New Zealand Darts Council Logo

New Zealand Darts Council

Member of the World Darts Federation ~ Member of Asia/Pacific Area Council

50th Anniversary Logo

 

 

New Zealand Darts Council Junior/Youth Championships 2005

VENUE ~ HASTINGS DARTS ASSOCIATION

DATE ~ 10th, 11th and 12th July 2005

 Full Results

 Tournament Teams

 Last 16 in Each Event

 Photo's

 

Full Results    
Youth Mixed Pairs Winners -  R.4 Amaroa Ruri - Ronnie Willis Finlay
  R/up R.9 Cory Herewini - Teri Jane Price [last 16]
     
  Cons Winner  R.10 Luke Teinaki - Mihi Awatere
  Cons R/up R.5 Kelvin Phillips - Jesse Watson [last 16]
     
Junior Mixed Pairs Winners -  R.4 Norton Davis Place - Ashlee Tukaki
  R/up R.2 Lawrence Oltaches - Maria Siavale [last 16]
     
  Cons Winner  R.2 Selwyn Robson - Natasha Kitson
  Cons R/up R.9 H Teokotai - S Akavi [last 16]
     
Junior Girls Singles Winners -  Marie Siavale (Auckland)
  R/up Jasmine Waititi (Capital) [last 16]
     
  Cons Winner  Azriah Irwin (Taranaki)
  Cons R/up Turihia Irwin (Hastings) [last 16]
     
Junior Boys Singles Winners -  Ryan Smith (Mosgiel)
  R/up Keela Huaki (Hutt Valley) [last 16]
     
  Cons Winner  Jonathan Silcock (Auckland)
  Cons R/up Selwyn Robson (Auckland) [last 16]
     
Youth Girls Pairs Winners -  Toni Toka & Atawai Manuel
  R/up Cassandra & Mihi Awatere [last 16]
     
  Cons Winner  Nadia McCulloch Kaela Marriner (Taranaki)
  Cons R/up Pare Awatere Sherzana Witehira (Hutt Valley) [last 16]
     
Youth Boys Pairs Winners -  Tama Paikea & Henry Haether
  R/up Kelvin Phillips & Ricki Dean (Taranaki) [last 16]
     
  Cons Winner  James Ellison (Taupo) & Tyson Kauika (Taranaki)
  Cons R/up Kenneth Dixon & Michael Douglas (Wainuiomata) [last 16]
     
Youth Girls Singles Winners -  R.9 Dawn Unuka
  R/up R.10 Sherzana Witehira [last 16]
     
  Cons Winner  R.10 Pare Awatere
  Cons R/up R.2 Terena Watene [last 16]
     
Youth Boys Singles Winners -  R.5 Tyson Kauika
  R/up R.6 Tawa Paikea [last 16]
     
  Cons Winner  R.14 Damien Mercer
  Cons R/up R.8 Joshua Katene [last 16]
     
Junior Girls Pairs Winners -  R.2 Maria Siavale - Elaine Joseph
  R/up R.5 Melissa Dean - Azriah Mason [last 16]
     
  Cons Winner  R.4 Toni Morrison - Natasha Kitson
  Cons R/up R.16 Karli Padget - Shaylee Kingi Hogg [last 16]
     
Junior Boys Pairs Winners -  R.10 Jonathan Tata - Keela Huaki
  R/up R.2 Desmond & Lawrence Oltaches [last 16]
     
  Cons Winner  R.4 Eddie Miller - Ra Davis
  Cons R/up R.8 Aiden Simpson - Patrick Hiscox [last 16]

[Back to Top]

