New Zealand Darts Council Logo

New Zealand Darts Council

Member of the World Darts Federation ~ Member of Asia/Pacific Area Council

50th Anniversary Logo

New Zealand Darts Council Junior/Youth Championships 2008

VENUE ~ HASTINGS DARTS ASSOCIATION, HASTINGS

DATE ~ 13th, 14th and 15th July 2008

 Full Results

 Tournament Teams

 Last 16 in Each Event

 Photo's

 

Full Results    
Youth Mixed Pairs Winners -  R5 Nicholas Southorn & Michelle McKee
R/up R8 Justin Hinga & Megan Porter [last 16]
Cons Winner  R10 Keela Huaki & Krystal Daly
Cons R/up R11 Brandon Giddens & Krystal Pye [last 16]
Junior Mixed Pairs Winners -  R2 Selwyn Robson & Maria Siavale
R/up R8 Tyson Angus & Jane Mc Ewen [last 16]
Cons Winner  R9 Halex McGregor & Nivek Price
Cons R/up R.4 Khol Hurae & Jessie McGreevy [last 16]
Junior Girls Singles Winners -  R9 Nivek Price
R/up R2 Adrianna Malaki [last 16]
Cons Winner  R9 Chyna Kokiri Price
Cons R/up R9 Halen Kokiri Price [last 16]
Junior Boys Singles Winners -  R2 Selwyn Robson
R/up R9 Halex McGregor [last 16]
Cons Winner  R8 Tyson Angus
Cons R/up R12 Jared Smith [last 16]
Youth Girls Pairs Winners -  R10 Toni Toka & Krystal Daly
R/up R6 Ester Goldsmith & Turuhira Irwin [last 16]
Cons Winner  R9 Rebecca Gibb & R.11 Krystal Pye
Cons R/up R.4 Tracy Lee Nuku & Ashleigh Tauaraki [last 16]
Youth Boys Pairs Winners -  R12 Jonathan Silcock & Marc Carberry
R/up R 6 Bronson Tahau & Johnathan Skedgwell [last 16]
Cons Winner  R4 John Marks & Tumoe Tai
Cons R/up R6 Mathew Pullen & Tangata Stevens [last 16]
Youth Girls Singles Winners -  R10 Toni Toka
R/up R10 Krystal Daly [last 16]
Cons Winner  R9 Rebekka Gibbs
Cons R/up R11 Krystal Pye [last 16]
Youth Boys Singles Winners -  R3 Joshua Roberts
R/up R8 Justin Hinga [last 16]
Cons Winner  R9 Jordon Temarama
Cons R/up R9 Larsen Temarama [last 16]
Junior Girls Pairs Winners -  R10 Ashleigh Regnuad & Chara Walker
R/up R4 Mataamarie Pokai Marks & J McGreevy [last 16]
Cons Winner  R9 Halen Kokiri Price & Cheleste Paenga
Cons R/up R.11 Krystal McEntee & R.10 Nicole Regnaud [last 16]
Junior Boys Pairs Winners -  R2 Selwyn Robson & Bailey Matthews
R/up R4 KJ Hurae & M Veitayaki [last 16]
Cons Winner  R4 Kaleb Bishop & Khol Hurae
Cons R/up R6 C Tahau & J Grant [last 16]

Last 16 in Age Groups

 Junior Girls Singles

 Junior Girls Singles (Consolation)

 Junior Girls Pairs

 Junior Girls Pairs (Consolation)

 Junior Boys Singles

 Junior Boys Singles (Consolation)

 Junior Boys Pairs

 Junior Boys Pairs (Consolation)

 Junior Mixed Pairs

 Junior Mixed Pairs (Consolation)

 Youth Girls Singles

 Youth Girls Singles (Consolation)

 Youth Girls Pairs

 Youth Girls Pairs (Consolation)

 Youth Boys Singles

 Youth Boys Singles (Consolation)

 Youth Boys Pairs

 Youth Boys Pairs (Consolation)

 Youth Mixed Pairs

 Youth Mixed Pairs (Consolation)

