New Zealand Darts Council Logo

New Zealand Darts Council

Member of the World Darts Federation ~ Member of Asia/Pacific Area Council

50th Anniversary Logo

 

[Back]

Results for 2002

New Zealand Darts Council  Championships
Sportsdrome ~ Rotorua
4th - 9th August, 2002
Regions Teams & Numbers;
North Island (1) Northland - (2) Auckland - (3) King Country/Waikato - (4) Bay of Plenty - (5) Taranaki - (6) Hawkes Bay - (7) Poverty Bay - (8) Manawatu/Wanganui - (9) Capital - (10) Hutt Valley - (11) Rimutaka Districts - (12) Wainuiomata
South Island (13) Tasman - (14) Canterbury - (15) Aoraki - (16) Southland

 
Day 1 (Sunday 4th August 2002) Men's & Ladies Region Teams Games;

 
Men's
Section 1
Teams; Auckland (2) - Wainuiomata (12) - Aoraki (15) - Poverty Bay (7)
Auckland bt Poverty Bay 13-2, Aoraki 13-2 & Wainuiomata 14-5
Wainuiomata bt Aoraki 14-10 & Poverty Bay 13-6
Aoraki bt Poverty Bay 18-6

 
Section 2
Teams; Canterbury (14) - King Country/Waikato (3) - Northland (1) - Rimutaka Districts (11)
Canterbury bt King Country/Waikato 14-9, Northland 14-2 & Rimutaka Districts 15-9
King Country/Waikato bt Northland 14-9 & Rimutaka Districts 13-11
Northland bt Rimutaka Districts 14-10

 
Section 3
Teams; Bay of Plenty (4) - Hutt Valley (10) - Manawatu/Wanganui (8) - Southland (16)
Bay of Plenty bt Hutt Valley 13-11, Manawatu/Wanganui 13-11 & Southland 13-11
Hutt Valley bt Manawatu/Wanganui 14-10 & Southland 14-6
Manawatu/Wanganui bt Southland 13-11

 
Section 4
Teams; Hawkes Bay (6) - Taranaki (5) - Capital (9) - Tasman (13)
Hawkes Bay bt Taranaki 14-5, Capital 14-10 & Tasman 14-5
Taranaki bt Capital 13-11 & Tasman 15-7
Capital bt Tasman 18-6

 
Quarterfinals;
Auckland bt Taranaki 13-3, King Country/Waikato bt Bay of Plenty 14-10, Canterbury bt Hutt Valley 13-6
and after a teams game Hawkes Bay bt Wainuiomata 13-12

 
Ladies
Section 1
Teams; Southland (16) - Hutt Valley (10) - Bay of Plenty (4) - Taranaki (5)
Southland bt Hutt Valley 13-6, Bay of Plenty 13-10 & Taranaki 15-4
Hutt Valley bt Bay of Plenty 13-2 & Taranaki 14-2
Bay of Plenty bt Taranaki 14-7

 
Section 2
Teams; Canterbury (14) - Capital (9) - Hawkes Bay (6) - Northland (1)
Canterbury bt Northland 13-4 & Capital 14-10
Capital bt Northland 14-5 & Hawkes Bay 13-8
Hawkes Bay bt Canterbury 13-11 & Northland 13-8
(After a play-off 1 leg 1001 Canterbury won with Capital finishing 2nd)

 
Section 3
Teams; Auckland (2) - Poverty Bay (7) - Rimutaka Districts (11) - Tasman (13)
Auckland bt Tasman 14-5, Rimutaka Districts 14-2 & Poverty Bay 14-6
Poverty Bay bt Tasman 13-11 & Rimutaka Districts 15-6
Rimutaka Districts bt Tasman 13-11

 
Section 4
Teams; King Country/Waikato (3) - Manawatu/Wanganui (8) - Wainuiomata (12) - Aoraki (15)
King Country/Waikato bt Aoraki 14-2, Wainuiomata 13-7 & Manawatu/Wanganui 14-7
Wainuiomata bt Manawatu/Wanganui 14-8 & Aoraki 14-1
Manawatu/Wanganui bt Aoraki 18-6

 
Quaterfinals;
Southland bt Wainuiomata 13-5, Auckland bt Capital 13-11,
King Country/Waikato bt Hutt Valley 13-3 & Canterbury bt Poverty Bay

 
Day 2 (Monday 5th August 2002) Region Teams Semifinals & Finals - Husband and Wife

 
Semifinals
Men's;
Auckland bt King Country/Waikato 13-7 & Canterbury bt Hawkes Bay 13-5
Ladies;
Auckland bt Southland 13-10 & King Country/Waikato bt Canterbury 13-7