JUNIOR & YOUTH 2005 TOURNAMENT TEAMS  
JUNIOR GIRLS (Red) JUNIOR GIRLS (Blue) JUNIOR BOYS (Red) JUNIOR BOYS (Blue)
R.2 Maria Siavale Capt R.2 Elaine Josephs Capt R.10 Jonathan Tata Capt R.10 Keela Huaki Capt
R.9 Shannon Akavi R.9 Jasmine Waititi R.14 Jack Harrington R.14 Daniel Williams Morris
R.4 KC Lee Edwards R.8 Vicky Sims R.2 Desmond Oltaches R.2 Tariu Joseph
R.4 Ashlee Tukaki R.4 Chanel Andrews R.2 Lawrence Oltaches R.4 Norton Davis-Place
R.5 Melissa Dean R.5 Azriah Mason R.6 Mathew Pullen R.6 Kevin Pokai
R.9 Amiria Rangituta R.9 Nivek Price R.4 Toby Tukaki R.15 Ryan Smith
R.2 Toni Morrison R.4 Natasha Kitson R.12 Jonathan Silcock R.12 Ryan Howe
R.16 Karli Padget R.14 Jeanne Hingaro R.8 Levi Gardner R.2 Selwyn Robson
MANAGER: Girl Kahaka MANAGER: Alma Meates MANAGER: Ra Tata MANAGER: Frank Smith
11 13 11 13
       
YOUTH GIRLS (Red) YOUTH GIRLS (Blue) YOUTH BOYS (Red) YOUTH BOYS (Blue)
R.9 Dawn Unuka Capt R.10 Pare Awatere Capt R.5 Tyson Kauika Capt R.6 Tawa Paikea Capt
R.2 Charlene TePaki R.10 Sherzana Witehira R.4 Daniel Tukaki R.11 Aaron Gregory
R.10 Toni Toka R.2 Te Rena Watene R.5 Kelvin Phillips R.9 Tyson Temaramara
R.10 Cassandra Awatere R.4 Ronnie Willis-Finlay R.6 Henry Heather R.5 Ricki Dean
R.9 Teri Jane Price R.9 Anastashia Herewini R.9 Cory Herewini R.8 Steven Wild
R.5 Michele McKee R.6 Pinky Paikea R.2 Tereko Aranga R.13 Sean Dawson
R.4 Ariana Leaf R.10 Atawhai Manuel R.4 Amaroa Ruri R.9 Michael Thompson
R.8 Erin Huia-Paton R.5 Nadia McCullogh R.4 James Allison R.8 Justin Hinga
MANAGER: Rose Mathews  MANAGER: Craig Pullen MANAGER: Kevin Phillips MANAGER: Doris Maraki
16 8 10 14

[Back to Top]

Last 16 in Age Groups

 Junior Girls Singles

 Junior Girls Singles (Consolation)

 Junior Girls Pairs

 Junior Girls Pairs (Consolation)

 Junior Boys Singles

 Junior Boys Singles (Consolation)

 Junior Boys Pairs

 Junior Boys Pairs (Consolation)

 Junior Mixed Pairs

 Junior Mixed Pairs (Consolation)

 Youth Girls Singles

 Youth Girls Singles (Consolation)

 Youth Girls Pairs

 Youth Girls Pairs (Consolation)

 Youth Boys Singles

 Youth Boys Singles (Consolation)

 Youth Boys Pairs

 Youth Boys Pairs (Consolation)

 Youth Mixed Pairs

 Youth Mixed Pairs (Consolation)

 Photo's

 

Junior Boys Pairs        
R.4 Norton Davis - Toby Tukaki       JUNIOR BOYS PAIRS
  R.5 Brian Martin - Ryan Smith      
R.5 Brian Martin - Ryan Smith       MAIN ROUND
    R.10 Jonathan Tata - Keela Huaki   2005
         
  R.10 Jonathan Tata - Keela Huaki     (LAST 16)
         
      R.10 Jonathan Tata - Keela Huaki  
         
  R.2 Tariu Joseph - Selwyn Robson      
         
    R.14 Jack Harrington - Daniel Williams    
         
  R.14 Jack Harrington - Daniel Williams      
        Region 10
        Jonathan Tata 
         Keela Huaki
  R.8 Mitchell Kauri-Paton - Levi Gardener     Winners
         
    R.2 Desmond & Lawrence Oltaches    
         
  R.2 Desmond & Lawrence Oltaches      
         
      R.2 Desmond & Lawrence Oltaches  
         
  R.6 Matthew Pullen - Kelvin Pokai      
         
    R.12 Jonathan Silcock - Ryan Howe    
     
  R.12 Jonathan Silcock - Ryan Howe  
     

 

[Back to Last 16 Index]

 

