New Zealand Darts Council Logo

New Zealand Darts Council

Member of the World Darts Federation ~ Member of Asia/Pacific Area Council

50th Anniversary Logo

 

 

New Zealand Darts Council Junior/Youth Championships 2006

VENUE ~ CANTERBURY DARTS ASSOCIATION

DATE ~ 9th, 10th and 11th July 2006

 Full Results

 Tournament Teams

 Last 16 in Each Event

 Photo's

 

Full Results    
Youth Mixed Pairs Winners -  R.4 James Allison - Ariana Leaf
  R/up R.9 Luke Teinaki  - Dawn Unuka [last 16]
     
  Cons Winner  R.2 Hamish Fanning  - Elaine Joseph
  Cons R/up R.2 Tukina Weko   - Crystal Wilson [last 16]
     
Junior Mixed Pairs Winners -  R.9 Halex McGregor  - Nivek Price
  R/up R.2 Desmond Oltaches  - Lucinda Te Whero  [last 16]
     
  Cons Winner  R. 14 Jack Harrington  - R 15 Temara Kirkland
  Cons R/up R. 11 S Mataiha  - K Pye  [last 16]
     
Junior Girls Singles Winners -  R 2 Lucinda-Jay Tewhero
  R/up R 2 Coral Griffiths  [last 16]
     
  Cons Winner  R 9 Nivek Price
  Cons R/up R 4 Arihia Davis  [last 16]
     
Junior Boys Singles Winners -  R 2 Desmond Oltaches
  R/up R 9 Halex McGregor  [last 16]
     
  Cons Winner  R 2 Tariu Joseph
  Cons R/up R 9 Jovarn Darwin [last 16]
     
Youth Girls Pairs Winners -  R 10 Cassandra Awatere - Krystal Daly
  R/up R 8 Erin Huia Paton - Megan Porter  [last 16]
     
  Cons Winner  R 10 Sherzana Witehira - Renee Stone
  Cons R/up R 2 Yevonne Heke - Heather Carson  [last 16]
     
Youth Boys Pairs Winners -  R 8 Justin Hinga - Aidan Simpson
  R/up R 14 Krizz Rahurahu - Ryan Smith  [last 16]
     
  Cons Winner  R 2 Ben Waru - Hiwi Harding
  Cons R/up R 9 Sam Carson - Leighton Prime  [last 16]
     
Youth Girls Singles Winners -  R 10 C Awatere
  R/up R 10 K Daly  [last 16]
     
  Cons Winner  R 10 Atawhai Manuel
  Cons R/up R 10 Toni Toka  [last 16]
     
Youth Boys Singles Winners -  R 14 Tukina Weko
  R/up R 4 James Allison [last 16]
     
  Cons Winner  R 11 Francis Kawana
  Cons R/up R 9 L Prime [last 16]
     
Junior Girls Pairs Winners -  R 15 T Kirkland - M Milne Reeves Round Robin 1st
  R/up R 6 E Goldsmith T Irwin [Round Robin] Round Robin 2nd
     
  Cons Winner  R 2 M Siavle L Te Whero Round Robin 3rd
  Cons R/up R 9 S Akavi - N Price [Round Robin] Round Robin 4th
     
Junior Boys Pairs Winners -  R 14 Jack Harrington - Daniel Williams
  R/up R 6 M Pullen - KH Wang [last 16]
     
  Cons Winner  R 12 JonathanSilcox - R 2 Tariu Joseph
  Cons R/up R 11 B Hayden - N Southall [last 16]

Last 16 in Age Groups

 Junior Girls Singles

 Junior Girls Singles (Consolation)

 Junior Girls Pairs

 Junior Girls Pairs (Consolation)

 Junior Boys Singles

 Junior Boys Singles (Consolation)

 Junior Boys Pairs

 Junior Boys Pairs (Consolation)

 Junior Mixed Pairs

 Junior Mixed Pairs (Consolation)

 Youth Girls Singles

 Youth Girls Singles (Consolation)

 Youth Girls Pairs

 Youth Girls Pairs (Consolation)

 Youth Boys Singles

 Youth Boys Singles (Consolation)

 Youth Boys Pairs

 Youth Boys Pairs (Consolation)

 Youth Mixed Pairs

 Youth Mixed Pairs (Consolation)

 Photo's

 

