New Zealand Darts Council Logo

New Zealand Darts Council

Member of the World Darts Federation ~ Member of Asia/Pacific Area Council

50th Anniversary Logo

 

 

New Zealand Darts Council Junior/Youth Championships 2007

VENUE ~ MANAWATU DARTS ASSOCIATION, PALMERSTON NORTH

DATE ~ 1st, 2nd and 3rd July 2007

 Full Results

 Tournament Teams

 Last 16 in Each Event

 Photo's

 

Full Results    
Youth Mixed Pairs Winners -  R15 Ryan Kirkland & Tamara Kirkland
R/up R8 Jamie Burns Megan Porter [last 16]
Cons Winner  R10 Faulalo Aumua & Krystal Daly
Cons R/up R9 Sam Carson & Jasmine Waititi [last 16]
Junior Mixed Pairs Winners -  R6 Sonny Skedgwell & Ester Goldsmith
R/up R2 Calio Henry & Maria Siavale [last 16]
Cons Winner  R2 Casey Mathews & R15 Taylor Neho
Cons R/up R11 Shane Mc Entee & Krystal McEntee [last 16]
Junior Girls Singles Winners -  R2 Maria Siavale
R/up R9 Nivek Price [last 16]
Cons Winner  R12 Anatia Gibbons
Cons R/up R16 Jessica Arbuckle [last 16]
Junior Boys Singles Winners -  R3 Joshua Roberts
R/up R2 Selwyn Robson [last 16]
Cons Winner  R2 Calio Henry
Cons R/up R16 Shannon Brown [last 16]
Youth Girls Pairs Winners -  R10 Krystal Daly & Toni Toka
R/up R2 Denise Hakeangatoa & Charlene Te Paki [last 16]
Cons Winner  R15 Mairaid Elliott & Tamara Kirkland
Cons R/up R4 Natasha Kitson & Tracy Lee Nuku [last 16]
Youth Boys Pairs Winners -  R9 Cory Herewini & Jordan Temarama
R/up R2 Lawerence Oltaches & Desmond Oltaches [last 16]
Cons Winner  R2 Marcus Henry & Ben Waru
Cons R/up R12 Marc Carberry & Scott Douglasv [last 16]
Youth Girls Singles Winners -  R10 Toni Toka
R/up R8 Megan Porter [last 16]
Cons Winner  R16 Tamara Smith
Cons R/up R11 Krystal Pye [last 16]
Youth Boys Singles Winners -  R2 Lawerence Oltaches
R/up R8 Justin Hinga [last 16]
Cons Winner  R12 Jonathan Silcock
Cons R/up R15 Ryan Smith [last 16]
Junior Girls Pairs Winners -  R6 Ester Goldsmith & Noho Maraki
R/up R9 Nivek Prive & Shannon Akavi [last 16]
Cons Winner  R15 Tewaiwera Kimiia & R9 Rebecca Gibb
Cons R/up R16 Jessice Arbuckle & Karli Padget [last 16]
Junior Boys Pairs Winners -  R2 Selwyn Robson & Casey Mathews
R/up R9 Larson Temarama & Halex McGregor [last 16]
Cons Winner  R2 Karl Chung & Arnold Robson
Cons R/up R6 Sonny Skedgewell & John Williams [last 16]

Last 16 in Age Groups

 Junior Girls Singles

 Junior Girls Singles (Consolation)

 Junior Girls Pairs

 Junior Girls Pairs (Consolation)

 Junior Boys Singles

 Junior Boys Singles (Consolation)

 Junior Boys Pairs

 Junior Boys Pairs (Consolation)

 Junior Mixed Pairs

 Junior Mixed Pairs (Consolation)

 Youth Girls Singles

 Youth Girls Singles (Consolation)

 Youth Girls Pairs

 Youth Girls Pairs (Consolation)

 Youth Boys Singles

 Youth Boys Singles (Consolation)

 Youth Boys Pairs

 Youth Boys Pairs (Consolation)

 Youth Mixed Pairs

 Youth Mixed Pairs (Consolation)

 Photo's

 

