New Zealand Darts Council Logo

New Zealand Darts Council

Member of the World Darts Federation ~ Member of Asia/Pacific Area Council

50th Anniversary Logo

 

New Zealand Darts Council Junior/Youth Championships 2004

VENUE ~ Hutt Valley

DATE ~ 11th, 12th and 13th July 2004

 Full Results

Tournament Teams

Tournament 180's

Tournament High Finishes

 Last 16 in Each Event

 Photo's

 

Full Results  
Youth Mixed Pairs Winners - R5 - Kelvin Phillips & Kayla Phillips
R/up - R9 - Luke Teinaki & Dawn Unuka [last 16]
 
Cons Winner - R13 - Sam Thompson & Renee Mears
Cons R/up - R14 - Michael Brunning & Letitia Williams [last 16]
 
Junior Mixed Pairs Winners - R10 - Jonathan Tata & Toni Toka
R/up - R9 - Jordan Temarama & Teri-Jane Price [last 16]
 
Cons Winner - R9 - Cory Herewini & Sharelle Jefferies
Cons R/up - R9 - Leighton Prime & Nivek Price [last 16]
 
Junior Girls Singles Winner -  R5 - Michelle McKee
R/up - R10 - Krystal Daly [last 16]
 
Cons Winner -  R8 - Jonnie Neil
Cons R/up - R11 - Loredana Granthan [last 16]
 
Junior Boys Singles Winner - R10 - Jonathan Tata
R/up - R10 - Keela Huaki [last 16]
 
Cons Winner - R4 - Rawiri Davis
Cons R/up - R4 - Norton Place [last 16]
 
Youth Girls Pairs Winners - R2 - Denise Hakeagatoa & Te Rena Watene
R/ups - R10 - Mihi Awatere & Michaela Makiha
 
Cons Winner - R5 - Kayla Phillips & Rosa Hughes
Cons R/up - R9 Dawn Unuka & Awhina Paku
 
Youth Boys Pairs Winners - R4 - Keiran Martin McManus & James Allison
R/ups -   R14 - Tukina Weko & Shane Brunning [last 16]
 
Cons Winners - R8 - Ronnie Simons & Joshua Katene
Cons R/ups - R5 - Tyson Kauika & Riki Dean [last 16]
 
Youth Girls Singles Winner - R9 - Dawn Unuka
R/up - R2 - Denise Hakeagatoa [last 16]
 
Cons Winner - R10 - Cassandra Awatere
Cons R/up - R10 - Michaela Makiha [last 16]
 
Youth Boys Singles Winner - R14 - Tukina Weko
R/up - R4 - Keiran Martin McManus [last 16]
 
Cons Winner - R6 - Scott Bayliss
Cons R/up - R15 - Allen Martin [last 16]
 
Junior Girls Pairs Winners - R4 - Kristina Davis & Chanel Andrews
R/up - R4 - Ashlee Tukaki & K.C. Edwards [last 16]
 
Cons Winners - R4 - Natasha Kitson & R6 - Ester Goldsmith
Cons R/Up -  R9 - Teri-Jane Price & Nivek Price [last 16]
 
Junior Boys Pairs Winners - R10 - Jonathan Tata & Keela Huaki
R/ups - R6 - Chase Heather & Kelvin Pokai [last 16]
 
Cons Winners - R5 - Brandon Roach & Robert Kauika
Cons R/ups - R15 - Danny Carter & Brian Martin [last 16]

Back to Top

 