Youth Mixed Pairs        
  R 8 J Burns - E Huia Paton       Youth Mixed Pairs
    R.6 H Heather - H Hokianga     Main Round
  R.6 H Heather - H Hokianga       2006
      R. 8 R Johnson - M Porter    
  R 15 S Mc Noe - L Whalley       (LAST 16)
    R. 8 R Johnson - M Porter      
  R. 8 R Johnson - M Porter        
        R. 4 James Allison - Ariana Leaf  
  R.4 E Millar - A Tukaki        
    R.4 E Millar - A Tukaki      
  R 14 K Rahurahu - S Millar        
      R. 4 J Allison - A Leaf    
  R. 4 J Allison - A Leaf        
    R. 4 J Allison A Leaf      
  R.10 D Wilson - A Manuel       James Allison 
          Ariana Leaf
  R 10 J Tata - T Toka       Region 4
    R 10 J Tata - T Toka     Bay of Plenty
  R.15 R Kirkland - C Tilbury       (WINNERS)
      R 10 J Tata - T Toka    
  R 8 J Hinga - K Sims        
    R 8 J Hinga - K Sims      
  R 9 J Ilton - J Waititi        
        R 9 Luke Teinaki - Dawn Unuka  
  R 11 F Kawana - C Hewson        
    R 11 F Kawana - C Hewson      
  R 16 D Kahui - M Harris    
 
 
      R 9 L Teinaki - D Unuka    
  R 10 H Huaki - C Awatere        
    R 9 L Teinaki D Unuka      
  R 9 L Teinaki - D Unuka        

[Back to Last 16 Index]

 

  Youth Mixed Pairs (Consolation)
  R 4 I January - N Kitson       Youth Mixed Pairs
    R 14 R Rahati - T Morrison     Consolation
  R 14 R Rahati - T Morrison       Round
      R 2 H Fanning - E Joseph   2006
  R 2 H Fanning - E Joseph       (Last 16)
    R 2 H Fanning - E Joseph      
  R 2 J Rickit - F Oltaches        
        R 2 Hamish Fanning - Elaine Joseph  
  R 10 J Faint - RN Stone        
    R 10 J Faint - RN Stone      
  R 4 H Tukaki - KC Edwards        
      R 2 B Waru - Y Heke    
  R 9 T Temarama - A Herewini        
    R 2 B Waru - Y Heke      
  R 2 B Waru - Y Heke       Hamish Fanning 
          Elaine Joseph
  R 2 T Weko - C Wilson       Region 2 Auckland
    R 2 T Weko - C Wilson      
  K Pokai - S Witehira       (WINNERS)
      R 2 T Weko - C Wilson    
  R 11 M Kawana - K Hawkins        
    R 11 M Kawana - K Hawkins      
  R 11 L Roberts - C Hewson         
        R 2 Tukina Weko - Crystal Wilson  
  J Dowie - K Daly        
    J Dowie K Daly      
  R 2 H Harding - H Carson    
 
 
      J Dowie - K Daly    
           
    R 12 C Maxwell - M Carberry      
           

[Back to Last 16 Index]

 

  Junior Mixed Pairs
  R 2 L Oltaches - M Siavale       JUNIORS
    R 2 L Oltaches - M Siavale     MIXED PAIRS
  R 8 P Hiscox - O Sims       2006
      R 2 L Oltaches - M Siavale   Main Round
  R 16 S Mercer - S Hogg Kingi        
    R 16 S Mercer - S Hogg Kingi     (LAST 16)
  R 4 M Veitayaki - A Davis        
        R 9 Halex McGregor - Nivek Price  
  R 9 H McGregor - N Price        
    R 9 H McGregor - N Price      
  R 2 T Joseph - C Griffiths        
      R 9 H McGregor - N Price    
  R 4 T Tukaki - N Manuel Hepi        
    R 4 T Tukaki N Manuel Hepi      
  R 6 M Pullen - E Goldsmith       Halex McGregor 
          Nivek Price
          Region 9 Capital
    R 2 D Oltaches - L Te Whero      
          (WINNERS)
      R 2 D Oltaches - L Te Whero    
           
    R 9 L Temarama - S Akavi      
           
        R 2 Desmond Oltaches - Lucinda Te Whero  
           
    R 12 J Silcock - A Gibbons      
       
 
 
      R 12 J Silcock - A Gibbons    
           
    R 9T Moetaua - R Gibbs      
           

[Back to Last 16 Index]

 

  Junior Mixed Pairs (Consolation)
  R 14 D Willaims - K Brinsdon       JUNIOR
    R 13 W Thorn - P Scott     MIXED PAIRS
  R 13 W Thorn - P Scott       Consolation
      R 4 KJ Hurae - R Vitayaki   2006
  R 10 Adaly C - K Walker       (LAST 16)
    R 4 KJ Hurae - R Vitayaki      
  R 4 KJ Hurae - R Vitayaki        
        J Harrington - T Kirkland  
  R 6 J H Wang - T Irwin        
    R 11 N Southill - A Reginald      
  R 11 N Southill - A Reginald        
      J Harrington - T Kirkland    
           