Junior Boys Pairs (Consolation)
       
R.9 Jordon & Larsen Temaramara       JUNIOR BOYS PAIRS
  R.9 Jordon & Larsen Temaramara     CONSOLATION
R.6 Jarrod Dowie - Stanley Heather       2005
    R.9 Jordon & Larsen Temaramara    
        (LAST 16)
  R.5 Luke Dean - Milan Kavika      
         
      R.4 Eddie Miller - Ra Davis  
         
  R.11 Shane McEntee - Daniel Murray    
         
    R.4 Eddie Miller - Ra Davis    
         
  R.4 Eddie Miller - Ra Davis      
        Region 4
        Eddie Miller - Ra Davis
         
  R.8 Aiden Simpson - Patrick Hiscox     (WINNERS)
         
    R.8 Aiden Simpson - Patrick Hiscox    
         
  R.9 Halax Teokotai - Maurice McGregor      
         
      R.8 Aiden Simpson - Patrick Hiscox  
         
  R.11 Troy Shaw - Nick Southall      
         
    R.11 Troy Shaw - Nick Southall    
     
  R.5 Phillip & Brandon Roach  
     

 

[Back to Last 16 Index]

 

Youth Boys Singles      
R.6 Tawa Paikea       YOUTH BOYS SINGLES
  R.6 Tawa Paikea     MAIN ROUND
R.6 Henry Heather       2005
    R.6 Tawa Paikea    
R.13 Sean Dawson   2   (LAST 16)
  R.13 Sean Dawson      
R.5 Kelvin Phillips        
      R.6 Tawa Paikea  
R. 2 Te Reko Aranga     1  
  R. 2 Te Reko Aranga      
R.11 Francis Kawana   0    
    R. 2 Te Reko Aranga    
R.8 Justin Hinga        
  R.8 Justin Hinga      
R.5 Ricki Dean       Region 5
        Tyson Kauika
R.4 James Allison        
  R.4 James Allison     (WINNER)
R.14 Krizz Rahurahu        
    R.14 Tukina Weko    
R.14 Tukina Weko   0    
  R.14 Tukina Weko      
R.9 Michael Thompson     3  
      R.5 Tyson Kauika  
R.5 Tyson Kauika        
  R.5 Tyson Kauika      
R.9 Cory Herewini   2    
    R.5 Tyson Kauika    
R.2 George Hawkins    
  R.2 Junior Metuangaro  
R.2 Junior Metuangaro    

 

[Back to Last 16 Index]

 

Youth Boys Singles (Consolation)      
R.11 Michael Kawana       Puma
  R.11 Michael Kawana     YOUTH BOYS SINGLES
R.12 Shaun Harris       Consolation
    R.11 Michael Kawana   2005
R.2 Hamish Fanning       (LAST 16)
  R.10 Jordon Faint      
R.10 Jordon Faint        
      R.8 Joshua Katene  
R.8 Joshua Katene        
  R.8 Joshua Katene      
R.10 Geoffrey Ash        
    R.8 Joshua Katene    
R.12 Steven Glover        
  R.9 Sam Carson      
R.9 Sam Carson       Region 14
        Damien Mercer
R.12 Michael Douglas        
  R.12 Michael Douglas     (WINNER)
R.12 Kenneth Dixon        
    R.4 Ryan Kitson    
R.4 Ryan Kitson        
  R.4 Ryan Kitson      
R.4 Hala Tukaki        
      R.14 Damien Mercer  
R.15 Daryl Martin        
  R.15 Daryl Martin      
R.9 Leighton Prime        
    R.14 Damien Mercer    
R.14 Damien Mercer    
  R.14 Damien Mercer  
R.12 Scott Douglas    

 

[Back to Last 16 Index]

 

Junior Girls Pairs        
R.5 Angela & Rebekah Frost       JUNIOR GIRLS PAIRS
  R.4 Marlane Harmer - KC-Lee Edwards     MAIN ROUND
R.4 Marlane Harmer - KC-Lee Edwards       2005
    R.4 Marlane Harmer - KC-Lee Edwards    
        (LAST 16)
  R.8 Olivia & Vicky Sims      
         