JUNIOR & YOUTH 2004 TOURNAMENT TEAMS  
JUNIOR GIRLS (Black) JUNIOR GIRLS (White) JUNIOR BOYS (Black) JUNIOR BOYS (White)
Michelle McKee R5 (Capt) Krystal Daly R10 (Capt) Keela Hauki R10 (Capt) Jonathon Tata R10 (Capt)
Toni Toka R10 Natasha Kitson R4 Jordan Temarama R9 Ryan Kitson R4
Teri-Jane Price R9 Maria Siavale R2 Rawiri Davis R4 Justyn Hinga R8
Toni Morrison R2 Megan Porter R8 Francis Kawana R11 Desmon Otaches R2
Kristina Davis R4 Ashlee Tukaki R4 Joseph Ricket R2 Jack Harrington R14
Kimberley Stevens R8 Melissa Dean R4 Josh Taylor R10 Eddie Miller R 4
Chanel Andrews R4 K.C Edwards R4 Aiden Simpson R8 Chase Heather R6
Jennifer Eriha R6 Natasha Neil R8 Norton Place Cory Herewini R9
MANAGER: Doris Maraki MANAGER: Rose Matthews MANAGER: Carol Swaysland MANAGER:Ra Tata
YOUTH GIRLS (Black) YOUTH GIRLS (White) YOUTH BOYS (Black) YOUTH BOYS (White)
Melanie Edwards R9 (Capt) Kayla Phillips R5 (Capt) Kelvin Phillips R5 (Capt) Joel Taylor R10 (Capt)
Shezana Witehera R10 Hayley Morgan R3 Aaron Gregory R11 Rennie Parekura R2
Erin Huia Paton R8 Denise Hakaegatoa R2 Ronnie Simons R8 James Allison R4
Renee Mears R13 Cassandra Awatere R10 Lewis Temarama R9 Luke Teinaki R9
Te Rena Watene R2 Dawn Unuka R9 Keiran Martin Mcmanus R4 Tukina Weko R4
Ariana Leaf R 4 Ronnie Willis Finlay R4 Sam Thompson R13 Tawa Paikea R6
Mihi Awatere R10 Pauline Hokianga R6 Taraariki Pitomaki R2 Robert Todd R15
Pinky Pakau R6 Melissa Keegan R8 Jade Maddern R2 Tyson Kauika R5
MANAGER: Fay Pairama MANAGER: Vernalee Brinston MANAGER: Gordan Hodges MANAGER:Daryal Frazer
Back to Top      
Tournament 180's
R5 Fraser Aldridge 180  
R6 Henry Heather 180  
R2  Jade Maddern 180 x 3
R2  Denise Hakeagatoa 180  
R10 Keela Hauki 180  
R9 Dawn Unuka 180  
R9 Melanie Edwards 180  
R8 Erin Huia Paton 180 1st one
R10 Shezana Witehira 180 1st one
R10 Rau Awatere 180 1st one
R8 Joshua Katene 180 1st one

Back to Top

Tournament High Finishes

R5 Michelle McKee 70    
R11 Frances Kawana 75    
R10 Jonathan Tata 128    
R11 Andre Black 75    
R5 Tyson Kauiki 82    
R4 Keiron Martin Mcmanus 107 106 149
R10 Rau Awatere 103    
R2 Denise Hakeagatoa 130    
R2 Desmond Oltaches 90    
R10 Keela Hauki 116    
R15 Ryan Smith 109    
R14 Jordan Smith 100    
R4 Rawiri Davis 68    
R9 Corey Herewini 118    
R10 Toni Toka 105    
R4 Ariana Leaf 106    

Back to Top

Last 16 in Each Age Group

 Youth Mixed Pair's

 Youth Mixed Pair's Consolation

 Junior Mixed Pair's

 Junior Mixed Pair's Consolation

 Puma New Zealand Youth Boys Pairs

 Puma New Zealand Youth Boys Pairs Consolation

 Puma New Zealand Junior Boys Singles

 Puma New Zealand Junior Boys Singles Consolation

 Puma New Zealand Junior Girls Singles

 Puma New Zealand Junior Girls Singles Consolation

 Junior Boys Pairs

 Junior Boys Pairs Consolation

 Junior Girls Pairs

 Junior Girls Pairs Consolation

 Youth Boys Singles

 Youth Boys Singles Consolation

 Youth Girls Singles

 Youth Girls Singles Consolation

 

Back to Top

 

