New Zealand Darts Council Logo

New Zealand Darts Council

Member of the World Darts Federation ~ Member of Asia/Pacific Area Council

50th Anniversary Logo

 

[Back]

 

New Zealand Darts Council National Championships 2008

VENUE ~ aRENA 2&3 - palmerston North

DATE ~ Sunday 3rd August 2008 to Friday 8th August 2008

 Event Timetable

 N.Z.D.C. Playing Rules

 Photo's

Sunday 3rd August

 New Zealand Darts Council Men's Region Team Play-Offs

 New Zealand Darts Council Ladies Region Team Play-Offs

Monday 4th August

 New Zealand Darts Council Men's Region Team Knockout Finals

 New Zealand Darts Council Ladies Region Team Knockout Finals

 Valentines Husband & Wife

Tuesday 5th August

 Kingsgate Hotel Mixed Pairs

 Open Pairs American Cricket/Killer Darts Tournament

Wednesday 6th August

 New Zealand Darts Council and New Zealand Community Trust New Zealand Open Singles ~ Ladies

 New Zealand Darts Council and New Zealand Community Trust New Zealand Open Singles ~ Men's

Thursday 7th August

 New Zealand Community Trust Pairs ~ Ladies

 Puma New Zealand Singles ~ Men's

Friday 8th August

 Puma New Zealand Singles ~ Ladies

 New Zealand Community Trust Pairs ~ Men's

 New Zealand Community Trust North Island vs South Island Matches

 New Zealand Team

NEW ZEALAND COMMUNITY TRUST

MENS REGION TEAMS SECTION PLAY 

Section 1               Section 2            
    1 2 3 4 W       1 2 3 4 W

Canterbury

1   W W W 3    Capital 1   W W W 3

Hutt Valley

2 L   L W 1    Manawatu / Wanganui 2 L   W W 2

Hawkes Bay

3 L W   W 2    Gisborne 3 L L   L 0

Northland

4 L L L   0    King Country / Waikato 4 L L W   1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Section 3

 

 

 

 

 

 

 

Section 4

 

 

 

 

 

 

    1 2 3 4 W       1 2 3 4 W
 Auckland 1   W W W 3    BYE 1   L L L 0
 Taranaki 2 L   W W 2    Bay of Plenty 2 W   W W 3
 Tasman 3 L L   W 1    Wainuiomata 3 W L   L 1
 Wairarapa 4 L L L   0    Aoraki 4 W L W   2

MODE OF PLAY

 

RD 1               RD 2               RD 3

1 Vs 4              1 Vs 2              1 Vs 3

2 Vs 3              3 Vs 4              2 Vs 4

 

REGION TEAMS PLAYOFFS (Men)

Canterbury      
  Canterbury 33    
Aoraki      
   

Canterbury 24

 
Auckland      
  Auckland 31    
Manawatu / Wanganui      
     

Capital

Bay of Plenty      
  Hawkes Bay 17
Hawkes Bay      
   

Capital 36

 
Capital      
  Capital 33    
Taranaki      

Region Men's Winners Capital

Back to Top

NEW ZEALAND COMMUNITY TRUST

LADIES REGION TEAMS SECTION PLAY

Section 1               Section 2            
    1 2 3 4 W       1 2 3 4 W
 Hutt Valley 1   W W W 3    King Country / Waikato 1   W L W 2
 Auckland 2 L   W W 2    Wainuiomata 2 L   W L 1
 Aoraki 3 L L   W 1    Hawkes Bay 3 W L   L 1
 BYE 4 L L L   0    Manwatu / Wanganui 4 L W W   2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Section 3

 

 

 

 

 

 

 

Section 4

 

 

 

 

 

 

 

 

1

2

3

4

W

 

 

 

1

2

3

4

W

 Bay of Plenty

1

  W W W 3

 

 Canterbury

1

  L W W 2

 Taranaki

2

L   W L 1

 

 Capital

2

W   W W 3

 Wairarapa

3

L L   L 0

 

 Northland

3

L L   L 0

 Tasman

4

L W W   2

 

 Gisborne

4

L L W   1

MODE OF PLAY

 

RD 1               RD 2               RD 3

1 Vs 4              1 Vs 2              1 Vs 3

2 Vs 3              3 Vs 4              2 Vs 4

 

REGION TEAMS PLAYOFFS (LADIES)

Hutt Valley    

 

  Hutt Valley 33  

 

