGATARA-D HUGHES       JUNIOR BOYS PAIRS
  R9 Z PANGATARA-D HUGHES     CONSOLATION
R10 J WARENA - A NGARU       2009
    R9 Z PANGATARA-D HUGHES    
    1   (LAST 16)
  R12 J HUYNEN - J SMITH      
         
      R10 C NEPIA - T SAMOA  
      1  
  R10 C NEPIA - T SAMOA      
    2    
    R10 C NEPIA - T SAMOA    
         
  R8 K WADSWORTH - M FAWTHORPE      
         
        R11 J & S MC ENTEE
        WAIRARAPA
  R11 J & S MC ENTEE     Winner
         
    R11 J & S MC ENTEE    
    2    
  R10 F DALY - J HUDSON      
      2  
      R11 J & S MC ENTEE  
         
  R12 C VOLE - J SIMMONDS      
    1
 
 
    R8 T ANGUS - T TAPLIN    
         
  R8 T ANGUS - T TAPLIN      
         

[Back to Last 16 Index]

 

       
        Puma
        Junior Girls Pairs
        Main Round
    R9 H KOKIRI-PRICE - C PAENGA   2009
    2    
         
         
      R9 H KOKIRI-PRICE - C PAENGA  
      2  
  R6 N MARAKI - E WILLIAMS      
    1    
    R6 N MARAKI - E WILLIAMS    
         
  R9 CHYNA KOKIRI-PRICE - C KOKIRI-PRICE      
         
        R9 H KOKIRI-PRICE - C PAENGA
        CAPITAL 
  R5 S TE MOANANUI - A YOUNG      
        WINNERS
    R5 S TE MOANANUI - A YOUNG    
    1    
  R10 A REGNAUD - C WALKER      
      0  
      R4 N MANUEL-HEPI - J McGREEVY  
         
  R5 A FROST - J FROST      
    2    
    R4 N MANUEL-HEPI - J McGREEVY    
         
  R4 N MANUEL-HEPI - J McGREEVY      
         

[Back to Last 16 Index]

       
        Puma
  K MC ENTEE - N REGNAUD     Junior Girls Pairs
        Consolation
    R9 S PAENGA - R WILLIAMS   2009
         
  S PAENGA - R WILLIAMS      
         
      R9 S PAENGA - R WILLIAMS  
      2  
  T KAURI-PATON- J MCEWAN      
         
    R4 S MCGREEVY- M KUME    
         
  S MCGREEVY- M KUME      
         
        R9 S PAENGA - R WILLIAMS
        CAPITAL
         
        WINNERS
    R8 R PERRY - C FARLEY    
         
         
      1  
      R8 R PERRY - C FARLEY  
         
         
         
    R2 S TAWHARA-CHUNG - E WHETU-CHUNG    
         
         
         
       
[Back to Last 16 Index]        
       
        PUMA NZ 
  R4 N MANUEL-HEPI     Junior Girls
  2     Singles
    R4 NICOLE MANUEL-HEPI   Main Draw
R9 H KOKIRI-PRICE 0 1   Last 16 
  R2 S TAWHARA-CHUNG     2009
R2 S TAWHARA-CHUNG        
      R10 ASHLEE REGNAUD  
R10 A REGNAUD      2  
  R10 A REGNAUD       
R5 A FROST 2 2    
    R10 ASHLEE REGNAUD    
R15 S TEMOANANUI 1      
  R15 S TEMOANANUI      
R4 M KUME       R10 ASHLEE REGNAUD
         
R9 CHYNA KOKIRI-PRICE       HUTT VALLEY
  R9 CHYNA KOKIRI-PRICE      
R11 K MCENTEE 2     (WINNER)
    R9 CHYNA KOKIRI-PRICE    
R8 T KAURI 0 1    
  R8 R PERRY      
R8 R PERRY     1  
      R15 ASHLEE YOUNG  
R4 J MCGREEVY        
  R4 J MCGREEVY      
R6 E WILLIAMS  0  
 
 
    2    
R9 S PAENGA 2 R15 ASHLEE YOUNG    
  R15 A YOUNG      
R15 A YOUNG        

[Back to Last 16 Index]