      R.5 Melissa Dean - Azriah Mason  
         
  R.14 Joanne Hingaro - Krychael Brinsdon    
         
    R.5 Melissa Dean - Azriah Mason    
R.5 Melissa Dean - Azriah Mason        
  R.5 Melissa Dean - Azriah Mason      
R.11 Krystal Pye - Stacey Guillard       Region 2
         Maria Siavale
        Elaine Joseph
  R.2 Maria Siavale - Elaine Joseph      
        WINNERS
    R.2 Maria Siavale - Elaine Joseph    
         
  R.4 Channel Andrews - Ashlee Tukaki      
         
      R.2 Maria Siavale - Elaine Joseph  
         
  R.9 Shannon Akavi -Jasmine Waititi      
         
    R.9 Amira Rangitutia - Nivek Price    
R.6 Ester Goldsmith - Nohokainga Maraki    
  R.9 Amira Rangitutia - Nivek Price  
R.9 Amira Rangitutia - Nivek Price    

 

[Back to Last 16 Index]

 

Junior Girls Pairs (Consolation)
Winners R.4 Toni Morrison - Natasha Kitson
Runners Up R.16 Karli Padget - Shaylee Kingi Hogg
Third  R.11 Courtney hewson - Ashlee Regnaud
Four R.6  Turuhia Irwin - Zara Hira

 

[Back to Last 16 Index]

 

Youth Girls Singles      
R.9 Dawn Unuka       YOUTH GIRLS SINGLES
  R.9 Dawn Unuka     2005
R.10 Toni Toka       MAIN ROUND
    R.9 Dawn Unuka    
R.5 Michelle McKee   2   (LAST 16)
  R.5 Michelle McKee      
R.14 Crystal Wilson        
      R.9 Dawn Unuka  
R.9 Anastahia Herewini     3  
  R.9 Anastahia Herewini      
R.4 Ariana Leaf   0    
    R.2 Charlene Te Paki    
R.9 Teri Jane Price        
  R.2 Charlene Te Paki      
R.2 Charlene Te Paki       Region 9
        Dawn Unuka
R.8 Erin Huia- Paton        
  R.11 Charlisa Hewson     Winner
R.11 Charlisa Hewson        
    R.5 Nadia McCullogh    
R.5 Nadia McCullogh   0    
  R.5 Nadia McCullogh      
R.6 Pinky Paikea     0  
      R.10 Sherzana Witehira  
R.6 Pauline Hokianga        
  R.10 Sherzana Witehira      
R.10 Sherzana Witehira   2    
    R.10 Sherzana Witehira    
R.10 Mihi Awatere    
  R.10 Mihi Awatere  
R.6 Letitia Hokianga    

 

[Back to Last 16 Index]

 

Youth Girls Singles (Consolation)      
R.2 Felincia Oltaches       Puma
  R.10 Atawhai Manual     Youth Girls Singles
R.10 Atawhai Manual       Consolation
    R.10 Atawhai Manual   2005
R.10 Cassandra Awatere        
  R.10 Cassandra Awatere      
R.5 Kaela Harrop Marriner        
      R.2 Terena Watene  
R.4 Kristina Davis        
  R.4 Kristina Davis      
R.6 Harmony Pairama        
    R.2 Terena Watene    
R.2 Terena Watene        
  R.2 Terena Watene      
R.9 Junine Poroa       Region 10
         Pare Awatere
R.11 Katrice Hawkins        
  R.11 Katrice Hawkins     Winner
R.12 Carol Maxwell        
    R.10 Pare Awatere    
R.14 Letitia Williams        
  R.10 Pare Awatere      
R.10 Pare Awatere        
      R.10 Pare Awatere  
R.12 Kirsla Black        
  R.12 Kirsla Black      
R.11 Emma Tyson        
    R.5 Jesse Watson  
 
 
R.8 Samantha Green    
  R.5 Jesse Watson  
R.5 Jesse Watson    

 

[Back to Last 16 Index]

 