 Photo's

 

Youth Mixed Pairs        
  R.3 J Roberts - S Wlikinson        
    R.3 J Roberts - S Wlikinson      
  R.6 T Skedgwell - T Irwin       Youth Mixed Pairs
      R.4 Tumoe Tai - Ashleigh Tukaki   Main Round
  R.12 R Carberry - K Fishwick   0   2008
    R.4 T Tai - A Tukaki    
  R.4 T Tai - A Tukaki       (LAST 16)
        R.5 Nicholas Southorn - Michelle McKee  
  R.6 T Stevens - J Skedgwell     3  
    R.5 N Southorn - M McKee      
  R.5 N Southorn - M McKee   2    
      R.5 Nicholas Southorn - Michelle McKee    
  R.9 L Prime - R Gibb        
    R.9 L Prime - R Gibb      
  R.8 B Lambert - K Stevens       Nicholas Southorn -
          Michelle McKee
  R.6 M Pullen - E Goldsmith       (Taranaki)
    R.6 M Pullen - E Goldsmith      
  R.2 M Henry - O Ashin       (WINNERS)
      R.9 Jordon Temarama - Terri-Jane Price    
  R.9 J Temarama - TJ Price   0    
    R.9 J Temarama - TJ Price      
  R.8 J Burns - O Sims     0  
        R.8 Justin Hinga - Megan Porter  
  R.2 L Oltaches - LJ Te Whero        
    R.2 L Oltaches - LJ Te Whero      
  R.8 M Kauri -Paton - V Sims   2    
      R.8 Justin Hinga - M egan Porter    
  R.8 J Hinga - M Porter      
    R.8 J Hinga - M Porter      
  R.12 J Silcock - S Huynen        

 

[Back to Last 16 Index]

 

  Youth Mixed Pairs (Consolation)
  R.9 C Herewini -S Luke        
    R.9 C Herewini -S Luke     Youth Mixed Pairs
  R.4 J Marks - N Kitson       Consolation
      R.9 Cory Herewini -Sjanna Luke   Round
  R.3 C Roberts - R Frost    0   2008
    R.3 C Roberts - R Frost      (Last 16)
  R.9 J Darwin - R Stone Nepia        
        R.10 Keela Huaki - Krystal Daly  
        2  
    R.12 M Douglas - K Reeve      
      2    
      R.10 Keela Huaki - Krystal Daly    
           
    R.10 K Huaki - K Daly      
           Keela Huaki - 
          Krystal Daly
          (Hutt Valley)
    R.6 C Heather - C Withers      
          (WINNERS)
      R.4 Jason Mc Kenzie - Ashlee Tauariki    
      0    
    R.4 J Mc Kenzie - A Tauariki      
        1  
        R.11 Brandon Giddens - Krystal Pye  
           
    R.4 C Pokai - T Nuku      
      2    
      R.11 Brandon Giddens - Krystal Pye    
         
    R.11 B Giddens - K Pye      
           

 

[Back to Last 16 Index]

 

  Junior Mixed Pairs
  R.9 D Rodgers - C Paenga        
    R.2 S Robson - M Siavale     JUNIORS
  R.2 S Robson - M Siavale       MIXED PAIRS
      R.2 Selwyn Robson - Maria Siavale   2008
  R.6 W Maraki - N Maraki   2   Main Round
    R.6 W Maraki - N Maraki      
  R.4 M Veitayaki - C Fox       (LAST 16)
        R.2 Selwyn Robson - Maria Siavale  
  R.8 C Wadsworth - H Perry     2  
    R.8 C Wadsworth - H Perry      
  R.12 J Huynen - T Delves   0    
      R.2 Calio Henry - Chevon Armstrong    
  R.2 C Henry - C Armstrong        
    R.2 C Henry - C Armstrong      
  R.8 J Stevens - S Hasler       Selwyn Robson  
          Maria Siavale
  R.5 D Hughes - A Frost       (Auckland)
    R.9 T Moetua- Allen - CB Kokiri-Price      
  R.9 T Moetua- Allen - CB Kokiri-Price       (WINNERS)
      R.9 Tuakana Moetua- Allen - Chyne-Breeze Kokiri-Price    
  R.10 T Samoa - A Regnaud   1    
    R.2 B Matthews - A Malaki      
  R.2 B Matthews - A Malaki     0  
        R.8 Tyson Angus - Jane Mc Ewen  
           