       
R9 C KOKIRI-PRICE       PUMA NZ 
  R9 C KOKIRI-PRICE     Junior Girls
R4 S MC GREEVY       Singles
    R8 JANE MCEWEN   Consolation
R12 R WILLIAMS   0   Last 16
  R8 J MCEWEN     2009
R8 J MCEWEN        
      R10 CHARA WALKER  
R6 N MARAKI     2  
  R5 J FROST      
R5 J FROST   2    
    R10 CHARA WALKER    
         
  R10 C WALKER      
         
        R10 CHARA WALKER
         
  R10 N REGNAUD     HUTT VALLEY
        ( WINNERS )
    R10 NICOLE REGNAUD    
    1    
  R6 M MARAKI      
      0  
      R9 CELESTE PAENGA  
         
  R8 C FARLEY      
    2
 
 
    R9 CELESTE PAENGA    
         
  R9 C PAENGA      
         

[Back to Last 16 Index]

       
R5 D HUGES       PUMA NZ 
  R4 M VEITAYAKI     Junior Boys
R4 M VEITAYAKI 0     Singles
    R2 CALIO HENRY   Main Draw
R4 J MARU-HABIB 2 2   Last 16 
  R2 C HENRY     2009
R2 C HENRY        
      R2 CALIO HENRY  
R8 T TAPLIN     1  
  R8 C WADSWORTH      
R8 C WADSWORTH 0 0    
    R4 KALEB BISHOP    
R4 K BISHOP 2      
  R4 K BISHOP      
R10 F DALY        
        R15 SANDER DEAN
R4 K HURAE        
  R4 K HURAE     AORAKI
R10 A NGERU  2     ( WINNERS )
    R4 KHOL HURAE    
R9 R PUNGATARA 1 0    
  R9 R PUNGATARA      
R11 J MCENTEE     2  
      R15 SANDER DEAN  
R8 M FAWTHORPE        
  R2 A ROBSON      
R2 A ROBSON 1 2
 
 
    R15 SANDER DEAN    
R15 S DEAN 2      
  R15 S DEAN      
R8 H SMITH        

[Back to Last 16 Index]

       
R4 S NGAWHIKA       PUMA NZ 
  R4 S NGAWHIKA     Junior Boys
R11 S MCENTEE 2     Singles
    R4 SAM NGAWHIKA   Consolation
R12 J HUYNEN  0 1   Last 16 
  R12 J HUYNEN      2009
R10 T SAMOA        
      R4 MATIU PLACE  
R8 T ANGUS     1  
  R8 T ANGUS      
R9 K PUNGATARA 1 2    
    R4 MATIU PLACE    
R12 C SMITH 2      
  R4 M DAVIS-PLACE      
R4 M DAVIS-PLACE        
        R12 CREWZ NEPIA
R12 C VOLE        
  R12 C VOLE     WAINUIOMATA
R6 K ELLIS 1     (WINNER)
    R12 CREWZ NEPIA    
R10 C NEPIA 2 2    
  R10 C NEPIA      
R12 J SIMMONDS     2  
      R12 CREWZ NEPIA  
R8 K WADSWORTH        
  R8 K WADSWORTH      
R9 Z PUNGATARA 0 1
 
 
    R6 WHAKAPUNAKE MARAKI    
R10 J HUDSON 2      
  R6 W MARAKI      
R6 W MARAKI        

[Back to Last 16 Index]

       
R4 M POKAI-MARKS - T NUKU       PUMA NZ 
  R2 M SIAVALE - L TE WHERO     YOUTH GIRLS
R2 M SIAVALE - L TE WHERO 0     PAIRS
    R5 REBEKAH FROST - EMMA WILSON    
R8 S HASLER - N BURNS 2 1   Last 16 
  R5 R FROST - E WILSON     2009
R5 R FROST - E WILSON        
      R6 ESTHER GOLDSMITH - TURUHIRA IRWIN  
R12 C SATHERLEY - R WILLIAMS     1  
  R8 O & V SIMS      
R8 O & V SIMS 1 2    
    R6 ESTHER GOLDSMITH - TURUHIRA IRWIN    
  2      
  R6 E GOLDSMITH - T IRWIN      
        KARLI PADGET
        JESSICA WILSON
        AORAKI
  R2 O ASHIN - A MALAKI      
  2     ( WINNERS )
    R2 OLIVIA ASHIN - ADRIANA MALAKI    
  1 0    
  R4 N KITSEN - A TUKAKI      
      3  
      R15 KARLI PADGET - JESSICA WILSON   
         
  R15 A & N BURKE      
  0 2