Junior Girls Singles      
R.10 Elaine Josephs       PUMA NZ 
  R.10 Elaine Josephs     Junior Girls
R.8 Olivia Sims       Singles
    R.2 Maria Siavale   Main Draw
R.11 K Pye       Last 16 
  R.2 Maria Siavale     2005
R.2 Maria Siavale        
      R.2 Maria Siavale  
R.9 Nivek Price     2  
  R.9 Nivek Price      
R.5 Angela Frost        
    R.9 Amira Rangitutia    
R.9 Amira Rangitutia        
  R.9 Amira Rangitutia      
R.5 Rebecca Frost        
        Region 2
R.2 Toni Morrison       Maria Siavale
  R.2 Toni Morrison      
R.4 Ashlee Tukaki       (WINNER)
    R.9 Jasmine Waititi    
R.14 Joanne Hingaro        
  R.9 Jasmine Waititi      
R.9 Jasmine Waititi     1  
      R.9 Jasmine Waititi  
R.4 KC Lee Edwards        
  R.4 Chanel Andrews      
R.4 Chanel Andrews        
         
R.4 Natasha Kitson   R.4 Natasha Kitson
  R.4 Natasha Kitson  
R.8 Vicky Sims    

 

[Back to Last 16 Index]

 

Junior Girls Singles (Consolation)
   
R.14 Krychaez Benson       PUMA NZ 
  R.4 Marlane Harmer     Junior Girls
R.4 Marlane Harmer       Singles
    R.4 Marlane Harmer   Consolation
R.8 Natasha Neil       Last 8 
  R.8 Natasha Neil     2005
R.16 Shay Lee Kingi-Hogg        
      R.6 Turihia Irwin  
R.6 Turihia Irwin        
  R.6 Turihia Irwin      
R.11 Stacey Guillard        
    R.6 Turihia Irwin    
R.6 Zara Hira        
  R.16 Karli Padget      
R.16 Karli Padget        
        R.5 Azriah Mason
R.6 Nehokainga Maraki        
  R.5 Azriah Mason      
R.5 Azriah Mason       ( WINNERS )
    R.5 Azriah Mason    
         
  R.5 Melissa Dean      
         
      R.5 Azriah Mason  
         
  R.8 Kimberley Stevens      
         
    R.8 Kimberley Stevens    
     
  R.11 Courtney Hewson  
     

 

[Back to Last 16 Index]

 

Junior Boys Singles      
R.2 Desmond Oltaches       PUMA NZ 
  R.2 Desmond Oltaches     Junior Boys
R.14 Daniel Williams Morris       Singles
    R.6 Matthew Pullen   Main Draw
R.5 Phillip Roach       Last 16 
  R.6 Matthew Pullen     2005
R.6 Matthew Pullen        
      R.10 Keela Huaki  
R.2 Lawrence Oltaches     1  
  R.2 Lawrence Oltaches      
R.6 Stanley Heather        
    R.10 Keela Huaki    
R.10 Keela Huaki        
  R.10 Keela Huaki      
R.6 Kelvin Pokai       Region 15
        Ryan Smith
R.8 Mitchell Kauri Paton        
  R.15 Ryan Smith      
R.15 Ryan Smith       ( WINNERS )
    R.15 Ryan Smith    
R.2 Tariu Joseph        
  R.2 Tariu Joseph      
R.8 Levi Gardner     2  
      R.15 Ryan Smith  
R.8 Aiden Smipson        
  R.10 Jonathan Tata      
R.10 Jonathan Tata        
    R.10 Jonathan Tata    
R.4 Eddie Millar    
  R.4 Eddie Millar  
R.4 Norton Davies    

 

[Back to Last 16 Index]

 

Junior Boys Singles (Consolation)
       
R.8 Patrick Hiscox       PUMA NZ 
  R.8 Patrick Hiscox     Junior Boys
R.9 Jordon Temarama       Singles
    R.8 Patrick Hiscox   Consolation
R.15 Brian Martin       Last 16 
  R.15 Brian Martin     2005
R.12 Ryan Howe        
      R.2 Selwyn Robson  
R.2 Selwyn Robson        
  R.2 Selwyn Robson      
R.11 Nick Southall        
    R.2 Selwyn Robson    
R.11 Daniel Murray        
  R.4 Toby Tukaki      
R.4 Toby Tukaki        
        R.12 Jonathan Silcock
R.5 Milan Kavika        
  R.5 Milan Kavika      
R.5 Luke Dean       (WINNER)
    R.4 Ra Davis    
R.4 Ra Davis        
  R.4 Ra Davis      
R.5 Brandon Roach        
      R.12 Jonathan Silcock  
R.9 Maurice McGregor        
  R.11 Shane McEntee      
R.11 Shane McEntee        
    R.12 Jonathan Silcock    
R.12 Jonathan Silcock    
  R.12 Jonathan Silcock  
R.5 Halax Teokotai    