Canterbury    

 

    Hutt Valley 33

 

Bay of Plenty    

 

  Bay of Plenty 31  

 

King Country / Waikato    

 

      Hutt Valley
Capital      
  Capital 33  

 

Auckland    

 

    Capital 31

 

Manawatu / Wanganui    

 

  Manawatu / Wanganui 17  

 

Tasman    

 

 

Ladies Region Teams Winners Hutt Valley

 

Back to Top

 

 valentines Husband & Wife

 

Mr & Mrs D Harrington (R14) 3        
  Mr & Mrs D Harrington (R14) 3      
Mr & Mrs J Henry (R15) 2        
    Mr & Mrs D Harrington (R14) 3    
Mr & Mrs B Fergus (R8) 3        
  Mr & Mrs B Fergus (R8) 2      
Mr & Mrs B MacDonald (R9) 0        
      Mr & Mrs D Harrington (R14) 4  
Mr & Mrs K McElhinney (R14) 1        
  Mr & Mrs J Acton (R4) 1      
Mr & Mrs J Acton (R4) 3        
    Mr & Mrs G McElroy (R2) 1    
Mr & Mrs K Herewini (9) 0        
  Mr & Mrs G McElroy (R2) 3      
Mr & Mrs G McElroy (R2) 3        
      Mr & Mrs Dave Harrington (R14)
Mr & Mrs J Temarama (R9) 3       Winner
  Mr & Mrs J Temarama (R9) 3      
Mr & Mrs R Grant (R2) 0        
    Mr & Mrs J Temarama (R9) 3    
Mr & Mrs M McDonald (R15) 3        
  Mr & Mrs M McDonald (R15) 0      
Mr & Mrs M Chapman (R5) 1        
      Mr & Mrs J Temarama (R9) 1  
Mr & Mrs D Pitihira (R8) 1        
  Mr & Mrs N Chapman (R3) 0      
Mr & Mrs N Chapman (R3) 3        
    Mr & Mrs R Te Whero (R2) 2    
Mr & Mrs P Hawke (R13) 2        
  Mr & Mrs R Te Whero (R2) 3      
Mr & Mrs R Te Whero (R2) 3        

 

Valentines Husband & Wife Winners Mr & Mrs D Harrington   Valentines Husband & Wife Runners Up Mr & Mrs J Temarama

Back to Top

 

tHE kINGSGATE HOTEL Mixed Pairs

 

R Szabo & A Neho (R9) 3        
  R Szabo & A Neho (R9) 3      
K McElhinney & R Richie (R14) 2        
    Rob Szabo & Anna Neho (R9) 3    
P Teinaki & P Luke (R9) 1        
  G Moss & M Willis (R11) 2      
G Moss & M Willis (R11) 3        
      Rob Szabo & Anna Neho (R9) 1  
J & A Temarama (R9) 2        
  R Karehana & J Ngeru (R10) 1      
R Karehana & J Ngeru (R10) 3        
    Dave & Jane Harrington (R14) 0    
R & R Te Whero        
  D & J Harrington (R14) 3      
D & J Harrington (R14) 3        
      Tony Ngeru & Annie Daly (R10)
B Smith & W Smith (R14)       Winner
  B Smith & W Smith (R14)  1      
S Dawson & A Mant (R13) 1        
    Tony Ngeru & Annie Daly (R10) 3    
T Ngeru & A Daly (R10) 3        
  T Ngeru & A Daly (R10) 3      
N Moss & B Wharewa (R11) 1        
      Tony Ngeru & Annie Daly (R10) 4  
S Robinson & H Walden (R5) 3        
  S Robinson & H Walden (R5) 0      
R Hinga & S Pugh (R2) 2        
    Adam Whitmore & Ethel Tollison (R10) 2    
S Hawkins & C Apiata (R11) 0        
  A Whitmore & E Tollison (R10) 3      
A Whitmore & E Tollison (R10) 3        

 

Kingsgate Hotel Mixed Pairs Winners Tony Ngeru & Annie Daly   Kingsgate Hotel Mixed Pairs Runners Up Rob Szabo & Anna Neho

Back to Top

 

OPEN PAIRS AMERICAN CRICKET/KILLER DARTS TOURNAMENT

 

Winners Jeremy Fagg (Aust) and Tony David (Aust)

Runners Up Craig Caldwell and Rob Szabo

 