 
Finals
Men's;
After a teams game Canterbury beat Auckland 13-12
Ladies;
Auckland bt King Country/Waikato 13-6

 
Husband & Wife

 
Quaterfianls;
S & R Padget (16) bt R & P Grant (2), T & V Hazel (6) bt T & D Mercer (16),
J & T Vettori (2) bt T & T Takarua (4) & P & B Teinaki (9) bt D & M George (4)
Semifinals
T & V Hazel bt S & R Padget & J & T Vettori bt P & B Teinaki
Final
Toko & Veronica Hazel (6) bt Jeff & Tess Vettori (2) 4-1

 
Husband & Wife Consolation
Mr & Mrs K Young (15) bt Mr & Mrs J Mark (1)

 
Day 3 (Tuesday 6th August 2002) Mixed Pairs

 
Last 16
B Bibby & E Folomu (2) bt M Tuhua & P Speir (2), T Ngeru & S Daly (10) bt L Smith & S Osgood (14),
B Karati & M Takarua (4) bt M Lacey & L Tinei (2), H Nathan & V Hart (10) bt J Klenner & E Coutts (5),
S & T Harris (2) bt P Hazel & P McRae (6), W Frence & R McElhinney (14) bt R Glavish & J Gable (2)
W Carey & P Thompson (12) bt P Hunt & D Taylor (8), W Parry & R Padget (16) bt M Fryer & V Hazel (6)
Quaterfianls
T Ngeru & S Daly bt B Bibby & E Folomu, B Karati & M Takarua bt H Nathan & V Hart
S & T Harris bt W Frence & R McElhinney, W Parry & R Padget bt W Carey P Thompson
Semifinals
Tony Ngeru & Shirleyanne Daly bt Bill Karati & Mgreana Takarua 3-1
Warren Parry & Racheal Padget bt Sonny & Teamo Harris 3-1
Final
Warren Parry & Racheal Padget (16) bt Tony Ngeru & Shirleyanne Daly (10) 4-2

 
Mixed Pairs Consolation
N Tereu & H Whyte (2) bt B Schimanski & K Dunsmuir (2)

 
Day 4 (Wednesday 7th August 2002) New Zealand Open Singles Championships Mens & Ladies
Ladies
Last 16 (Losser 1 WDF Point)
K Rae bt M Takarua, C Hereora bt P Christian, M Windle bt C Delamere, L Hogg bt T Neho, M George bt K Willis,
C Williams bt B Daly, K Keefe bt G Ngatuakana, D Maraki P Morrison
Quaterfinals (Losser 2 WDF Points)
Carlene Hereora (Bay of Island's) bt Kim Rae (Tauranga), Megan Windle (Waimarino) bt Lavinia Hogg (Southand)
Carol Williams (Canterbury) bt Mihi Ggorge (Hamilton), Kate Keefe (Hutt Valley) bt Doris Maraki (Hastings)
Semifinals (Losser 4 WDF Points)
Megan Windle bt Carlene Hereora 3-1 & Carol Williams bt Kate Keefe 3-1
Final (Winner 8 WDF Points and Losser 6 WDF Points)
Megan Windle (Waimarino) bt Carol Williams (Canterbury) 4-2

 
Men's
Last 16 (Losser 1WDF Point)
P Ridd bt P Hunt, B Karati bt S Davis, B Whittaker bt R Szabo, H Nathan bt R Atkins, W Parry bt M Smith,
P Hazel bt P Teinaki, R Grant bt B Fergus, C Burnard bt N Moss
Quaterfinals (Losser 2 WDF Points)
Preston Ridd (Canterbury) bt Bill Karato (Tauranga) 3-2, Barry Whittaker (Canterbury) bt Herbie Nathan (Hutt Valley) 3-1
Warren Parry (Southland) bt Phillop Hazel (Napier) 3-2, Robert Grant (Auckland) bt Cliff Burnard (Te Kuiti) 3-2
Semifinals (Losser 4 WDF Points)
Barry Whittaker bt Preston Ridd 3-0 & Robert Grant bt Warren Parry 3-1
Final (Winner 8 WDF Points Losser 6 WDF Points)
Robert Grant (Auckland) bt Barry Whittaker (Canterbury) 4-1