       
R9 Lewis Temarama       Youth Mixed Pairs
Melanie Edwards R9 Lewis Temarama     Main Round
R14 Tukina Weko Melanie Edwards     2004
Jody Hughes   R9 Lewis Temarama    
R2 Rennie Parekura   Melanie Edwards   (LAST 16)
Charlene Te Paki R2 Rennie Parekura      
R8 Aaron Taplin Charlene TePaki      
Melissa Keegan     R5 Kelvin Phillips  
R4 James Allsion     Kayla Phillips  
Ariana Leaf R5 Kelvin Phillips      
R5 Kelvin Phillips Kayla Phillips      
Kayla Phillips   R5 Kelvin Phillips    
R6 Henry Heather   Kayla Phillips    
Pauline Hokianga R6 Henry Heather      
R2 Jade Maddern Pauline Hokianga     R5 Kelvin Phillips
Te Rena Watene        
R3 Sam Larsen       R5 Kayla Phillips
Hayley Morgan R2 Taraaariki Pitomaki      
R2 Taraaariki Pitomaki Denise Hakeagatoa     (WINNERS)
Denise Hakeagatoa   R9 Luke Teinaki    
R6 Makitua Tuaputa   Dawn Unuka    
Pinky Paikea R9 Luke Teinaki      
R9 Luke Teinaki Dawn Unuka      
Dawn Unuka     R9 Luke Teinaki  
R8 Jeremy Turner     Dawn Unuka  
Erin Huia Paton R8 Jeremy Turner      
R15 Robert Todd Erin Huia Paton  
 
 
Donna Reeves   R8 Jeremy Turner    
R4 Kieran Martin-McManus   Erin Huia Paton    
Ronnie Willis Finlay R10 Joel Taylor      
R10 Joel Taylor Cassandra Awatere      
Cassandra Awatere        

 

Back to Last 16 Index        
R10 Andrew Swaysland       Youth Mixed Pairs
Michaela Makiha R10 Andrew Swaysland     Consolation
Bye Michaela Makiha     Round
    R10 Andrew Swaysland   2004
R12 Scott Douglas   Michaela Makiha   (Last 16)
R10 Sherzana Witehira R10 Sherzana Witehira      
R4 Ethan Berry R12 Scott Douglas      
R3 Trish Wooten     R13 Sam Thompson  
R6 Tawa Paikea     Renee Mears  
Letitia Hokiana R6 Tawa Paikea      
Bye Letitia Hokiana      
    Renee Mears    
R13 Sam Thompson   R13 Sam Thompson     
Renee Mears Renee Mears      
Bye R13 Sam Thompson     R13 Sam Thompson
         
R5 Frasier Aldridge       R13 Renee Mears
Rosa Hughes R5 Frasier Aldridge      
Bye Rosa Hughes     (WINNERS)
    R14 Michael Brunning     
R14 Michael Brunning   Letitia Williams    
Letitia Williams Letitia Williams      
R6 Scott Baylis R14 Michael Brunning      
R10 Mihi Awatere     Letitia Williams  
R12 Shaun Harris     R14 Michael Brunning  
Krisha Black R12 Shaun Harris      
R9 Mike Thompson Krisha Black  
 
 
Anastashia Herewini   Pare Awatere    
R10 Rau Awatere   R10 Rau Awatere    
Pare Awatere Pare Awatere      
Bye R10 Rau Awatere      

Back to Last 16 Index

 

       
R4 Eddie Miller       JUNIORS
Kristina Davis R4 Eddie Miller     MIXED PAIRS
R8 Justyn Hinga Kristina Davis     2004
Meagan Porter   R9 Jordan Temarama   Main Round
R6 Chase Heather    Teri Jane Price   2004
Jennifer Eriha R9 Jordan Temarama     (LAST 16)
R9 Jordan Temarama Teri Jane Price      
Teri Jane Price     R9 Jordan Temarama  
R10 Keela Huaki     Teri Jane Price  
Krystal Daly R10 Keela Huaki      
R5 Brandon Roach Krystal Daly      
Michelle McKee   R4 Ryan Kitson    
R2 Desmond Ohaches   Natasha Kitson    
Toni Morrison R4 Ryan Kitson      
R4 Ryan Kitson Natasha Kitson     R10 Jonathon Tata
Natasha Kitson        
R4 Norton Price       R10 Toni Toka
K.C. Edwards R4 Norton Price      
R8 Aidan Simpson K.C. Edwards     (WINNERS)
Natasha Neil   R10 Jonathon Tata    
R2 Joseph Ricket   Toni Toka    
Maria Siavale R10 Jonathon Tata      
R10 Jonathon Tata Toni Toka      
Toni Toka     R10 Jonathon Tata  
R9 Larsen Temarama     Toni Toka  
Toni Foster Kimberely Stevens      
R8 Beaumont Broughton R8 Beaumont Broughton  
 