NEW ZEALAND COMMUNITY TRUST LADIES OPEN SINGLES

 

J Jonathan 1        
  M Reid 3      
M Reid 3        
    Meta Reid 2    
B Gooch 1        
  G Taylor 1      
G Taylor 3        
      Polly Luke 2  
P Luke 3        
  P Luke 3      
M Ka 2        
    Polly Luke 4    
K Dunsmuir 1        
  R Peneha 0      
R Peneha 3        
      Jane Harrington
J Harrington 3       Winner
  J Harrington 3      
M Porter 1        
    Jane Harrington 4    
T Littleton 1        
  D Unuka 0      
D Unuka 3        
      Jane Harrington  5  
A Te Amo 1        
  K Keefe 3      
K Keefe 3        
    Kate Keefe 2    
R Matenga 3        
  R Matenga 0      
M George 0        

Ladies Open Singles Runner Up Polly Luke and Winner Jane Harrington

Back to Top

 

NEW ZEALAND COMMUNITY TRUST MEN'S OPEN SINGLES

 

T David (Aus) 2        
  D Samson 3      
D Samson 3        
    Derrick Samson 4    
K Puketupa 0        
  B Smith 2      
B Smith 3        
      Derrick Samson 5  
G Moss 3        
  G Moss 2      
D Cassidy 0        
    Peter Hunt 3    
J Fagg (Aus) 1        
  P Hunt 3      
P Hunt 3        
      Derrick Samson
M Tuhua 3       Winner
  M Tuhua 3      
B Jacobson 0        
    Monty Tuhua 2    
M Cleaver 0        
  N Moss 1      
N Moss 3        
      Wayne Carey 2  
W Carey 3        
  W Carey 3      
D Bocking 0        
    Wayne Carey 4    
J Tiaiti 2        
  E Sims 2      
E Sims (Aus) 3        

New Zealand Open Singles Winner Derrick Samson  New Zealand Open Singles Runner Up Wayne Carey

Back to Top

 

NEW ZEALAND COMMUNITY TRUST LADIES PAIRS

 

J Jonathan & M Smith (R3) 3        
  J Jonathan & M Smith (R3) 2      
G Kahaki & M Ka (R2) 0        
    Helen Makiha & Cassandra Awatere (R10) 1    
H Makiha & C Awatere (R10) 3        
  H Makiha & C Awatere (R10) 3      
H Hazel & K Baker (R15) 2        
      Anna Neho & Sha Murphy (R9) 4  
A Neho & S Murphy (R4) 3        
  A Neho & S Murphy (R4) 3      
M Allison & C Eden (R4) 1        
    Anna Neho & Sha Murphy (R9) 3    
S Smith & W Smith (R14) 1        
  K Keefe & T Toka (R10) 2      
K Keefe & T Toka (R10) 3        
      Anna Neho & Sha Murphy (R9)
T Teotokai & M Luke (R9) 0       Winner
  W Te Paa & M Fishwick (R12) 3      
W Te Paa & M Fishwick (R12) 3        
    Wira Te Paa & Meret Fishwick (R12) 1    
V Blackie & S Pugh (R2) 3        
  V Blackie & S Pugh (R2) 2      
S Reuben & S Bridges (R3) 0        
      Dawn Unuka & Caroline Johnson (R9) 1  
J Teki & L McInally (R4) 0        
  D Unuka & C Johnson (R9) 3      
D Unuka & C Johnson (R9) 3        
    Dawn Unuka & Caroline Johnson (R9) 3    
R Ritchie & R McElhinney (R14) 2        
  J Harrington & W Clarke (R14) 2      
J Harrington & W Clarke (R14) 3        

 

New Zealand Community Trust Ladies Pairs Winners Anna Neho & Sha Murphy   New Zealand Community Trust Ladies Pair Runners Up Dawn Unuka & Caroline Johnson

Back to Top

 

PUMA NEW ZEALAND MEN'S SINGLES

 