    R.4 K Bishop - M Pokai Marks  
 
 
      2    
      R.8 Tyson Angus - Jane Mc Ewen    
           
    R.8 T Angus - J Mc Ewen      
           

 

[Back to Last 16 Index]

 

  Junior Mixed Pairs (Consolation)
  R.5 S Harper - A Mason        
    R.5 S Harper - A Mason     JUNIOR
  R.11 S McEntee - K McEntee       MIXED PAIRS
      R.8 Patrick Hiscox  - Tayla Kauri   Consolation
  R.12 K Pagen Dowie - C Kokiri Price   0   2008
    R.8 P Hiscox  -T Kauri     (LAST 16)
  R.8 P Hiscox  -T Kauri        
        R.4 Khol Hurae - Jessie McGreevy  
  R.10 J Campbell - N Regnaud     1  
    R.4 KJ Hurai - S McGreevy      
  R.4 KJ Hurai - S McGreevy   2    
      R.4 Khol Hurae - Jessie McGreevy    
  R.4 K Hurae - J McGreevy        
    R.4 K Hurae - J McGreevy      
  R.6 C Tahau - E Williams       Halex McGregor - 
          Nivek Price
  R.2 R Te Whero - M Armstrong       (Capital)
    R.6 B Skedgwell - A Hokianga      
  R.6 B Skedgwell - A Hokianga       (WINNERS)
      R.12 Caleb Smith - Casey Satherly    
  R.12 C Smith - C Satherly   1    
    R.12 C Smith - C Satherly      
  R.12 J Smith - R Williams     2  
        R.9 Halex McGregor - Nivek Price  
  R.9 I Orr - H Kokiri-Price        
    R.9 H McGregor - N Price  
 
 
  R.9 H McGregor - N Price   2    
      R.9 Halex McGregor - Nivek Price    
  R.6 J Williams - K Hokianga        
    R.6 J Williams - K Hokianga      
  R.10 A Ngeru - C Walker        

 

[Back to Last 16 Index]

 

Youth Boys Pairs        
           
    R.3 C Roberts - J Roberts     PUMA NZ 
          Youth Boys
      R.3 Christopher Roberts - Joshua Roberts   Pairs
      0    
    R.8 B Lambert - M Kauri Paton     Last 16 
          2008
        R 6 Bronson Tahau - Johnathan Skedgwell  
        1  
    R 6 B Tahau - J Skedgwell      
      2    
      R 6 Bronson Tahau - Johnathan Skedgwell    
           
    R.10 J Tata - K Huaki      
          Jonathan Silcock - 
          Marc Carberry
          (Wainuiomata)
    R.8 J Hinga - J Burns      
          ( WINNERS )
      R.8 Justin Hinga - Jamie Burns    
      1    
    R.2 L Oltaches - D Oltaches      
        3  
        R.12 Jonathan Silcock - Marc Carberry  
           
       
 
 
      2    
      R.12 Jonathan Silcock - Marc Carberry    
           
           
           

 

[Back to Last 16 Index]

 

  Youth Boys Pairs (Consolation)
  R.5 N Southorn - R.12 M Douglas       PUMA NZ 
    R.5 N Southorn - R.12 M Douglas     Youth Boys
  R.11 B Giddens - R.2 J Ricketts       Pairs
      R.9 Cory Herewini - Jordan Temarama   Consolation
  R.9 C Herewini - J Temarama   1    
    R.9 C Herewini - J Temarama     2008
  R.2 N Henry - C Matthews        
        R.4 John Marks - Tumoe Tai  
        2  
    R.9 D Wison - D Wilson      
      2    
      R.4 J Marks - T Tai    
           