    J Harrington - T Kirkland      
           
          R 14 Jack Harrington 
          R 15 Temara Kirkland
    R 16 S Brown - K Padget      
          (WINNERS)
      R 8 T Skedgwell - K Stevens    
           
    R 8 T Skedgwell - K Stevens      
           
        R 11 S Mataiha - K Pye  
           
    R 11 S Mataiha - K Pye      
       
 
 
      R 11 S Mataiha - K Pye    
           
    R 4 W Glynn - R Isaacs      

 

 

 

 

 

 

[Back to Last 16 Index]

 

Youth Boys Pairs        
  R 8 J Hinga - A Simpson       PUMA NZ 
    R 8 J Hinga - ASimpson     Youth Boys
  R 11 F Kawana M Kawana       Pairs
      R 8 J Hinga - A Simpson    
  R 2 H Fanning - J Rickit       Last 16 
    R 13 S Dawson - S Tremlett     2006
  R 13 S Dawson - S Tremlett        
        R 8 Justin Hinga - Aidan Simpson  
  R 14 T Weko - D Mercer        
    R 10 J Tata - K Huaki      
  R 10 J Tata - K Huaki        
      R 6 H Heather - C Heather    
           
    R 6 H Heather - C Heather      
          Justin Hinga
          Aidan Simpson
          Region 8
    R 4 J Allison - E Millar     Manawatu/Wanganui
          ( WINNERS )
      R 8 J Burns - R Johnson    
           
    R 8 J Burns - R Johnson      
           
        R 14 Krizz Rahurahu - Ryan Smith  
           
    R 6 K Pokai - J Dowie      
       
 
 
      R 14 K Rahurahu - R Smith    
           
    R 14 K Rahurahu - R Smith      
           

[Back to Last 16 Index]

 

  Youth Boys Pairs (Consolation)
  R 9 L Teinaki - C Herewini       PUMA NZ 
    R 9 L Teinaki - C Herewini     Youth Boys
  R 12 M Carberry - M Douglas       Pairs
      R 9 S Carson - L Prime   Consolation
  R 9 J Temarama - T Temarama        
    R 9 S Carson - L Prime     2006
  R 9 S Carson - L Prime        
        R 9 Sam Carson - Leighton Prime  
  R 12 M Harris - J Ilton        
    R 12 M Harris - J Ilton      
  R 11 L Roberts - P Hoy        
      R 12 M Harris - J Ilton    
  R 12 W Carberry - R Howe        
    R 12 W Carberry - R Howe      
  R 10 J Faint - D Wilson       Ben Waru
          Hiwi Harding
          Region 2
    R 13  K Neal - M Thoms     Auckland
          ( WINNERS )
      R 15 S Mc Noe - R Kirkland    
           
    R 15 S Mc Noe - R Kirkland      
           
        R 2 Ben Waru - Hiwi Harding  
           
    R 4 H Tukaki - I January      
       
 
 
      R 2 B Waru - H Harding    
           
    R 2 B Waru - H Harding      
           

[Back to Last 16 Index]

 

Youth Girls Pairs        
  R 14 C Wilson - S Millar       PUMA NZ 
    R 14 C Wilson - S Millar     Youth Girls 
  R 10 T Toka - A Manuel       Pairs
      R 10 C Awatere - K Daly   Main Draw
  R 10 C Awatere - K Daly       Last 16 
    R 10 C Awatere - K Daly     2006
  R 4 N Kitson - KC Lee Edwards        
        R 10 Cassandra Awatere - Krystal Daly  
  R 11 C Hewson - K Hawkins        
    R 4 A Leaf - A Tukaki      
  R 4 A Leaf - A Tukaki        
      R 4 A Leaf - A Tukaki    
           
    R 8 V Sims - S Green      
           Cassandra Awatere  
          Krystal Daly
          Region 10
    R 8 E Huia Paton - M Porter     Hutt Valley
          ( WINNERS )
      R 8 E Huia Paton - M Porter    
           
    R 9 TJ Price - A Herewini      
           
        R 8 Erin Huia Paton - Megan Porter  
           
    R 12 C Maxwell - D Kahui      
       
 
 
      R 12 C Maxwell - D Kahui    
           
    R 9 D Unuka - J Waititi      
           

[Back to Last 16 Index]

 

  Youth Girls Pairs (Consolation)
          Youth Girls Pairs
          Consolation
           
      R 2 Y Heke - H Carson    
          2006
           
           
        R 2 Yevonne Heke - Heather Carson  
           
           
           
      R 2 E Joseph - F Oltaches    
           
           
          Sherzana Witehira
          Renee Stone
          Region 10
          Hutt Valley
          ( WINNERS )
      R 10 S Witehira - R Stone    
           
           
           
        R 10 Sherzana Witehira - Renee Stone  
           
           
       
 
 