Youth Mixed Pairs        
         
  R.6 C Heather J Skedgwell       Youth Mixed Pairs
    R.6 C Heather J Skedgwell     Main Round
  R.9 C Herewini TJ Price       2007
      R.2 D Oltaches C Tepaki    
  R.11 F Kawana K Pye       (LAST 16)
    R.2 D Oltaches C Tepaki      
  R.2 D Oltaches C Tepaki        
        R.8 Jamie Burns Megan Porter  
  R.5 N Southorn - M McKee        
    R.11 M Kawana K Hawkins      
  R.11 M Kawana K Hawkins        
      R.8 J Burns M Porter    
  R.8 J Burns M Porter        
    R.8 J Burns M Porter     Ryan Kirkland
  R.2 M Henry H Carson       Tamara Kirkland
          Region 15
  R.8 J Hinga O Sims       Aoraki
    R.8 J Hinga O Sims      
  R.2 T Joseph E Joseph       (WINNERS)
      R.6 T Skedgwell T Irwin    
  R.6 T Skedgwell T Irwin        
    R.6 T Skedgwell T Irwin      
  R.2 L Oltaches D Hakeangatoa        
        R.15 Ryan Kirkland Tamara Kirkland  
  R.16 J Padget Brown - T Smith        
    R.10 J Tata T Toka      
  R.10 J Tata T Toka    
 
 
      R.15 R Kirkland T Kirkland    
  R.15 R Kirkland T Kirkland        
    R.15 R Kirkland T Kirkland      
  R.5 T Kauika - M Dean        

[Back to Last 16 Index]

 

  Youth Mixed Pairs (Consolation)
         
  R.15 R Ratahi M Elliott       Youth Mixed Pairs
    L Prime K Houkamau     Consolation
  L Prime K Houkamau       Round
      R.10 F Aumua K Daly   2007
  R.10 F Aumua K Daly       (Last 16)
    R.10 F Aumua K Daly      
  B Waru T Nuku        
        R.10 Faulalo Aumua Krystal Daly  
  R.16 T Turahui D Renton        
    R.8 M Kauri J Neil      
  R.8 M Kauri J Neil        
      R.9 J Temarama H Tester    
  R.9 J Temarama H Tester        
    R.9 J Temarama H Tester      
  J Rickett N Kitson       Faulalo Aumua 
          Krystal Daly
  R.15 R Smith C Tilbury       Region 10
    R.3 C Roberts W Morgan     Hutt Valley
  R.3 C Roberts W Morgan       (WINNERS)
      R.6 T Stevens S June    
  R.6 T Stevens S June        
    R.6 T Stevens S June      
  R.15 M Gamble L Whalley        
        R.9 Sam Carson Jasmine Waititi  
  R.9 S Carson J Waititi        
    R.9 S Carson J Waititi      
  R.4 J Marks Aleaf    
 
 
      R.9 S Carson J Waititi    
  R.9 D Wilson J Poroa         
    R.9 D Wilson J Poroa       
  R.4 Z Pokai A Tukaki        

[Back to Last 16 Index]

 

  Junior Mixed Pairs
         
  R.9 T Allan Moetaua - R Gibb       JUNIORS
    R.2 C Henry - M Siavale     MIXED PAIRS
  R.2 C Henry - M Siavale       2007
      R.2 C Henry - M Siavale   Main Round
  R.2 K Chung  D Thonpson        
    R.2 K Chung  D Thonpson     (LAST 16)
  R.5 L Dean A Mason        
        R.2 Calio Henry - Maria Siavale  
  R. 4 T Tai N Manuel Hepi        
    R.9 L Temarama S Akavi      
  R.9 L Temarama S Akavi        
      R.9 L Temarama S Akavi    
  R.9 J Darwin C Darwin        
    R.9 J Darwin C Darwin      
  R.4 M Veitayaki R Issacs       Sonny Skedgwell
          Ester Goldsmith
  R.12 J Huynen A Gibbs       Region 6
    R.6 S Skedgwell E Goldsmith     Hawkes Bay
  R.6 S Skedgwell E Goldsmith       (WINNERS)
      R.6 S Skedgwell E Goldsmith    
  R.8 P Hiscox T Kauri        
    R.8 P Hiscox T Kauri      
  R.2 S Robson L Te Whero        
        R.6 Sonny Skedgwell Ester Goldsmith  
  R.10 L Ngatai C Walker        
    R.9 H McGregor N Price      
  R.9 H McGregor N Price    
 
 
      R.9 H McGregor N Price    
  R.2 R Te Whero C Armstrong        
    R.16 N Parry J Arbuckle      
  R.16 N Parry J Arbuckle        

[Back to Last 16 Index]

 

  Junior Mixed Pairs (Consolation)
         