    R.4 J Marks - T Tai      
           
          John Marks - 
          Tumoe Tai
    R.6 M Pullen - T Stevens     Bay of Plenty
           
      R.6 M Pullen - T Stevens   ( WINNERS )
      2    
    R.4 Z Pokai - J McKenzie      
        0  
        R.6 Mathew Pullen - Tangata Stevens  
           
    R.9 J Darwin - L Prime      
      0    
      R.6 Chase Heather - Trevor Skedgwell    
           
    R.6 C Heather - T Skedgwell      
           

 

[Back to Last 16 Index]

 

Youth Girls Pairs        
           
          PUMA NZ 
          YOUTH GIRLS
      R.10 Toni Toka - Krystal Daly   PAIRS
      2    
          Last 16 
          2008
        R.10 Toni Toka - Krystal Daly  
        3  
    R.6 J Skedgwell - C Withers      
      1    
      R.8 Vicky Sims - Kimberley Stevens    
           
    R.8 V Sims - K Stevens      
          Toni Toka - 
          Krystal Daly
          (Hutt Valley)
    R.6 E Goldsmith - T Irwin      
          ( WINNERS )
      R.6 Ester Goldsmith - Turuhira Irwin    
      2    
    R.2 LJ Te Whero - O Ahsin      
        0  
        R.6 Ester Goldsmith - Turuhira Irwin  
           
           
      1
 
 
      R.4 Ashlee Tukaki - Natasha Kitson    
           
           
           

 

[Back to Last 16 Index]

 

  Youth Girls Pairs (Consolation)
           
    R.5 M McKee - R Frost     Youth Girls Pairs
          Consolation
      R.12 Stephanie Huynen - Kayla Reeve    
      1    
    R.12 S Huynen - K Reeve     2008
           
        R.4 Tracy Lee Nuku - Ashleigh Tauaraki  
        0  
    R.9 TJ Price - S Luke      
      2    
      R.4 Tracy Lee Nuku - Ashleigh Tauaraki    
           
    R.4 T Nuku - A Tauaraki      
          R.9 Rebecca Gibb - 
          R.11 Krystal Pye
           
    R.3 S Wilkinson R.12 K Fiswick      
          ( WINNERS )
      R.3 Sharyn Wilkinson R.12 Kelly Fiswick    
      1    
    R.8 M Porter - O Sims      
        2  
        R.9 Rebecca Gibb - R.11 Krystal Pye  
           
           
      2
 
 
      R.9 Rebecca Gibb - R.11 Krystal Pye    
           
           
           

 

[Back to Last 16 Index]

 

Junior Boys Singles (Consolation)      
  R.10 L Ngatai        
    R.9 T Moetaua     PUMA NZ 
  R.9 T Moetaua       Junior Boys
      R.8 Tyson Angus   Singles
  R.10 D Miimetuapoko   2   Consolation
    R.8 T Angus     Last 16 
  R.8 T Angus       2008
        R.8 Tyson Angus  
  R.12 C Smith     2  
    R.5 D Hughes      
  R.5 D Hughes   0    
      R.5 Dean Hughes    
  R.8 J Stevens        
    R.8 J Stevens      
  R.12 J Huynen        
          Tyson Angus
  R.10 C Nepia Stone       (Manawatu/ Wanganui)
    R.6 J Grant      
  R.6 J Grant       (WINNER)
      R.4 Khol Hurae    
  R.4 K Hurae   0    
    R.4 K Hurae      
  R.10 J Campbell     0  
        R.12 Jared Smith  
  R.11 Sebastian McEntee        
    R.12 J Smith      
  R.12 J Smith   2
 
 
      R.12 Jared Smith    
  R.10 A Ngeru        
    R.6 B Skedgwell      
  R.6 B Skedgwell        

 

[Back to Last 16 Index]

 