      R 15 C Tilbury - L Whalley    
           
           
           

[Back to Last 16 Index]

 

Junior Boys Singles (Consolation)      
  R 11 B Haydon       PUMA NZ 
    R 2 T Joseph     Junior Boys
  R 2 T Joseph       Singles
      R 2 T Joseph   Consolation
  R 8 T Skedgwell       Last 16 
    R 8 T Skedgwell     2006
  R 10 L Ngatai        
        R 2 Tariu Joseph  
           
    R 4 M Veitayaki      
           
      R 4 M Veitayaki    
           
    R 10 A Ngeru      
           
          Tariu Joseph
          Region 2
    R 4 KJ Hurae     Auckland
          (WINNER)
      R 9 M McGregor    
           
    R 9 M McGregor      
           
        R 9 Jovarn Darwin  
           
    R 9 J Darwin      
       
 
 
      R 9 JDarwin    
           
    R 10 F Daly      
           

[Back to Last 16 Index]

 

Junior Boys Singles      
  R 11 T Benny-Shaw       PUMA NZ 
    R 2 D Oltaches     Junior Boys
  R 2 D Oltaches       Singles
      R 2 D Oltaches   Main Draw
  R 4 W Glynn       Last 16 
    R 4 W Glynn     2006
  R 14 D Williams        
        R 2 Desmond Oltaches  
  R 12 J Silcock        
    R 12 J Silcock      
  R 16 S Mercer        
      R 12 J Silcock    
  R 11 S Mataiha        
    R 11 S Mataiha      
  R 9 L Temarama        
          Desmond Oltaches
  R 14 J Harrington       Region 2 
    R 14 J Harrington     Auckland
  R 4 T Tukaki       ( WINNERS )
      R 9 H McGregor    
  R 2 L Oltaches        
    R 9 H McGregor      
  R 9 H McGregor        
        R 9 Halex McGregor  
  R 9 T Allen-Moetuau        
    R 11 N Southill      
  R 11 N Southill    
 
 
      R 11 N Southill    
  R 13 J Mahuika        
    R 16 S Brown      
  R 16 S Brown        

[Back to Last 16 Index]

 

Junior Girls Singles (Consolation)      
  R 9 N Price       PUMA NZ 
    R 9 N Price     Junior Girls
  R 16 K Padget       Singles
      R 9 N Price   Consolation
          Last 8 
    R 15 G Wallace     2006
           
        R 9 Nivek Price  
           
    R 14 K Brinsdon      
           
      R 16 S Hogg-Kingi    
           
    R 16 S Hogg-Kingi      
           
          Nivek Price
          Region 9
    R 15 K Milne Reeves     Capital
          ( WINNERS )
      R 11 A Regnaud    
           
    R 11 A Regnaud      
           
        R 4 Arihia Davis  
           
    R 13 B Scott      
       
 
 
      R 4 A Davis    
  R 12 A Gibbons        
    R 4 A Davis      
  R 4 A Davis        

[Back to Last 16 Index]

 

Junior Girls Singles      
  R 11 K Pye       PUMA NZ 
    R 11 K Pye     Junior Girls
  R 2 M Siavale       Singles
      R 9 R Gibb   Main Draw
  R 15 T Kirkland       Last 16 
    R 9 R Gibb     2006
  R 9 R Gibb        
        R 2 Coral Griffiths  
  R 2 C Griffiths        
    R 2 C Griffiths      
  R 4 R Veitayaki        
      R 2 C Griffiths    
  R 10 CK Walker        
    R 8 O Sims      
  R 8 O Sims       Lucinda-Jay Tewhero
          Region 2
  R 6 T Irwin       Auckland
    R 6 E Goldsmith      
  R 6 E Goldsmith       (WINNER)
      R 4 N Manuel- Hepi    
  R 4 N Manuel- Hepi        
    R 4 N Manuel- Hepi      
  R 9 S Akavi        
        R 2 Lucinda-Jay Tewhero  
  R 4 R Isaacs        
    R 2 L Tewhero      
  R 2 L Tewhero    
 
 
           
      R 2 L Tewhero    
    R 8 K Stevens      
           

[Back to Last 16 Index]

 

Junior Boys Pairs      
          JUNIOR BOYS PAIRS
    R 13 W Thorn J Mahuika      
          MAIN ROUND
      R 6 M Pullen KH Wang   2006
           
    R 6 M Pullen KH Wang     (LAST 16)
           
        R 6 M Pullen KH Wang  
           
    R 9 L Temarama H McGregor      
           
      R 4 W Glynn T Tukaki    
           
    R 4 W Glynn T Tukaki      
           
          Jack Harrington
          Daniel Williams
    R 8 P Hiscox T Skedgwell     Region 14
          Canterbury
      R 2 D Oltaches L Oltaches