 
Kimberely Stevens   R4 Rawiri Davis    
R6 Kelvin Pokai   Chanel Andrews    
Turuhira Irwin R4 Rawiri Davis      
R4 Rawiri Davis Chanel Andrews      
Chanel Andrews        

Back to Last 16 Index

 

       
R5 Phillip Roach       JUNIOR
Jessica Davidson R5 Phillip Roach     MIXED PAIRS
Bye Jessica Davidson     Consolation
    R9 Leighton Prime   2004
R9 Leighton Prime   Nivek Price   (LAST 16)
Nivek Price R9 Leighton Prime      
R4 Toby Tukaki Nivek Price      
Ashlee Tuakaki     R9 Leighton Prime  
R8 Aiden Simpson     Nivek Price  
Natasia Neil R8 Aiden Simpson      
R11 Lance Roberts Natasia Neil      
Charlisa Hewson   R5 Robert Kauika    
R5 Robert Kauika   Melissa Dean    
Melissa Dean R5 Robert Kauika       
Bye Melissa Dean     R9 Cory Herewini
         
R9 Corey Herewini       R9 Sharelle Jefferies
Sharelle Jefferies R9 Corey Herewini      
Bye Sharelle Jefferies     (WINNERS)
    R9 Corey Herewini    
R8 Patrick Hiscox   Sharelle Jefferies    
Jonnie Neil R8 Patrick Hiscox      
Bye Jonnie Neil      
      R9 Corey Herewini  
R11 Francis Kawana     Sharelle Jefferies  
Loredana Grantham R11 Francis Kawana      
R5 Milan Kauika Loredana Grantham  
 
 
Alysen Davidson   R6 Joshua Paerau    
R6 Joshua Paerau R6 Joshua Paerau Ester Goldsmith    
Ester Goldsmith Ester Goldsmith      
Bye        

Back to Last 16 Index

 

       
        PUMA NZ 
  R2 Rennie Parekura     Youth Boys 
  Tereko Aranga     Pairs
    R2 Rennie Parekura   Main Draw
R13 Sam Thompson   Tereko Aranga   Last 16 
Sean Tremlett R13 Sam Thompson     2004
R5 Kelvin Phillips Sean Tremlett      
Fraser Aldridge     R4 Kieran Martin McManus  
R4 Kieran Martin McManus     James Allison  
James Allison R4 Kieran Martin McManus      
R15 Allen Martin James Allison      
Robert Todd   R4 Kieran Martin McManus    
    James Allison    
  R9 Luke Teinaki      
  Lewis Temarama     R4 Kieran Martin McManus
         
        R4 James Allison
  R2 Jade Maddern      
  Taraaariki Pitomaki     ( WINNERS )
    R2 Jade Maddern    
R6 Henry Heather   Taraaariki Pitomaki    
Tawa Paikea R8 Aaron Taplin      
R8 Aaron Taplin Jeremy Turner      
Jeremy Turner     R14 Tukina Weko  
R11 Daniel Roberts     Shane Brunning  
Aaron Gregory R14 Tukina Weko      
R14 Tukina Weko Shane Brunning  
 
 
Shane Brunning   R14 Tukina Weko    
    Shane Brunning    
  R10 Joel Taylor      
  Andrew Swaysland      

Back to Last 16 Index

 

       
1       PUMA NZ 
  R12 Shaun Harris     Youth Boys
2 Jordan Carr     Pairs
    R4 Daniel Tukaki   Consolation
3   Dylan Kahia   Last 16 
  R4 Daniel Tukaki     2004
4 Dylan Kahia      
      R8 Joshua Katene  
5     Ronnie Simons  
  R8 Joshua Katene      
6 Ronnie Simons      
    R8 Joshua Katene    
R9 Mike Thompson   Ronnie Simons    
Christopher Black R9 Mike Thompson      
R14 Michael Brunning Christopher Black     R8 Joshua Katen
Michael Pounceby        
9       R Ronnie Simons
  R11 Daniel Peck      
10 Andre Black     ( WINNERS )
    R6 Scott Bayliss    
R6 Scott Bayliss   Makita Tuaputa    
Makita Tuaputa R6 Scott Bayliss      
R3 Sam Lawson Makita Tuaputa      
R4 Ethan Berry     R5 Tyson Kauika  
13     Riki Dean  
  R5 Tyson Kauika      
R5 Tyson Kauika Riki Dean  
 