  R 6  J Williams N Maraki       JUNIOR
    D Miimetuapoko A Frost     MIXED PAIRS
  D Miimetuapoko A Frost       Consolation
      R.8 K Wadsworth R Perry   2007
  R.8 K Wadsworth R Perry       (LAST 16)
    R.8 K Wadsworth R Perry      
  A Robson G Wallace        
        R.2 Casey Mathews - R.15 Taylor Neho  
  R.16 S Brown K Padget        
    R.16 S Brown K Padget      
  A Ngeru - C Kauika        
      C Mathews - T Neho    
  C Mathews - T Neho        
    C Mathews - T Neho      
  R.4 K Pokai - M Pokai-Marks        
          R.2 Casey Mathews  
  J Hudson R Frost       R.15 Taylor Neho
    R.8 C Wadsworth J McEwan      
  R.8 C Wadsworth J McEwan        
      R.11 S Mc Entee K McEntee   (WINNERS)
  R.11 S Mc Entee K McEntee        
    R.11 S Mc Entee K McEntee      
  R.8 J Stevens - H Perry        
        R.11 Shane Mc Entee Krystal McEntee  
           
    KJ Hurae A Davis      
       
 
 
      KJ Hurae A Davis    
           
    J Smith R Williams      
           

[Back to Last 16 Index]

 

Youth Boys Pairs        
         
  R.9 L Prime S Carson       PUMA NZ 
    T Stevens M Pullen     Youth Boys
  R.6 T Stevens M Pullen       Pairs
      T Kauika N Southorn    
  R.5 T Kauika N Southorn       Last 16 
    R.5 T Kauika N Southorn     2007
  R.12 M Douglas J Silock        
        R.2 Lawerence Oltaches Desmond Oltaches  
  R.14 T Weko K Rahurahu        
    R.15 R Kirkland R Smith      
  R.15 R Kirkland R Smith        
      R.2 L Olthaches D Oltaches    
  R.2 L Olthaches D Oltaches        
    R.2 L Olthaches D Oltaches      
  R.8 J Hinga A Simpson       Cory Herewini
          Jordan Temarama
          Region 9
    R.9 C Herewini J Temarama     Capital
          ( WINNERS )
      R.9 C Herewini J Temarama    
           
    R.8 J Burns M Kauri      
           
        R.9 Cory Herewini Jordan Temarama  
           
    R.4 Z Pokai J Marks      
       
 
 
      R.2 T Joseph J Ricket    
           
    R.2 T Joseph J Ricket      
           

[Back to Last 16 Index]

 

  Youth Boys Pairs (Consolation)
         
  R6 K Pokai J Wang       PUMA NZ 
    R6 K Pokai J Wang     Youth Boys
  R15 R Ratahi M Gamble       Pairs
      R 2 M Henry B Waru   Consolation
  R11 T Cross N Southall        
    R 2 M Henry B Waru     2007
  R 2 M Henry B Waru        
        R 2 Marcus Henry Ben Waru  
           
    R16 J Padget Brown J Turahuri      
           
      R16 J Padget Brown J Turahuri    
           
    R10 F Aumua J Tata      
           
          Marcus Henry
          Ben Waru
    R12 M Carberry S Douglas     Region 2
          Auckland
      R12 M Carberry S Douglas   ( WINNERS )
           
    R5 M Kauika R Kauika      
           
        R12 Marc Carberry Scott Douglas  
           
    R6 C Heather T Skedgwell      
       
 
 
      R6 C Heather T Skedgwell    
           
    R11 M Kawana F Kawana      
           

[Back to Last 16 Index]

 

Youth Girls Pairs        
           
  R2 D Hakeangatoa C Te Paki       PUMA NZ   
    R2 D Hakeangatoa C Te Paki     Youth Girls   
  R9 J Poroa H Tester       Pairs  
      R2 D Hakeangatoa C Te Paki   Main Draw  
          Last 16   
    R4 A Tukahi A Leaf     2007  
             
        R2 Denise Hakeangatoa Charlene Te Paki  
             
    R2 E Joseph H Carson        
             
      R11 K Hawkins K Pye      
             
    R11 K Hawkins K Pye        
          Krystal Daly  
          Toni Toka  
          Region 10  
    R16 D Renton T Smith     Hutt Valley  
          ( WINNERS )  
      R10 K Daly T Toka      
             
    R10 K Daly T Toka        
             
        R10 Krystal Daly Toni Toka    
             
    R5 M Dean M Mc Kee        
       
 
   
      R5 M Dean M Mc Kee      
             
    R8 M Porter O Sims        
             

[Back to Last 16 Index]

 

  Youth Girls Pairs (Consolation)
         
          Youth Girls Pairs
    R3 W Morgan R6 S June     Consolation
           
      R8 J Neil K Stevens    
          2007
    R8 J Neil K Stevens      
           
        R4 Natasha Kitson Tracy Lee Nuku  
           
    R4 N Kitson T Nuku      
           
      R4 N Kitson T Nuku    
           
    R9 TJ Price R Nepia      
          Mairaid Elliott
          Tamara Kirkland
          Region 15
    R6 J Skedgwell T Irwin     Aoraki
          ( WINNERS )
      R15 M Elliott T Kirkland    
           
