New Zealand Darts Council Logo

New Zealand Darts Council

Member of the World Darts Federation ~ Member of Asia/Pacific Area Council

50th Anniversary Logo

 

 
Results for 2003
 
New Zealand Darts Council  Championships
Trafalgar Centre ~ Nelson
3rd - 8th August, 2003
Regions Teams & Numbers;
North Island (1) Northland - (2) Auckland - (3) King Country/Waikato - (4) Bay of Plenty - (5) Taranaki - (6) Hawkes Bay - (7) Poverty Bay - (8) Manawatu/Wanganui - (9) Capital - (10) Hutt Valley - (11) Rimutaka Districts - (12) Wainuiomata
South Island (13) Tasman - (14) Canterbury - (15) Aoraki - (16) Southland
Day 1 (Sunday 3rd August 2003) Men's & Ladies Region Teams Games;

 
Men's
Section 1
Teams; Canterbury (14) ~ Aoraki (15) ~ Northland (1) ~ Poverty Bay (7)
Canterbury bt Aoraki 16-8, Northland 16-8 and Poverty Bay by default
Aoraki bt Northland 14-10 and Poverty Bay by default
Northland bt Poverty Bay by default

 
Section 2
Teams; Auckland (2) ~ Southland (16) ~ Taranaki (5) ~ Hutt Valley (10)
Hutt Valley bt Auckland 13-11 and Taranaki 20-4
Southland bt Hutt Valley 13-12 (Teams Game) and Taranaki 19-5
Auckland bt Southland 15-9 and Taranaki 18-6
After a 3 way play-off Hutt Valley and Southland went through to Finals

 
Section 3
Teams; King Country/Waikato (3) ~ Rimutaka Districts (11) ~ Capital (9) ~ Bay of Plenty (4)
Capital bt King Country/Waikato 14-10, Rimutaka Districts 20-4 and Bay of Plenty 17-7
Bay of Plenty bt King Country/Waikato 16-8 and Rimutaka Districts 13-12 (Teams Game)
Rimutaka Districts bt King Country/Waikato 15-9

 
Section 4
Teams; Hawkes Bay (6) ~ Tasman (13) ~ Wainuiomata (12) ~ Manawatu/Wanganui (8)
Manawatu/Wanganui bt Hawkes Bay 20-4, Wainuiomata 13-11 and Tasman 18-6
Wainuiomata bt Hawkes Bay 20-4 and Tasman 14-10
Tasman bt Hawkes Bay 19-5

 
Quarterfinals;
Canterbury bt Wainuiomata 13-1, Southland bt Capital 13-4, Manawatu/Wanganui bt Aoraki 14-10
and Hutt Valley bt Bay of Plenty 15-8

 
Ladies
Section 1
Teams; Auckland (2) ~ Bay of Plenty (4) ~ Aoraki (15) ~ Poverty Bay (7)
Auckland bt Bay of Plenty 17-7, Aoraki 20-4 and Poverty Bay by default
Bay of Plenty bt Aoraki 18-6 and Poverty Bay by default
Aoraki bt Poverty Bay by default

 
Section 2
Teams; King Country/Waikato (3) ~ Northland (1) ~ Rimutaka Districts (11) ~ Tasman (13)
King Country/Waikato bt Northland 14-10, Rimutaka Districts 17-7 and Tasman 17-7
Rimutaka Districts bt Northland 13-11 and Tasman 13-11
Tasman bt Northland 14-10

 
Section 3
Teams; Canterbury (14) ~ Manawatu/Wanganui (8) ~ Hutt Valley (10) ~ Hawkes Bay (6)
Hutt Valley bt Manawatu/Wanganui 21-3, Canterbury 16-8 and Hawkes Bay 22-2
Canterbury bt Manawatu/Wanganui 19-5 and Hawkes Bay 16-8
Manawatu/Wanganui bt Hawkes Bay 18-6

 
Section 4
Teams; Southland (16) ~ Capital (9) ~ Taranaki (5) ~ Wainuiomata (12)
Southland bt Capital 15-9, Taranaki 18-6 and Wainuiomata 19-5
Capital bt Taranaki 18-6 and Wainuiomata 15-9
Wainuiomata bt Taranaki 16-8

 
Quarterfinals;
Capital bt Auckland 13-12 (Teams Game), Hutt Valley bt Rimutaka Districts 14-1, Southland bt Bay of Plenty 13-4
and Canterbury bt King Country/Waikato 13-6

 
Day 2 (Monday 4th August 2003) Region Teams Semifinals & Finals - Husband and Wife

 
Semifinals
Men's;
Canterbury bt Southland 14-10 and Hutt Valley bt Manawatu/Wanganui 13-8
Ladies;
Hutt Valley bt Capital 13-7 and Southland bt Canterbury 13-10

 
Finals
Men's;
Hutt Valley beat Canterbury 13-8
Ladies;
Hutt Valley beat Southland 13-10