 

[Back to Last 16 Index]

 

Youth Girls Pairs (Consolation)

 

R.11 E Tyson - C Hewson    
 
Youth Girls Pairs
Consolation
 
Last 8
2005
 

 

 

     
  R.5 Michelle McKee - Jesse Watson  
     
R.5 M McKee - J Watson    
     
    R.10 Pare Awatere - Sherzana Witehira
     
R.10 P Awatere - S Witehira    
       
  R.10 Pare Awatere - Sherzana Witehira    
       
R.8 N McLean - S Green      
      Region 5
      Nadia McCulloch 
      Kaela Marriner
R.8 H Green - E Huia-Paton      
      ( WINNERS )
  R.5 Nadia McCulloch - Kaela Marriner    
       
R.5 N McCulloch - K Marriner      
       
    R.5 Nadia McCulloch - Kaela Marriner  
      
   
  R.14 Letetia Williams - Crystal Wilson

 

[Back to Last 16 Index]

 

Youth Girls Pairs

   
      PUMA NZ 
R.2 T Watene - C Te Paki     Youth Girls 
      Pairs
  R.2 TeRena Watene - CharleneTe Paki   Main Draw
      Last 16 
R.6 H Pairama - P Hokianga     2005
       
    R.10 Toni Toka - Atawhai Manual  
    3  
R.12K Black - C Maxwell      
       
  R.10 Toni Toka - Atawhai Manual    
       
R.10 T Toka - A Manual      
      Region 10
      Toni Toka 
      Atawhai Manual
R.6 P Paikea - L Hokianga      
      ( WINNERS )
  R.6 Pinky Paikea - Letitia Hokianga    
       
R.4 A Leaf - K Davis      
    1  
    R.10 Cassandra Awatere  - Mihi Awatere  
       
R.9 A Herewini - T Price      
       
  R.10 Cassandra Awatere  - Mihi Awatere  
   
R.10 C Awatere  - M Awatere  

 

[Back to Last 16 Index]

 

Youth Boys Pairs (Consolation)
     
      PUMA NZ 
R.5 J Allison - T Kavika     Youth Boys
      Pairs
  R.5 James Allison - Tyson Kavika   Consolation
      Last 8
R.9 Tyson Temarama- L Teinaki     2005
       
    R.5 James Allison - Tyson Kavika  
       
R.6 H Fanning - S Carson      
       
  R.9 Michael Thompson - Cory Herewini    
       
R.9 M Thompson - C Herewini      
      Region 5
      James Allison 
      Tyson Kavika
R.12 K Dixon - M Douglas      
      ( WINNERS )
  R.12 Kenneth Dixon - Michael Douglas    
       
R.11 G Hawkins - F Kawana      
       
    R.12 Kenneth Dixon - Michael Douglas  
       
R.12 M Harris - S Douglas      
       
  R.9 Josh Ilton - Leighton Prime  
R.9 J Ilton - L Prime  
   

 

[Back to Last 16 Index]

 

Youth Boys Pairs        
R.5 K Phillips - R Dean       PUMA NZ 
  R.5 K Phillips - R Dean     Youth Boys
R.2 J Rickitt - J Metuangaro       Pairs
    R.5 Kelvin Phillips - Ricki Dean    
R.6 C Heather - A Meehan       Last 16 
  R.14 K Pahurahu - M Guilford     2005
R.14 K Pahurahu - M Guilford        
      R.5 Kelvin Phillips - Ricki Dean  
      1  
  R. 14 T Weko - D Mercer      
         
    R. 14 Tukina Weko - Damien Mercer    
R.2 R Parekura - T Aranga