C Forster (R10) 2        
  Puehu Teinaki (R9) 2      
Puehu Teinaki (R9) 3        
    Richard Te Whero (R2) 3    
R Te Whero (R2) 3        
  R Te Whero (R2) 3      
G Moss (R11) 2        
      Richard Te Whero (R2) 2  
R Evens (R1) 3        
  R Evens (R1) 3      
R Szabo (R9) 1        
    Ray Evens (R1) 2    
R Dick (R4) 0        
  H Nathan (R4) 0      
H Nathan (R4) 3        
      Bernie Smith (R14)
B Smith (R14) 3       Winner
  B Smith (R14) 3      
K Kokiri (R9) 1        
    Bernie Smith (R14) 3    
C Joyce (R1) 0        
  N Moss (R11) 0      
N Moss (R11) 3        
      Bernie Smith (R14) 4  
B Steed (R1) 1        
  L Tai (R4) 0      
L Tai (R4) 3        
    Wayne Carey (R12) 2    
R Glavish (R2) 2        
  W Carey (R12) 3      
W Carey (R12) 3        

 

Puma Men's Singles Winner Bernie Smith   Puma Men's Singles Runner Up Richard Tewhero

Back to Top

 

PUMA NEW ZEALAND LADIES SINGLES

 

J Harrington (R14) 3        
  J Harrington (R14) 3      
R Ritchie (R14) 1        
    Jane Harrington (R14) 1    
G MacDonald (R9) 3        
  G MacDonald (R9) 1      
R Te Whero (R2) 1        
      Polly Luke (R9) 2  
P Luke (R9) 3        
  P Luke (R9) 3      
M Tai (R4) 1        
    Polly Luke (R9) 3    
A Temarama (R9) 1        
  G Taylor (R4) 1      
G Taylor (R4) 3        
      Mihi George (R3)
M George (R3) 3       Winner
  M George (R3) 3      
M Allison (R4) 1        
    Mihi George (R3) 3    
A Neho (R9) 2        
  K Keefe (R10) 1      
K Keefe (R10) 3        
      Mihi George (R3) 4  
A Te Amo (R8) 3        
  A Te Amo (R8) 0      
H Milliken (R13) 1        
    Jannette Jonathan (R3) 0    
M Stone (R4) 1        
  J Jonathan (R3) 3      
J Jonathan (R3) 3        

 

Ladies Singles Winner Mihi George      Ladies Singles Runner Up Polly Luke

Back to Top

 

 

NEW ZEALAND COMMUNITY TRUST MEN'S PAIRS

 

M McDonald & J Henry (R15) 3        
  M McDonald & J Henry (R15) 2      
D Cassidy & G McKinnon (R2) 1        
    S Robinson & A Turner (R5) 1    
S Robinson & A Turner (R5) 3        
  S Robinson & A Turner (R5) 3      
R Dick & N Fredrickson (R4) 2        
      Lou Tai & Jonas Acton (R4) 1  
F Power & D Field (R8) 0        
  L Tai & J Acton (R4) 3      
L Tai & J Acton (R4) 3        
    Lou Tai & Jonas Acton (R4) 3    
L Turner & K Greig (R8) 3        
  L Turner & K Greig (R8) 1      
A McClusker & R Karehana (R10) 2        
      Rob Szabo & Frank Coory (R9)
N Moss & G Moss (R11) 3       Winner
  N Moss & G Moss (R11) 0      
A Mason & T Puketapu (R5) 1        
    Rob Szabo & Frank Coory (R9) 3    
R Szabo & F Coory (R9) 3        
  R Szabo & F Coory (R9) 3      
J Miller & R Evens (R1)        
      Rob Szabo & Frank Coory (R9) 4  
R Tata & G Naresh (R12) 3        
  R Tata & G Naresh (R12) 2      
J Ladbrook & K McElhinney (R14) 2        
    Murray Chapman & Kevin Lozell (R5) 1    
M Chapman & K Lozell (R5) 3        
  M Chapman & K Lozell (R5) 3      
P Williams & M Day (R2) 2        

 

Men's Pairs Winners Rob Szabo & Frank Coory and Runners Up Lou Tai & Jonas Acton

 

Back to Top

 

New Zealand Community Trust North Island vs South Island Matches

Men's A - North Island 35 South Island 13

Men's B - North Island 34 South Island 13

Ladies A - North Island 34 South Island 17

Ladies B - North Island 33 South Island 18

NEW ZEALAND BLACK FLIGHTS TEAM

 

Men

Bernie Smith (Captain)

Wayne Carey

Derrick Samson

Greg Moss

Reserve

Neville Moss

 

 

Ladies

Jane Harrington

Mihi George

Reserve

Polly Luke

 

 

 

Manager

Trixie Erceg

 

 

Photo's

Region Teams Finals

 

[Back]

New Zealand Darts Council 2017

To Contact Webmaster Webmaster