 
Husband & Wife

 
Quarterfinals;
Mr & Mrs S Padget (R16) bt Mr & Mrs N McKee (R5) 3-0, Mr & Mrs T Mercer (R16) bt Mr & Mrs P Teinaki (R9) 3-1
Mr & Mrs L Smith (R6) bt Mr & Mrs R Grant (R2) 3-2 and Mr & Mrs J Smith (R3) bt Mr & Mrs R Tata (R10) 3-1
Semifinals
Mr & Mrs S Padget (16) bt Mr & Mrs T Mercer (R16) 3-0 and Mr & Mrs J Smith (R3) bt Mr & Mrs L Smith (R6) 3-1
Final
Mr & Mrs Steve & Racheal Padget (R16) beat Mr & Mrs Jamie & Megan Smith (R3) 4-3

 
Husband & Wife Consolation
Mr & Mrs T Arbuckle (R15) beat Mr & Mrs J Jacobsen (R9)

 
Day 3 (Tuesday 5th August 2002) Mixed Pairs

 
Last 16
W Parry & R Padget (R16) bt S Tippett & D Eden (R14), D Dummigan & A Milford (R16) bt G Tito & F Te Paki (R2), A Bolton & W Smith (R14) bt P Hunt & D Taylor (R8), J Dodunski & M Morgan (R3), J & A Griffiths (R7) bt C Burnard & Johnathan, K McEunney & J Carson (R14) bt R Tata & G Tu (R10), T Toka & K Keefe (R10) bt T Bomfield & M McKee (R5) and J & V Henry (R15) bt J Verrori & D Hakeangtoa (R2)
Quarterfinals
W Parry & R Padget (R16) bt D Dummigan & A Milford (R16), A Bolton & W Smith (R14) bt J Dodunski & M Morgan (R3), J & A Griffiths (R7) bt K McEunney & Carson (R14) and J & V Henry (R15) bt T Toka & K Keefe (R10)
Semifinals
Warren Parry & Racheal Padget (R16) bt Alan Bolton & Wendy Smith (R14) 3-2 and John & Andrga Griffiths (R7) bt John & Val Henry (R15) 3-1
Final
Warren Parry & Racheal Padget (R16) beat John & Andrga Griffiths (R7) 4-1

 
Mixed Pairs Consolation
C Paikea & H Hokianga (R6) beat K & T Mears (R13)

 
Day 4 (Wednesday 6th August 2003) New Zealand Open Singles Championships Men's & Ladies
Ladies
Last 16 (Loser 1 WDF Point)
J Jonathan bt N Smyth, K Rae bt T Mears, C Hay bt H Makiha, L Hogg bt J Carson, M Smith bt A Fowler, M Morgan bt D Walker, C Sheerin bt N Gear and D Hakeagatoa bt C Williams
Quarterfinals (Loser 2 WDF Points)
Janette Jonathan bt Kim Rae 3-2, Lavinia Hogg bt Christine Hay 3-1, Megan Smith bt Marion Morgan 3-0 and Denise Hakeagatoa bt Chris Sheerin 3-1
Semifinals (Loser 4 WDF Points)
Janette Jonathan bt Lavinia Hogg 3-1 and Megan Smith bt D Enise Hakeagatoa 3-0
Final (Winner 8 WDF Points and Loser 6 WDF Points)
Janette Jonathan beat Megan Smith 4-3

 
Men's
Last 16 (Loser 1WDF Point)
P Hunt bt J Dodunski, C Mitchell-Burnard bt T Tekani, M Tuhua bt K McElhiney, P Hawke bt B Whittaker, C Pullen bt G Allpress, K Morunga bt S Padget, P Herewini bt J Ladbrook and W Parry bt D Frampton
Quarterfinals (Loser 2 WDF Points)
Peter Hunt bt Cliff Mitchell-Burnard 3-2, Monty Tuhua bt Peter Hawke 3-1, Craig Pullen bt Koha Morunga 3-2 and Warren Parry bt Peter Herewini 3-0
Semifinals (Loser 4 WDF Points)
Peter Hunt bt Monty Tuhua 3-1 and Warren Parry bt Craig Pullen 3-1
Final (Winner 8 WDF Points Loser 6 WDF Points)
Peter Hunt beat Warren Parry 4-2