Junior Boys Singles      
  R.11 J McEntee        
    R.10 T Samoa     PUMA NZ 
  R.10 T Samoa       Junior Boys
      R.8 Clayton Wadsworth   Singles
  R.8 C Wadsworth   0   Main Draw
    R.8 C Wadsworth     Last 16 
  R.9 D Rodgers       2008
        R.2 Selwyn Robson  
  R.2 S Robson     2  
    R.2 S Robson      
  R.6 W Maraki   2    
      R.2 Selwyn Robson    
  R.5 S Harper        
    R.2 R Te Whero      
  R.2 R Te Whero        
          Selwyn Robson
  R.4 K Bishop       (Auckland)
    R.4 K Bishop      
  R.6 C Tahau       ( WINNERS )
      R.9 Halex McGregor    
  R.9 H McGregor   2    
    R.9 H McGregor      
  R.11 Shane McEntee     0  
        R.9 Halex McGregor  
  R.4 KJ Hurae        
    R.12 K Pagen Dowie      
  R.12 K Pagen Dowie   0
 
 
      R.4 Manawa Veitayaki    
  R.2 C Henry        
    R.4 M Veitayaki      
  R.4 M Veitayaki        

 

[Back to Last 16 Index]

 

Junior Girls Singles (Consolation)      
  R.8 T Kauri        
    R.8 T Kauri     PUMA NZ 
  R.10 N Regnaud       Junior Girls
      R.8 Sarah Hasler   Singles
  R.8 S Hasler   1   Consolation
    R.8 S Hasler     Last 16
  R.9 Cheynne Kokiri Price       2008
        R.9 Halen Kokiri Price  
  R.6 K Hokianga     0  
    R.4 J McGreevy      
  R.4 J McGreevy   2    
      R.9 Halen Kokiri Price    
  R.12 T Delves        
    R.9 H Kokiri Price      
  R.9 H Kokiri Price        
          Chyna Kokiri Price
  R.2 M Armstrong       (Capital)
    R.9 C Paenga      
  R.9 C Paenga       ( WINNERS )
      R.9 Chyna Kokiri Price    
  R.9 Chyna Kokiri Price   2    
    R.9 Chyna Kokiri Price      
  R.6 E Williams     2  
        R.9 Chyna Kokiri Price  
  R.2 C Armstrong        
    R.4 C Fox      
  R.4 C Fox   0
 
 
      R.4 Shauna McGreevy    
           
    R.4 S McGreevy      
           

 

[Back to Last 16 Index]

 

Junior Girls Singles      
  R.9 N Price        
    R.9 N Price     PUMA NZ 
  R.8 J McEwen       Junior Girls
      R.9 Nivek Price   Singles
  R.2 M Siavale       Main Draw
    R.2 M Siavale     Last 16 
  R.6 A Hokianga       2008
        R.9 Nivek Price  
  R.5 A Mason        
    R.5 A Mason      
  R.12 R Williams        
      R.12 Casey Satherly    
  R.10 C Walker        
    R.12 C Satherly      
  R.12 C Satherly       Nivek Price
          (Capital)
  R.4 M Pokai Marks        
    R.4 M Pokai Marks      
  R.11 K McEntee       (WINNER)
      R.4 Mataamarie Pokai Marks    
  R.10 A Regnaud        
    R.5 A Frost      
  R.5 A Frost        
        R.2 Adrianna Malaki  
  R. 6 N Maraki        
    R. 6 N Maraki      
  R.8 H Perry    
 
 
           
      R.2 Adrianna Malaki    
    R.2 A Malaki      
           

 

[Back to Last 16 Index]

 

Junior Boys Pairs      
  R.2 S Robson - B Matthews        
    R.2 S Robson - B Matthews     JUNIOR BOYS PAIRS
  R.8 J Stevens - C Wadwaorth        
      R.2 Selwyn Robson - Bailey Matthews   MAIN ROUND
      2   2008
    R.6 W Maraki - B Skedgwell      
          (LAST 16)
        R.2 Selwyn Robson - Bailey Matthews  
        2  
    R.2 C Henry - R Te Whero      
      0    
      R.2 Calio Henry - Raukawa Te Whero    
           
    R.12 C Smith - K Pagen Dowie     &nbs