 
Day 5 (Thursday 8th August 2002) New Zealand Ladies Pairs & Mens Singles

 
Ladies Pairs

 
Last 16
J Jonathan & M Morgan bt S West & D Taylor, M Atitoa & E Folomu bt C Walters & M George,
D Henare & R Nathan bt F Shearsby & J Arnold, J Gable & T Harris bt B Gibb & L McGregor,
D Mercer & R Padget bt B Wawatai & J Brown, B & M Teinaki bt R Ritchie & R McElhinney,
M Wilkie & H Rapra bt M Vaneyk & C Hereora, K McLean & K Keefe bt M Gardiner & D Skinner
Quaterfinals
J Jonathan & M Morgan bt M Atitoa & E Folomu 3-2, J Cable & T Harris bt D Henare & R Nathan 3-1,
B & M Teinaki bt D Mercer & R Padget 3-0, K McLean & K Keefe bt M Wilkie & H Rapra 3-1
Semifinals
Joyce Cable & Teamo Harris (2) bt Jannette Jonathan & Marion Morgan (3) 3-2
Beverly & Maryanne Teinaki (9) bt Kim McLean & Kate Keefe (10) 3-2
Final
Beverly & Maryanne Teinaki (Kapi Mana 9) bt Joyce Cable & Teamo Harris (Auckland 2) 4-3

 
Men's Singles

 
Last 16
C Pullen bt C Forster, K Morunga bt P Teinaki, M Tuhua bt H Nathan, B Whittaker bt W Mercer, S Davis bt C Harris,
R Te Whero bt N McKee, P Ridd bt T Eden-Huria, W Parry bt P Gooch
Quaterfinals
C Pullen bt K Morunga 3-1, B Whittaker bt M Tuhua 3-1, R Te Whero bt R Davis 3-1, W Parry bt P Ridd 3-0
Semifinals
Barry Whittaker (14) bt Craig Pullen (10) 3-1 & Warren Parry (16) bt Richard Te Whero (2) 3-1
Final
Warren Parry (Southland 16) bt Barry Whittaker (Canterbury 14) 4-3

 
Day 6 Friday (9th August 2002) Ladies Singles, Mens Pairs and North vs South Games

 
Ladies Singles

 
Last 16
J Jonathan bt M Bowie, K Keefe bt J Cable, M Teinaki bt B Daly, C Williams bt G Kahaki, M Windle bt M Maru,
P Thompson bt W Smith, L Hogg bt V Hart, M Morgan bt T Vettori
Quaterfinals
Janette Johathan (3) bt Kate Keefe (10) 3-2, Maryanne Teinaki (9) bt Carol Williams (14) 3-0,
Megan Windle (3) bt Polly Thompson (12) 3-2, Lavinia Hogg (16) bt Marion Morgan (3) 3-2
Semifinals
Janette Jonathan (3) bt Maryanne Teinaki (9) 3-1 & Megan Windle (3) bt Lavinia Hogg (16) 3-0
Final
Janette Jonathan (King Country/Waikato 2) bt Megan Windle (Waimarino 2) 4-1

 
Mens Pairs

 
Last 16
S Padget & W Parry bt D Watling & K Grey, N Walker & M Tuhua bt D Owen & P Johnson
P Hunt & B Pergus bt M Lacy & T Tanginetua, J Vettori & P Schmidt bt T Masters & G West
B Whittaker & P Ridd bt T Smith & R McCormack, P Teinaki & J Temarama bt P Hazel & J Warena
J Ladbrook & T Eden-Huia bt R Szabo & N Moa, R Grant & S Davis bt R Rapana & C Bernard
Quaterfinals
Neil Walker & Monty Tuhua (2) bt Steve Padget & Warren Parry (16) 3-2,
Peter Hunt & Bill Fergus (8) bt Jeff Vettori & Peter Schmidt (2) 3-0,
Barry Whittaker & Preston Ridd (14) bt Ppe Teinaki & Joe Temarama (9) 3-2
Robert Grant & Sony Davis (2) bt Jason Ladbrook  Ted Eden-Huia (14) 3-2
Semifinals
Peter Hunt & Bill Fergus (8) bt Neil Walker & Monty Tuhua (2) 3-1,
Robert Grant & Sony Davis (2) bt Barry Whittaker & Preston Ridd (14) 3-0
Final
Peter Hunt & Bill Fergus (8) bt Robert Grant & Sony Davis (2) 4-1

 
North Island vs South Island Games

 
Ladies A
North Island bt South Island 13-11
Ladies B
North Island bt South Island 13-11
Mens A
South Island bt North Island 13-11
Mens B
North Island bt South Island 16-8

 

New Zealand Team
Asia / Pacific Cup
Thailand
September 2002

 

Men's
Warren Parry
Robert Grant
Peter Hunt
Herbie Nathan
Reserve
Berrie Smith

 
Ladies
Janette Jonathan
Megan Windle
Reserve
Marion Morgan

 
Manager
Matt Lindsay

 

[Back]

New Zealand Darts Council 2017

To Contact Webmaster Webmaster