 
Day 5 (Thursday 7th August 2003) New Zealand Ladies Pairs & Men's Singles

 
Ladies Pairs

 
Last 16
J Jonathan & M Morgan (R3) bt M Prisk & M Regnauld (R4), A Griffiths & J Henry (R14) bt J Carson & R Ritchie (R14)
K Keefe & K McLean (R10) bt A Flower & A Mant (R13), M Flintoff & M Smith (R3) bt M Allison & M Gilford (R4)
S Lawson & P Christian (R9) bt B & N Teinaki (R9), C Sheerin & B Daly (R10) bt D & N Ward (R8)
N Gear & V Hart (R10) bt T Harris  & N Reid (R12) and L Hogg & R Padget (R16) bt C Remuera & H Shan (R12)
Quarterfinals
Jannette Jonathan & Marion Morgan (R3) bt Andrea Griffiths & Jackie Henry (14), Kate Keefe & Kim McLean (R10) bt Milly Flintoff & Megan Smith (R3), Chris Sheerin & Barbara Daly (R10) bt Shona Lawson & Pani Christian (R9) and Noeline Gear & Viviene Hart (R10) bt Lavinia Hogg & Racheal Padget (R16)
Semi Final
Jannette Jonathan & Marion Morgan (R3) bt Kate Keefe & Kim McLean (R10) 3-0
Chris Sheerin & Barbara Daly (R10) bt Noeline Gear & Viviene Hart (R10) 3-0
Final
Jannette Jonathan & Marion Morgan (R3) beat Chris Sheerin & Barbara Daly (R10) 4-0

 
Men's Singles

 
Last 16
P Hunt (R8) bt L Earney (R14), J Henry (R15) bt K Herewini (R9), K Morunga (R9) bt D Phillipson (R13), C Pullen (R8) bt S Bryant (R2), K McCrae (R13) bt B Miller (R2), G Allpress (R14) bt K Young (R15), B Smith (R14) bt J Smith (R3) and R Grant (R2) bt D Harrington (R14)
Quarterfinals
John Henry (R15) bt Peter Hunt (R8) 3-2, Craig Pullen (R8) bt Koha Morunga (R9) 3-1, Gordon Allpress (R14) bt Kane McCrae (R13) 3-0 and Bernie Smith (R14) bt Robert Grant (R2) 3-1
Semifinals
Craig Pullen (R8) bt John Henry (R15) 3-2 and Gordon Allpress (R14) bt Bernie Smith (R14) 3-2
Final
Gordon Allpress (R14) beat Craig Pullen (R8) 4-3

 
Day 6 Friday (8th August 2003) Ladies Singles, Men's Pairs and North vs South Games

 
Ladies Singles

 
Last 16
V Brinsdon (R14) bt J Jonathan (R3), M Teinaki (R9) bt C Williams (R14), C Sheerin (R10) bt N Gear (R10), P Christian (R9) bt T Harris (R12), M Smith (3) bt W Tee Paa (R12), P Thompson (R12) bt A Butler (R11), K Keefe (R10) bt P Speir (R2) and L Hogg (R16) bt R Ritchie (R14)
Quarterfinals
Mary Ann Teinaki (R9) bt Vernaleigh Brinsdon (R14), Chris Sheerin (R10) bt Pani Christian (R9), Polly Thompson (R12) bt Megan Smith (R3) and Kate Keefe (R10) bt Lavinia Hogg (R16)
Semifinals
Chris Sheerin (R10) bt Mary Ann Teinaki (R9) 3-2 and Kate Keefe (R10) bt Polly Thompson (R12) 3-0
Final
Chris Sheerin (R10) beat Kate Keefe (10) 4-0

 
Men's Pairs

 
Last 16
B Fergus & P Hunt (R8) bt L Turner & K Greig (R10), J Henry & M Fitzgerald (R15) bt A Foster & R Huaki (R10)
B Mane & C Joyce (R1) bt S Hunia & H Goomes (R10), B Smith & B Whittaker (R14) bt K Young & R Swain (R15)
S Padget & W Parry (R16) bt N Kimua & M McDonald (R14), J Hereora & W Brown (R1) bt K Morunga & K Herewini (R9)
A Bolton & J Ladbrook (R14) bt G Naresh & R Karehana (R10) and D Harrington & P Ridd (R14) bt B Mann & J Terei (R9)
Quarterfinals
Bill Fergus & Peter Hunt (R8) bt John Henry & Mike Fitzgerald (R15) 3-1, Bernie Smith & Barry Whittaker (R14) bt Barney Mane & Cynoric Joyce (R1) 3-0, John Hereora & William Brown (R1) bt Steven Padget & Warren Parry (R16) 3-1 and Dave Harrington & Preston Ridd (R14) bt Alan Bolton & Jason Ladbrook (R14) 3-2
Semifinals
Bill Fergus & Peter Hunt (R8) bt Bernie Smith & Barry Whittaker (R14) 3-0 and Dave Harrington & Preston Ridd (R14) bt John Hereora & William Brown (R1) 3-0
Final
Bill Fergus & Peter Hunt (R8) beat Dave Harrington & Preston Ridd (R14) 4-2

 
North Island vs South Island Games

 
Ladies A
North Island 14 beat South Island 10
Ladies B
North Island 15 beat South Island 9
Men's A
After a Teams Game North Island 13 beat South Island 12
Men's B
South Island 13 beat North Island 11

 

New Zealand Team
World Cup
  France
September 2003

 

Men's
Peter Hunt
Robert Grant
Bernie Smith
Craig Pullen
Reserve
Koha Morunga

 
Ladies
Jennette Jonathan
Megan Smith
Reserve
Lavinia Hogg

 
Manager
Stewart Davies
 

New Zealand Darts Council 2017

To Contact Webmaster Webmaster