    R15 M Elliott T Kirkland      
           
        R15 Mairaid Elliott Tamara Kirkland  
           
    R 9 J Waititi K Haukamau      
       
 
 
      R 9 J Waititi K Haukamau    
           
    R15 L Whalley C Tilbury      
           

[Back to Last 16 Index]

 

Junior Boys Singles (Consolation)      
         
  R8 K Wadsworth       PUMA NZ 
    R2 A Robson     Junior Boys
  R2 A Robson       Singles
      R16 S Brown   Consolation
  R6 J Williams       Last 16 
    R16 S Brown     2007
  R16 S Brown        
        R16 Shannon Brown  
  R4 T Tai        
    R4 T Tai      
  R8 J Stevens        
      R4 T Tai    
  R5 L Dean        
    R5 L Dean      
  R10 A Ngeru        
          Calio Henry
  R12 J Huynen       Region 2
    R11 S Mc Entee     Auckand
  R11 S Mc Entee       (WINNER)
      R11 S Mc Entee    
  R4 M Veitayaki        
    R4 M Veitayaki      
  R12 J Smith        
        R2 Calio Henry  
           
    R2 C Henry      
       
 
 
      R2 C Henry    
           
    R10 D Miimetuapoko      
           

[Back to Last 16 Index]

 

Junior Boys Singles      
         
  R6 S Skedgwell       PUMA NZ 
    R6 S Skedgwell     Junior Boys
  R9 J Darwin       Singles
      R9 L Temarama   Main Draw
  R2 R Te Whero       Last 16 
    R9 L Temarama     2007
  R9 L Temarama        
        R2 Selwyn Robson  
  R8 C Wadsworth        
    R14 J Harrington      
  R14 J Harrington        
      R2 S Robson    
  R2 S Robson        
    R2 S Robson      
  R9 T Allan-Moetaua        
          Joshua Roberts
  R3 J Roberts       Region 3
    R3 J Roberts     King Country/Waikato
  R9 H Mc Gregor       ( WINNERS )
      R3 J Roberts    
  R4 KJ Hurae        
    R2 C Mathews      
  R2 C Mathews        
        R3 Joshua Roberts  
  R4 K Pokai        
    R8 P Hiscox      
  R8 P Hiscox    
 
 
      R8 P Hiscox    
  R14 A Young        
    R14 A Young      
  R2 K Chung        

[Back to Last 16 Index]

 

Junior Girls Singles (Consolation)      
         
  R9 H Kokiri Price       PUMA NZ 
    R9 H Kokiri Price     Junior Girls
  R11 K Mc Entee       Singles
      R9 H Kokiri Price   Consolation
  R9 S Akavi       Last 16
    R9 S Akavi     2007
  R5 A Frost        
        R16 Jessica Arbuckle  
  R8 T Kauri        
    R15 T Kimiia      
  R15 T Kimiia        
      R16 J Arbuckle    
  R16 J Arbuckle        
    R16 J Arbuckle      
  R12 K Fishwick        
          Anatia Gibbons
  R9 C Darwin       Region 12
    R8 J McEwen     Wainuiomata
  R8 J McEwen       ( WINNERS )
      R8 J McEwen    
  R15 T Neho        
    R5 R Frost      
  R5 R Frost        
        R12 Anatia Gibbons  
  R12 A Gibbons        
    R12 A Gibbons      
  R10 C Walker    
 
 
      R12 A Gibbons    
           
    R12 C Hemingway      
           

[Back to Last 16 Index]

 

Junior Girls Singles      
         
  R4 N Manuel-Hepi       PUMA NZ 
    R4 N Manuel-Hepi     Junior Girls
  R2 D Thompson       Singles
      R4 N Manuel-Hepi   Main Draw
  R8 R Perry       Last 16 
    R11 A Regnaud     2007
  R11 A Regnaud        
        R2 Maria Siavale  
  R2 M Siavale        
    R2 M Siavale      
  R12 R Williams        
      R2 M Siavale    
  R5 A Mason        
    R5 A Mason      
  R4 R Issacs       Maria Siavale
          Region 2
  R6 N Maraki       Auckland
    R6 N Maraki      
  R16 K Padget       (WINNER)
      R6 E Goldsmith    
  R6 E Goldsmith        
    R6 E Goldsmith      
  R9 R Gibb        
        R9 Nivek Price  
  R4 M Pokai-Marks        
    R4 M Pokai-Marks      
  R15 G Wallace    
 
 
           
  R2 C Armstrong   R9 N Price