 
Riki Dean   R5 Tyson Kauika    
15   Riki Dean    
  R12 Scott Douglas      
16 Michael Harris      

Back to Last 16 Index

 

       
R10 Jonathon Tata       PUMA NZ 
  R10 Jonathon Tata     Junior Boys
R15 Brian Martin       Singles
    R10 Jonathon Tata   Main Draw
R9 Larsen Temarama       Last 16 
  R2 Desmon Oltaches     2004
R2 Desmon Oltaches        
      R10 Jonathon Tata  
R8 Justyn Hinga        
  R8 Justyn Hinga      
R14 Jack Harrington        
    R8 Justyn Hinga    
R4 Ryan Kitson        
  R4 Ryan Kitson      
R10 Vincent Houpapa        
        R10 Jonathon Tata
R10 Josh Taylor        
  R9 Jordan Temarama      
R9 Jordan Temarama        
    R4 Eddie Miller    
R8 Aiden Simpson        
  R4 Eddie Miller      
R4 Eddie Miller        
      R10 Keela Hauki  
R14 Richard Ratahi        
  R14 Richard Ratahi      
R5 Brandon Roach    
 
 
    R10 Keela Hauki    
R15 Danny Carter        
  R10 Keela Hauki      
R10 Keela Hauki        

Back to Last 16 Index

 

       
R9 Leighton Prime       PUMA NZ 
  R9 Leighton Prime     Junior Boys
R6 Joshua Paerau       Singles
    R9 Leighton Prime   Consolation
R4 Toby Tukaki       Last 16 
  R4 Toby Tukaki     2004
R5 Phillip Roach        
      R4 Rawiri Davis  
R5 Robert Kauika        
  R6 Chase Heather      
R6 Chase Heather        
    R4 Rawiri Davis    
R4 Rawiri Davis        
  R4 Rawiri Davis      
R11 Lance Roberts        
        R4 Rawiri Davis
R8 Patrick Hiscox        
  R15 Ryan Kirkland      
R15 Ryan Kirkland       (WINNER)
    R15 Ryan Kirkland    
R6 Zekan Hira        
  R11 Patrick Hoy      
R11 Patrick Hoy        
      R4 Norton Place  
R5 Milan Kauika        
  R4 Norton Place      
R4 Norton Place    
 
 
    R4 Norton Place    
R12 Michael Douglas        
  R12 Michael Douglas      
R2 Lawrence Oltaches        

Back to Last 16 Index

 

       
R10 Krystal Daly       PUMA NZ 
  R10 Krystal Daly     Junior Girls
Bye       Singles
    R10 Krystal Daly   Main Draw
R4 Chanel Andrews       Last 16 
  R4 Chanel Andrews     2004
R8 Natasha Neil        
      R10 Krystal Daly  
R2 Toni Morrison        
  R2 Toni Morrison      
R5 Melissa Dean        
    R4 Natasha Kitson    
R4 Natasha Kitson        
  R4 Natasha Kitson      
R9 Shanelle Jefferies        
        R5 Michelle McKee
R9 Teri-Jane Price        
  R4 Ashlee Tukaki      
R4 Ashlee Tukaki       (WINNER)
    R4 Ashlee Tukaki    
R2 Maria Siavale        
  R6 Jennifer Eriha      
R6 Jennifer Eriha        
      R5 Michelle McKee  
R8 Megan Porter        
  R5 Michelle McKee      
R5 Michelle McKee    
 
 
         
R4 Kristina Davis   R5 Michelle McKee    
  R10 Toni Toka      
R10 Toni Toka        

Back to Last 16 Index

 

       
R11 Loredana Grantham       PUMA NZ 
  R11 Loredana Grantham     Junior Girls
Bye       Singles
    R11 Loredana Grantham   Consolation
R9 Tony Foster       Last 8 
  R9 Tony Foster     2004
R5 Jessica Davidson        
      R11 Loredana Grantham  
R6 Ester Goldsmith        
  R6 Ester Goldsmith      
Bye        
    R8 Kimberley Stevens    
Bye        
  R8 Kimberley Stevens      
R8 Kimberley Stevens        
        R8 Jonnie Neil
R8 Jonnie Neil        
  R8 Jonnie Neil      
Bye       ( WINNERS )
    R8 Jonnie Neil    
R6 Turuhira Irwin        
  R6 Turuhira Irwin      
R4 K.C. Edwards        
      R8 Jonnie Neil  
R9 Nivek Price        
  R5 Alysen Davidson      
R5 Alysen Davidson    
 
 
    R5 Alysen Davidson    
Bye        
  R11 Charlisa Hewson      
R11 Charlisa Hewson        

Back to Last 16 Index

 

       
R10 Jonathan Tata       JUNIOR BOYS PAIRS
Keela Huaki R10 Jonathan Tata      
Bye Keela Huaki     MAIN ROUND
Bye   R10 Jonathan Tata   2004
R9 Larsen Temarama   Keela Huaki    
Leighton Prime R6 Joshua Paerau     (LAST 16)
R6 Joshua Paerau Zekan Hira      
Zekan Hira     R10 Jonathan Tata  
R4 Ryan Kitson     Keela Huaki  
Toby Tukaki R4 Ryan Kitson      
R14 Krizz Rahura Toby Tukaki      
Jack Harrington   R4 Ryan Kitson    
R11 Francis Kawana   Toby Tukaki    
Lance Roberts R11 Francis Kawana      
R8 Beaumont Broughton Lance Roberts      
Aiden Simpson       R10 Jonathan Tata
R8 Justyn Hinga       Keela Huaki
Patrick Hiscox R15 Ryan Kirkland     Winners
R15 Ryan Kirkland Ryan Smith      
Ryan Smith   R9 Cory Herewini    
R9 Cory Herewini   Jordan Temarama    
Jordan Temarama R9 Cory Herewini      
R4 norton Place Jordan Temarama   R6 Chase Heather  
Eddie Miller     Kelvin Pokai  
R6 Chase Heather        
Kelvin Pokai R6 Chase Heather      
R2 Desmond Oltaches Kelvin Pokai  
 
 
Joseph Ricket   Kelvin Pokai    
Bye   R6 Chase Heather    
R10 Michael Douglas Vincent Houpapa      
Vincent Houpapa R10 Michael Douglas      

Back to Last 16 Index

 

       
        JUNIOR BOYS PAIRS
        CONSOLATION
        2004
    R5 Phillip Roach    
    Milan kauiki   (LAST 16)
         
         
      R15 Danny Carter  
      Brian Martin  
  R15 Danny Carter      
  Brian Martin      
    R15 Danny Carter    
    Brian Martin    
  R4 Rawiri Davis      
  R2 Lawrence Oltaches      
        R5 Brandon Roach
        Robert Kauika
  R5 Brandon Roach     (WINNERS)
  Robert Kauika      
    R5 Brandon Roach    
    Robert Kauika    
  R14 Richard Ratahi      
  Ryan Kellas      
      R5 Brandon Roach  
      Robert Kauika  
         
     
 
 
    R11 Patrick Hoy    
    Bradley Heydon    
         
         

 

 

       
        JUNIOR GIRLS PAIRS
        MAIN ROUND
        2004
    R4 Kristina Davis    
    Chanel Andrews   (LAST 16)
         
         
      R4 Kristina Davis  
      Chanel Andrews  
  R2 Toni Morrison       
  Maria Siavale      
    R2 Toni Morrison     
    Maria Siavale    
  Jessica Davidson      
  R5 Michelle McKee      
        R4 Kristina Davis
        Chanel Andrews
  R4 Ashlee Tukaki      
  K.C. Edwards     WINNERS
    R4 Ashlee Tukaki    
    K.C. Edwards    
  Kimberley Stevens      
  R8 Megan Porter      
      K.C. Edwards  
      R4 Ashlee Tukaki  
         
     
 
 
    Toni Toka    
    R10 Krystal Daly    
         
         

Back to Last 16 Index